Sequele

SEQUELE – Strażnik czasu

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Paweł Łazarowicz.

TYTUŁ POLSKI: Strażnik Czasu
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner Bros.
REŻYSERIA: Peter Hyams
WYSTĄPILI:

Jean-Claude Van Damme
Mia Sara
Ron Silver
Bruce McGill
Gloria Reuben
Scott Bellis
Jason Schombing
Scott Lawrence

Podróże w czasie to już nie tylko teoria. W 2004 roku ludzkość poznała tajemnicę takich podróży, których perspektywa przyciągnęła również świat przestępczy. Rząd z tego powodu, powołuje specjalny oddział policji, by zabezpieczyć technologię przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, oraz wyłapywać przestępców zmieniających bieg historii. Jednym z takich strażników czasu jest Max Walker (Jean-Claude Van Damme), który odkrywając, że jeden z senatorów używając skoków w czasie zdobywa środki na swoją kampanię, wplątuje się w niebezpieczną i katastrofalną w skutkach intrygę. Będący na topie Jean-Claude Van Damme, efekty specjalne i szybka akcja, daje nam naprawdę dobre, klasyczne kino akcji z lat 90-tych.

TYTUŁ POLSKI: Strażnik Czasu 2: Decyzja
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Steve Boyum
WYSTĄPILI:

Jason Scott Lee
April Fissell
Tava Smiley
John Beck
Jeff Wolfe
Josh Hammond

Bohatera z pierwszej części Maxa Walkera zastępuje Ryan Chang, który tak samo jak jego poprzednik zajmuje się ściganiem przestępców wykorzystujących podróże w czasie do nielegalnych zysków. Sprawa z przeszłości Rayna, gdy powstrzymał Bransona Millera przed zmianą biegu historii, ponownie daje o sobie znać. Branson ucieka z więzienia i bierze sobie za cel likwidację członków organizacji w której pracuje Chang, oraz jednocześnie wypełnia swoją prywatną zemstę. Ryan rozpoczyna wyścig z czasem i pościg za niebezpiecznym przestępcą przez różne epoki historyczne. Sequel przeboju kinowego z 1994 roku nie daje nam niestety takich emocji, jak jego pierwowzór. Mimo dobrej gry Jasona Scotta Lee, film nie wciąga, akcja dłuży się w nieskończoność, a efekty i fabuła wołają o pomstę. Rezygnując ze wszystkiego co było najlepsze w jedynce, nie da się zrobić dobrej kontynuacji.

CIEKAWOSTKI:

 • Gdy Max ogląda nagranie Melissy, czas i data są wyświetlane w rogu. Pomimo tego, że Max ogląda dłużej niż minutę, czas nigdy się nie zmienia.
 • Dyskusja Senatu nad TEC odbywa się na wrzesień 1994 roku. Później, tego samego dnia, Walker spotyka swoją żonę na deptaku, gdzie możemy zobaczyć reklamę Nissana “New 1994 model”. Jako iż jest to wrzesień, Nissan powinien promować nowe modele, ale na rok 1995.
 • Przy zbliżeniu na gazetę USA Today, widzimy datę 30 październik 2004. Jest to sobota, więc gazeta powinna być datowana na 29 października. USA Today wychodzi w piątki, jako wydanie weekendowe ważne aż do niedzieli.
 • Kiedy Melissa całuje Maxa zaraz na początku filmu, trzyma go za ramiona, jednak już w następnym ujęciu trzyma go wokół szyi.
 • Podczas podróżny w czasie, Van Damme wyciąga gumy do żucia “Black Black”. Jest to znana japońska marka gumy, którą od 1994 roku reklamował w telewizji właśnie Van Damme.
 • W senach walki w ostatnim akcie filmu, dubler Van Damme zostaje użyty aby odmłodzić Maxa Walkera. Ten sam zabieg zastosowano dla Senatora McCumba.
 • Scena gdy Van Damme i Ron Silver siedzą w samochodach, była kręcona na niebieskim tle, a obrazy Białego Domu zostały dodane w późniejszym procesie obróbki.
 • Futurystyczny zegarek Maxa to standardowy Casio model DW-400.
 • Gdy Van Damme lub ktokolwiek inny przenosi się pojazdem w czasie, wszyscy razem z pojazdem znikają. Na miejscu pojawia się jednak tylko osoba, bez Warpa, który znika permanentnie.
 • Gdy Walker jest w magazynie Parkera/McCumba, odciąga swój pistolet aby załadować kulę, ale kiedy to robi, nie słychać w ogóle odgłosu.
 • Mia Sara zdobyła nagrodę “Saturn” dla najlepszej aktorki drugoplanowej, poza tym film był nominowany w kategoriach: Najlepszy film sci-fi, neklepszy scenariusz,oraz najlepsze efekty specjalne.
 • Film w weekend otwarcia zarobił 12,064,625 dolarów, a ogólnie na świecie 101,646,581 dolarów. Szacunkowy budżet filmu to 27 milionów dolarów.
 • W 1997 roku powstał dziewięcioodcinkowy serial “Timecop”, emitowany w telewizji ABC.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Właściciel praw do tytułu o sequelu milczy. Natomiast od ponad roku mówi się o reboocie mini-cyklu. Niestety, są to tylko zdawkowe zapowiedzi.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane