Zestawienie

Filmy SCIENCE FICTION dla tych, którzy NIE LUBIĄ tego gatunku

Autor: Michalina Peruga
opublikowano

Spośród wszystkich gatunków filmowych, science fiction jest chyba najmniej lubiane przez widzów. Inwazje obcych, podbój kosmosu, roboty i androidy, sztuczna inteligencja, podróże w czasie, eksperymenty naukowe czy śmiercionośne wirusy – nie wszyscy lubią typowe elementy gatunku, a kino science fiction jawi się w oczach wielu jako trudne i skomplikowane. Poniższe siedem filmów science fiction z pewnością zmieni zdanie każdego sceptyka.

Twarze na sprzedaż (1966)

Absolutny klasyk kina, nie tylko science fiction. Pogrążony w kryzysie wieku średniego Arthur Hamilton (John Randolph) stracił sens życia. Nie znajduje radości w swoim małżeństwie ani pracy, rzadko widuje swoje jedyne dziecko. W tym newralgicznym momencie życia do Arthura odzywa się Charlie, dawny przyjaciel, o którym wszyscy myśleli, że nie żyje, i sugeruje mu, aby zwrócił się o pomoc do tajemniczej Firmy. Ów przybytek oferuje Arthurowi porzucenie niesatysfakcjonującej egzystencji i zupełnie nowe życie z nową tożsamością, które rozpocznie po przeprowadzonej przez Firmę operacji plastycznej. Twarze na sprzedaż to świetnie zrealizowane kino z wiecznie aktualnym przesłaniem – że nasze szczęście zależy wyłącznie od nas samych.

Zakochany bez pamięci (2004)

Komedia romantyczna science fiction? Czemu nie. Nieśmiały i cierpiący po rozstaniu z ukochaną Joel Barish (Jim Carrey) odkrywa, że za pomocą medycznej procedury jego była dziewczyna, otwarta i szalona Clementine Kruczynski (Kate Winslet), usunęła ze swojego mózgu wszystkie wspomnienia związane z ich dwuletnim związkiem. Nieoczywista narracja, niebanalna, nielinearna fabuła i ciekawe kreacje aktorskie Carreya i Winslet zachwycą fanów filmów o miłości i przekonają do science fiction nawet największych sceptyków.

WALL·E (2008)

Kto nie lubi dobrej animacji? Akcja filmu dzieje się w XXII wieku, a jego głównym bohaterem jest tytułowy WALL-E, czyli Wysypiskowy Automat Likwidująco-Lewarujący, niewielki robot sprzątający, którego zadaniem było usunąć z powierzchni Ziemi zalegające na niej śmierci, aby mogła na nią powrócić ewakuowana na luksusowy statek ludzkość. WALL-E jest robotem posiadającym uczucia i własną osobowość – wesołym, ciekawskim, ale niestety bardzo samotnym. Niespodziewanie WALL-E zyskuje przyjaciółkę, kiedy na planecie pojawia się inny robot – EVA, która skanuje powierzchnię ziemi w poszukiwaniu śladów roślin. Film wzruszy nawet największych przeciwników science fiction.

Ex Machina (2015)

Caleb, młody programista (Domhnall Gleeson), spędza kilka dni w odciętej od świata, nowoczesnej posiadłości swojego szefa, właściciela dużej firmy z branży IT (Oscar Isaac). Dzięki wygraniu wewnątrzfirmowego konkursu Caleb ma okazję jako pierwszy ocenić najnowszy projekt swojego szefa z zakresu sztucznej inteligencji. Odbywa kilka spotkań z humanoidalnym żeńskim robotem o imieniu Ava (Alicia Vikander), z którym wkrótce nawiązuje autentyczną, ludzką więź. Debiutancki film Alexa Garlanda z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nie są fanami science fiction – to trzymający w napięciu thriller, a zarazem mądry dramat zadający ważne pytania o przyszłość ludzkości w obliczu postępu technologicznego.

Ostatnio dodane