search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

OSCAR ISAAC. Czego nie wiesz o NAJBARDZIEJ ROZCHWYTYWANYM aktorze Hollywood?

Przemysław Mudlaff

9 marca 2019

REKLAMA

Oscar Isaac to dziś niewątpliwie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zagrał w około trzydziestu filmach, między innymi u takich reżyserów, jak Nicolas Winding Refn, bracia Coen, czy Alex Garland. 9 marca 2019 roku ten popularny aktor kończy czterdzieści lat. Z okazji urodzin Oscara Isaaca przygotowałem krótką biografię artysty, a także kilka ciekawostek na jego temat, o których być może nie wiedzieliście.

Narodowość i nazwisko

Oscar Isaac, a właściwie Óscar Isaac Hernández Estrada, urodził się 40 lat temu w stolicy Gwatemali. Jest Gwatemalczykiem ze względu na miejsce narodzin oraz narodowość matki, ale po ojcu płynie w nim również kubańska krew. Zanim zaczął uczyć się aktorstwa, ale już po tym, jak zadecydował, że aktorem zostanie, postanowił skrócić swoje nazwisko do pierwszych dwóch jego członów, czyli Oscar Isaac. Decyzję tę w jednym z wywiadów motywował faktem, że nazwisko Oscar Hernández, po pierwsze, kojarzy się reżyserom z gangsterami i tylko takie role mógłby wobec tego grać, a po drugie jest to nazwisko zbyt popularne, więc jego zmiana go wyróżni.

Pasja nie rdzewieje

Mimo że Oscar urodził się w Gwatemali, to dorastał w Miami na Florydzie. W wieku 12 lat przyszły aktor zaczął uczyć się gry na gitarze. Bardzo szybko okazało się, że młody Oscar nieźle łoi na „wiośle”, i to aż do tego stopnia, że stał się sławny na muzycznej scenie Miami. Był frontmanem zespołu ska punkowego o nazwie The Blinking Underdogs. Chociaż trudno było mu się rozstać z pierwszą pasją, jaką okazała się muzyka, umiejętność gry na gitarze przydała mu się podczas castingu do filmu Co jest grane, Davis? (2013). Według braci Coen dzisiejszy solenizant był lepszym kandydatem do roli Davisa niż np. Michael Fassbender czy Ryan Reynolds.

Straszny łobuz

Chociaż dziś Oscar Isaac to przykładny mąż i ojciec, niemający na koncie żadnych wybryków, jakimi mogłyby żyć portale plotkarskie, to w okresie szkolnym niezły był z niego ancymon. Jako uczeń prywatnej szkoły Westminster Christian w Miami tak bardzo chciał przypodobać się kumplom, że wyrzucono go ze szkoły. Był wówczas w siódmej klasie.

Ewangelickie wychowanie

Ojciec Oscara Isaaca był ewangelickim ekstremistą, w związku z czym rodzina Hernández musiała wyzbyć się wielu źródeł przyjemności doczesnych, np. telewizora. Wobec powyższego ironią losu można uznać fakt, że najważniejszy film, w którym występował Isaac na początku swojej wielkiej kariery, czyli Narodzenie (2006), był pierwszym obrazem, jaki kiedykolwiek miał swoją premierę w Watykanie.

Aktorskie początki

Początki kariery aktorskiej Isaaca to głównie niewiele znaczące epizody. Od czegoś jednak należało zacząć, w związku z czym w 1996 roku zagrał rolę pracownika basenu w filmie Illtown. Epizod ten pozwolił Oscarowi zrozumieć, że z aktorstwem pragnie związać swoją przyszłość. Grywał zatem na deskach teatrów w adaptacjach dzieł Szekspira, a od 2001 roku rozpoczął naukę w nowojorskiej szkole Juilliard. Jako student prawdziwie zadebiutował na dużym ekranie. Wystąpił w komedii sensacyjnej Liczą się tylko Frankliny (2002) u boku Ice’a Cube. Isaac ukończył Juilliard w 2005 roku. Od tego momentu w każdym roku „wychodzi” co najmniej jeden film z jego udziałem.

Bardzo zapracowany aktor

Oscar Isaac przez ostatnie dziesięć lat zagrał w prawie trzydziestu obrazach. To dość imponujący wynik, jeśli weźmie się pod uwagę, jak dużo czasu zajmuje proces kręcenia filmu i ile trwa doba. Nic więc dziwnego, że momentami podejmował się paru projektów naraz. Najsłynniejszym tego przykładem była jednoczesna praca przy Gwiezdnych wojnach: Ostatni Jedi (2017) i Anihilacji (2018). Na szczęście obie produkcje kręcono w sąsiadujących z sobą studiach filmowych, dzięki czemu Oscar Isaac mógł po realizacji scen do Gwiezdnych wojen po prostu przejść do świata stworzonego przez Alexa Garlanda w Anihilacji i znaleźć chwilę na współpracę z Natalie Portman.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA