search
REKLAMA
Zestawienie

Rażące DZIURY FABULARNE i absurdy w kinowym uniwersum MARVELA

Łukasz Budnik

14 kwietnia 2021

REKLAMA

Kinowe uniwersum Marvela liczy sobie już 23 filmy, a w kolejce czekają następne. Choć twórcy opracowali do tej pory składną historię podsumowaną niejako w Avengers: Końcu gry, nie uniknęli wyraźnych dziur fabularnych, mniej lub bardziej istotnych.

Poniżej przytaczamy przykłady takich właśnie niekonsekwencji, odnalezionych przez fanów na przestrzeni lat.

Kapitan Ameryka zwracający Kamienie

W końcowych scenach Avengers: Końca gry, Kapitan Ameryka wyrusza na misję oddania Kamieni Nieskończoności, aby nie doprowadzić do rozgałęzienia linii czasowej. Misja oczywiście kończy się powodzeniem, a sam Rogers postanawia zostać w przeszłości z Peggy Carter. Wątpliwości wzbudza jednak to, w jaki sposób Steve oddał Kamienie. W bazie wojskowej, skąd on i Tony zabrali Kamień Umysłu, klejnot był ukryty w Tesserakcie – jeśli Steve zwrócił jedynie Kamień, czy nie wzbudziłoby to podejrzeć przedstawicieli SHIELD? Nie wiadomo także, w jaki sposób Rogers mógł zwrócić Kamień Duszy, którego zdobycie należało przypłacić śmiercią – czy oddając go, przywrócił kogoś do życia? Ponadto – czy fakt, że Steve został z Peggy, tak czy inaczej nie rozgałęził linii czasowej?

Lud Gamory

W Strażnikach Galaktyki, w scenie, w której władze Xandaru przeglądają profile tytułowych bohaterów, dowiadujemy się, że Gamora jest ostatnią ocalałą ze swojego ludu. Tymczasem w Avengers: Wojnie bez granic retrospekcja zdradza, że Thanos wyeliminował „jedynie” połowę rasy Gamory podczas najazdu na jej planetę. Jeśli faktycznie i ta połowa zginęła, do teraz nie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób.

I’ll Do It Myself”

W scenie po napisach z Avengers: Czasu Ultrona, Thanos poirytowany brakiem sukcesu swoich pomagierów nakłada Rękawicę Nieskończoności i stwierdza, że sam zajmie się zebraniem Kamieni Nieskończoności. Nie zgrywa się to z wydarzeniami z Avengers: Wojny bez granic, z której wynika, że Thanos nakazał stworzyć sobie rękawicę stosunkowo niedługo przed rozpoczęciem swojej misji zbierania Kamieni. Z rękawicą wiąże się zresztą jeszcze jedna nieścisłość, choć wyjaśniona – w Thorze z 2011 roku widzimy Rękawicę wraz z Kamieniami w skarbcu Asgardu. Dopiero w Thorze: Ragnarok Hela stwierdza, że to podróbka.

Przy okazji – wątpliwości widzów wzbudza też fakt, że Thanos dobrowolnie przekazał Lokiemu berło z Kamieniem umysłu (Avengers). To zostało niejako wyjaśnione przez twórców, którzy zasugerowali, że Thanos chciał w ten sposób kontrolować Lokiego i wzmocnić jego gniew. Tak czy inaczej, przez tę decyzję stracił na kilka lat jeden z Kamieni.

Wizja Thora

W Czasie Ultrona poświęcono całą sekwencję na wyprawę Thora do magicznego jeziora, w którym miał wizję dotyczącą Kamieni Nieskończoności. Z końcówki filmu wynikało, że bohater wyruszy na misję ich odnalezienia, a dzięki wizji wie, gdzie należy się udać. Okazuje się jednak, że z tego wątku nic nie wynikło – całość zostaje zbyta jednym dialogiem na początku Thora: Ragnarok, gdzie tytułowy bohater stwierdza, że nie udało mu się odnaleźć żadnego z klejnotów.

Daty

Wielkiego przeoczenia fabularnego dopuścili się twórcy Spider-Man: Homecoming. Film na początku sugeruje, że od wydarzeń z Avengers i Bitwy o Nowy Jork minęło 8 lat, podczas gdy w rzeczywistości było to pół dekady. Trzeba zaznaczyć jednak, że błąd ten został sprostowany przez twórców, zarówno zakulisowo, jak i w Avengers: Wojnie bez granic, gdy Tony Stark wprost wspomina, ile czasu minęło naprawdę.

Zagrożenie ze strony Ego

To jasne, że Avengers nie są w stanie zareagować na dosłownie każde zagrożenie czyhające na Ziemię, jednak to z drugiej części Strażników Galaktyki wydaje się mieć odpowiednią skalę – Ego chce w końcu pochłonąć całą planetę. Akcja filmu Jamesa Gunna przypada na 2014 rok, a więc jeszcze przed wydarzeniami z Czasu Ultrona – wydawałoby się, że ktokolwiek z Avengers mógłby zainteresować się niebezpieczeństwem. O ataku Ego nie wspomina się jednak ani razu w żadnym innym filmie.

Jane i Eter

W filmie Thor: Mroczny świat Jane Foster staje się nosicielem Eteru, którego nie umieją wydobyć nawet mieszkańcy Asgardu. Tymczasem w Końcu gry członkowie Avengers bezproblemowo opracowują maszynę, która ma wydobyć Aether z Jane, bazując jedynie na bełkocie Thora. Nie wiadomo, w jaki sposób do tego doszli, a samo wydobycie Eteru odbywa się poza kadrem.

Decyzja Iron Mana

Iron Man 3 jest jednym z najmniej lubianych filmów MCU, a część widzów sądzi, że także jednym z tych najbardziej zbędnych – właściwie żaden wątek podjęty w widowisku Shane’a Blacka nie wraca w kolejnych odsłonach serii, wliczając w to decyzję Starka, by ograniczyć działalność Iron Mana. W kolejnym chronologicznie filmie serii, Czasie Ultrona, Tony pracuje w standardowym trybie. Większego znaczenia nie ma też to, że Starkowi usunięto operacyjnie odłamki – w kolejnych filmach tak czy inaczej korzysta z reaktora.

Telefon Laury

Na koniec dziura fabularna, która nie rzutuje w większym stopniu na fabułę, warto się jednak nad nią zastanowić – jeśli Laura Barton wróciła do życia po pięciu latach, jakim sposobem mogła niemal od razu zadzwonić do Hawkeye’a? Trudno spodziewać się, by po takim czasie jej numer wciąż był aktywny, nie wspominając o opłaceniu rachunków.

Zauważyliście inne dziury fabularne w MCU? A może potraficie wyjaśnić któreś z powyższych? 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA