Ranking

Najlepsze KOMEDIE ROMANTYCZNE 2018

Autor: Karol Barzowski
opublikowano

To nie był udany rok dla komedii romantycznych. Zaledwie kilka wzbiło się na wysoki poziom – a warto dodać, że nie były to klasyczne przykłady gatunku, a swoiste miszmasze, trudne do zakwalifikowania. Na następców To właśnie miłość albo Kiedy Harry poznał Sally musimy jeszcze trochę poczekać. Jeśli jednak lubicie kom-romy, przygotowałem dla was listę tego, co w ubiegłym roku było najlepsze. Pozycje 1-5 polecam gorąco, 6-10 nieco mniej, ale w końcu gusta są różne. Wierzę, że wśród tej dziesiątki tytułów znajdziecie coś dla siebie.

Zgadzacie się z moim wyborem? A czego według was zabrakło? Dajcie znać w komentarzu!

10. Do wszystkich chłopców, których kochałam

Netflix Do wszystkich chłopców których kochałam

Oczywiście nie jestem targetem tego filmu – daleko mi do 16-latki wzdychającej do swojego sąsiada albo kolegi z klasy. Ale produkcję Netfliksa obejrzałem bezboleśnie. W porównaniu z innymi tytułami tej platformy o licealistach i dla licealistów (jak na przykład Sierra Burgess jest przegrywem czy koszmarek The Kissing Booth) Do wszystkich chłopców, których kochałam trzyma poziom. 95% pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes też jest niezłą rekomendacją. Młodzi widzowie powinni być zadowoleni.

9. Pozycja obowiązkowa

Komedia romantyczna Pozycja obowiązkowa

Ten film warto zobaczyć już dla samych aktorek.

Nie muszę chyba zbyt wiele pisać o Pozycji obowiązkowej. Tak naprawdę wystarczą same nazwiska występujących w tym filmie aktorek, by zachęcić do oglądania – Diane Keaton, Mary Steenburgen, Jane Fonda, Candice Bergen. Łącznie mają na koncie 4 Oscary, 9 Złotych Globów i 6 nagród Emmy, nie mówiąc już o nominacjach. To one przyciągają do ekranu. Fabuła jest tu co najwyżej średnia, ale nad całością unosi się pewien urok i lekkość. Dobrze, że gatunek komedii romantycznej nie zapomniał o dojrzałych bohaterach.

8. Do zakochania jeden krok

Do zakochania jeden krok film

A jeśli już o dojrzałych bohaterach mowa… W zeszłym roku premierę miał też inny kom-rom o ludziach w średnim wieku – Do zakochania jeden krok. Tutaj jest nieco poważniej niż w Pozycji obowiązkowej, równie często jak śmiać będziecie się wzruszać, a może nawet szlochać. Film nie był zbyt popularny w naszym kraju, a szkoda – to klasyczna brytyjska produkcja z udziałem wybitnych aktorów. Na ekranie zobaczycie między innymi Imeldę Staunton, Celię Imrie, Timothy’ego Spalla oraz znaną z serialu Absolutnie fantastyczne Joannę Lumley.

7. Planeta singli 2

Planeta singli 2 kadr z filmu

Planeta singli 2 to dwie godziny rozrywki na poziomie.

Planeta singli 2 nie jest aż tak udana jak pierwowzór, ale to wciąż dobra komedia romantyczna, która na polskim rynku nie ma właściwie konkurencji. Znowu oglądamy wyraziste postaci Ani i Tomka, świetnie zagrane przez Agnieszkę Więdłochę i Macieja Stuhra. Znowu Tomasz Karolak i Weronika Książkiewicz kradną sceny na drugim planie. Znowu jest udany dowcip, tym razem w świątecznej otoczce. W odróżnieniu od „jedynki” ten film jest… dużo seksowniejszy. Planeta singli 2 zapewnia dwie godziny rozrywki na poziomie i sprawia, że sporo widzów czekać będzie na planowaną na walentynki część trzecią.

6. Też go kocham

Też go kocham kadr z filmu

Uwielbiam Rose Byrne i w czymkolwiek by zagrała, jestem pierwszy w kolejce do oglądania. Też go kocham nie jest może najlepszą pozycją w jej filmografii, ale to na tyle solidny film, że znalazł się w tym zestawieniu. Produkcja jest adaptacją powieści Nicka Hornby’ego, autora choćby Był sobie chłopiec czy Przebojów i podbojów, co już dużo mówi o tym, z jakiego typu kinem mamy do czynienia. Oprócz cech obowiązkowych dla każdej komedii romantycznej znajdziemy tu też coś znacznie głębszego. Warto dodać, że Byrne partnerują Ethan Hawke oraz Chris O’Dowd – to naprawdę udany filmowy trójkąt.

Ostatnio dodane