search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy SCIENCE FICTION dla tych, którzy NIE LUBIĄ tego gatunku

Michalina Peruga

18 września 2020

REKLAMA

Spośród wszystkich gatunków filmowych, science fiction jest chyba najmniej lubiane przez widzów. Inwazje obcych, podbój kosmosu, roboty i androidy, sztuczna inteligencja, podróże w czasie, eksperymenty naukowe czy śmiercionośne wirusy – nie wszyscy lubią typowe elementy gatunku, a kino science fiction jawi się w oczach wielu jako trudne i skomplikowane. Poniższe siedem filmów science fiction z pewnością zmieni zdanie każdego sceptyka.

Twarze na sprzedaż (1966)

Absolutny klasyk kina, nie tylko science fiction. Pogrążony w kryzysie wieku średniego Arthur Hamilton (John Randolph) stracił sens życia. Nie znajduje radości w swoim małżeństwie ani pracy, rzadko widuje swoje jedyne dziecko. W tym newralgicznym momencie życia do Arthura odzywa się Charlie, dawny przyjaciel, o którym wszyscy myśleli, że nie żyje, i sugeruje mu, aby zwrócił się o pomoc do tajemniczej Firmy. Ów przybytek oferuje Arthurowi porzucenie niesatysfakcjonującej egzystencji i zupełnie nowe życie z nową tożsamością, które rozpocznie po przeprowadzonej przez Firmę operacji plastycznej. Twarze na sprzedaż to świetnie zrealizowane kino z wiecznie aktualnym przesłaniem – że nasze szczęście zależy wyłącznie od nas samych.

Zakochany bez pamięci (2004)

Komedia romantyczna science fiction? Czemu nie. Nieśmiały i cierpiący po rozstaniu z ukochaną Joel Barish (Jim Carrey) odkrywa, że za pomocą medycznej procedury jego była dziewczyna, otwarta i szalona Clementine Kruczynski (Kate Winslet), usunęła ze swojego mózgu wszystkie wspomnienia związane z ich dwuletnim związkiem. Nieoczywista narracja, niebanalna, nielinearna fabuła i ciekawe kreacje aktorskie Carreya i Winslet zachwycą fanów filmów o miłości i przekonają do science fiction nawet największych sceptyków.

WALL·E (2008)

Kto nie lubi dobrej animacji? Akcja filmu dzieje się w XXII wieku, a jego głównym bohaterem jest tytułowy WALL-E, czyli Wysypiskowy Automat Likwidująco-Lewarujący, niewielki robot sprzątający, którego zadaniem było usunąć z powierzchni Ziemi zalegające na niej śmierci, aby mogła na nią powrócić ewakuowana na luksusowy statek ludzkość. WALL-E jest robotem posiadającym uczucia i własną osobowość – wesołym, ciekawskim, ale niestety bardzo samotnym. Niespodziewanie WALL-E zyskuje przyjaciółkę, kiedy na planecie pojawia się inny robot – EVA, która skanuje powierzchnię ziemi w poszukiwaniu śladów roślin. Film wzruszy nawet największych przeciwników science fiction.

Ex Machina (2015)

Caleb, młody programista (Domhnall Gleeson), spędza kilka dni w odciętej od świata, nowoczesnej posiadłości swojego szefa, właściciela dużej firmy z branży IT (Oscar Isaac). Dzięki wygraniu wewnątrzfirmowego konkursu Caleb ma okazję jako pierwszy ocenić najnowszy projekt swojego szefa z zakresu sztucznej inteligencji. Odbywa kilka spotkań z humanoidalnym żeńskim robotem o imieniu Ava (Alicia Vikander), z którym wkrótce nawiązuje autentyczną, ludzką więź. Debiutancki film Alexa Garlanda z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nie są fanami science fiction – to trzymający w napięciu thriller, a zarazem mądry dramat zadający ważne pytania o przyszłość ludzkości w obliczu postępu technologicznego.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA