search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

GDZIE OBEJRZEĆ FILMY ZA DARMO I LEGALNIE? Praktyczny przewodnik

Karol Barzowski

23 sierpnia 2018

REKLAMA

Nie ma się co oszukiwać – czas DVD minął, na Blu-raye wciąż większość z nas po prostu nie ma pieniędzy. Aby cieszyć się z seansu dobrego filmu w naszym własnym salonie, najlepiej sięgnąć po tak zwane wideo na życzenie. Taką ofertę mają różne sieci kablowe, jest też mnóstwo serwisów, w których można wypożyczyć sobie dany tytuł, najczęściej na 24–48 godzin. Dla kinomanów, którzy filmy oglądają namiętnie, dużo bardziej opłacalną opcją jest wykupienie abonamentu. Tutaj wkraczają takie platformy jak Netflix, HBO GO albo Showmax.

Oczywiście w Internecie znaleźć możecie też multum stron, zarówno po polsku, jak i angielsku, na których obejrzycie film za darmo, czasem zdarza się, że przed polską premierą kinową. Na razie za korzystanie z takich streamingów nikt nie ściga, choć kto wie, co będzie za jakiś czas. O etyczności takiego oglądania można by napisać osobny artykuł, przyjmijmy jednak, że legalne takie strony nie są. A co ma zrobić ktoś, kto chciałby obejrzeć film legalnie i za darmo? Niemożliwe? Wcale nie!

Wystarczy trochę poszukać, a znajdziecie filmy, za które nie musicie płacić, a które są w pełni legalnie do obejrzenia w serwisach video on demand. Oczywiście nie spodziewajcie się tam najświeższych hitów. Musicie się też liczyć z reklamami przed seansem i dostępnością niektórych tytułów tylko w wersji z lektorem. Czasem (choć rzadko) jakość obrazu będzie pozostawiać trochę do życzenia. Ale za darmo i legalnie można obejrzeć naprawdę fajne filmy. Nie musicie przeszukiwać Internetu – zrobiłem to za was. Oto najciekawsze tytuły do obejrzenia od zaraz, bez żadnych opłat.

Monachium

https://player.pl/filmy-online/monachium,66401

Player.pl oprócz różnych rodzajów abonamentów oferuje też darmowe filmy. Większość z nich to produkcje TVN, ale wybór tytułów jest większy. Filmem, który obejrzycie całkowicie za darmo, jest na przykład Monachium w reżyserii Stevena Spielberga. W 2006 roku nominowano go aż do pięciu Oscarów, w tym tego najważniejszego. Oparty na faktach dramat polityczny łączy się tu z naprawdę solidnym kinem sensacyjnym. W głównych rolach Eric Bana oraz Daniel Craig z czasów sprzed Bonda. Wielkim atutem filmu są zdjęcia etatowego operatora Spielberga, Janusza Kamińskiego, oraz muzyka autorstwa Johna Williamsa. Film dostępny jest w wersji z lektorem.

Kapitał ludzki

https://player.pl/filmy-online/kapital-ludzki,104829

W ofercie Player.pl znajdziecie też kilka bardzo ciekawych filmów europejskich. Turysta Rubena Östlunda to bardzo ciekawe kino psychologiczne – produkcja była cztery lata temu przebojem światowych festiwali, nominowano ją też do Złotego Globu i BAFTA. Do twórców powędrowała nagroda Critics’ Choice, a wśród pokonanych zostawili oni naszą Idę. Rok wcześniej do Oscara nominowany był belgijski W kręgu miłości, również do obejrzenia za darmo w Player.pl. Ja jednak przede wszystkim polecam wam nieco niedoceniony Kapitał ludzki w reżyserii Paolo Virzìego, poruszający temat relatywnej wartości ludzkiego życia. To jeden z ciekawszych filmów ostatnich lat, udana panorama współczesnego społeczeństwa, która zmusza do refleksji. Dostępna jest wersja z napisami.

Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła

https://player.pl/filmy-online/mea-maxima-culpa-milczenie-kosciola,72524

Jeśli jesteście fanami filmów dokumentalnych, w Player.pl też znajdziecie coś dla siebie. Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła opowiada o czterech chłopcach, którzy byli molestowani przez księdza w katolickiej szkole dla niesłyszących. Po wielu latach, już jako dorośli mężczyźni, postanowili oni ujawnić jego nazwisko i przerwać zmowę milczenia dotyczącą nadużyć w Kościele katolickim. Razem z ekipą filmową rozpoczynają śledztwo, które prowadzi ich aż do Watykanu. Mocna, wstrząsająca produkcja, będąca świetnym dopełnieniem dla nagrodzonego Oscarem filmu Spotlight. UWAGA! Ostatnia okazja – film dostępny tylko do czwartku 23 sierpnia godz. 23.59.

 

C.K. Dezerterzy

https://www.ipla.tv/wideo/film/CK-Dezerterzy/3e62c46aa1ff3f30f4afdff281554dbe

Lista darmowych filmów w serwisie Ipla jest bardzo, bardzo krótka, złożona głównie z pozycji marnej jakości. Dla fanów polskich komedii znajdzie się jednak co nieco. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kultowy C.K. Dezerterzy. Film z wybitną obsadą (Wojciech Pokora, Marek Kondrat, Zbigniew Zapasiewicz, Wiktor Zborowski) od ponad 30 lat rozśmiesza kolejne pokolenia Polaków. To jedna z tych historii, które oparły się próbie czasu.

REKLAMA