search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Oscar za najlepsze zdjęcia – po raz pierwszy dla kobiety?

Berenika Kochan

24 listopada 2016

REKLAMA

Hollywood nie głosowało na Trumpa. Czy Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, poprzez wzmocnione działania na rzecz promowania w filmie różnorodności, da mu prztyczka w nos? W tym roku w niektórych kategoriach do walki o statuetkę staje więcej kobiet i przedstawicieli mniejszości rasowych niż zazwyczaj.

2015-04-23-144001-76

Najwięcej może się zadziać w dziedzinie zdjęć, w której nominowanym nigdy nie była kobieta, a mężczyzna pochodzenia afroamerykańskiego (Remi Adefarasin za Elizabeth) tylko raz. W tym roku przedstawicielem mniejszości ma szansę zostać Bradford Young,  prezentując poetycką wizję świata przedstawionego w Arrival (w rolach głównych Amy Adams i Jeremy Renner). Zapatrywania na najsłynniejszą w branży filmowej nagrodę mają również odpowiedzialna za zdjęcia w Fences (z Denzelem Washingtonem i Violą Davis, której gwiazda świeci teraz niezwykle jasno) Charlotte Bruus Christensen i Mandy Walker za Ukryte działania (Taraji P. Henson, Octavia Spencer i Janelle Monae). Co ciekawe, obydwa dzieła poruszają problematykę różnorodności rasowej w Stanach Zjednoczonych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Fences to historia mężczyzny, któremu kolor skóry zablokował drogę do kariery, Ukryte działania natomiast opowiada o Afroamerykankach o pięknych umysłach, dla NASA zbyt cennych, by z powodu pochodzenia nie zaproponować im pracy – choć oczywiście ze strony współpracowników nie obejdzie się bez wielu bolesnych uwag.

mica-levi

LESLEY BARBER (KATHERINE HOLLAND, 2015)

Również w kategorii muzyki kobiety nie zebrały dotąd wielu nominacji i nagród – odpowiednio siedem i dwie (Rachel Portman za muzykę do Emmy z 1996 roku i Anne Dudley za ścieżkę dźwiękową do Goło i wesoło z 1997 roku). W tym roku do walki szykują się trzy panie: twórczyni muzyki do Jackie – Mica Levy, Lesley Barber z Manchester by the Sea oraz Kathryn Kluge, która we współpracy z mężem Kimem Allenem Kluge odpowiada za dźwięki w Scorsesowym Milczeniu (Andrew Garfield, Liam Neeson i Adam Driver w rolach portugalskich misjonarzy, którzy w XVII wieku wyruszyli do Japonii z misją chrystianizacji).

Nominacje zostaną zaprezentowane 24 stycznia. Czy po raz pierwszy Oscara za zdjęcia dostanie kobieta? Przekonamy się 26 lutego 2017. A raczej w nocy 27.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA