search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

PRAWDZIWE NAZWISKA GWIAZD. Możecie poczuć się zaskoczeni!

Agnieszka Stasiowska

17 września 2017

REKLAMA

Wiadomym jest, że nazwisko artysty musi odpowiednio brzmieć. Dobry pseudonim to spora część sukcesu, więc jeśli masz na nazwisko Herschlag, to naturalne, że wolisz przedstawiać się Portman. Jakoś tak… lepiej wygląda na filmowym plakacie.

Większość pseudonimów gwiazd zrosła się z nimi na stałe, część noszących je osób postanowiło oficjalnie zmienić nazwiska na przybrane. I choć gdzieś w drugim obiegu część widzów kojarzy, że Marilyn Monroe to Norma Jeane Mortenson, a Tom Cruise to Thomas Cruise Mapother IV, to jednak są chyba jeszcze takie prawdziwe nazwiska w przemyśle filmowym, które mogą was zaskoczyć. Spróbujemy?

Meg RyanMargaret Mary Emily Anne Hyra

Pomijając mnogość imion, nazwisko uroczej niegdyś aktorki powinno brzmieć dla nas znajomo. Meg (co jest zwyczajowym skrótem od Margaret) jest córką nauczyciela matematyki polskiego pochodzenia, Harry’ego Hyry. Ryan jest nazwiskiem panieńskim babki Meg. Aktorka zaczęła go używać, kiedy związała się z Gildią Aktorów Amerykańskich (Screen Actors Guild).

Albert Brooks – Albert Einstein

Nominowany do Oscara za rolę w filmie Telepasja aktor, wielokrotnie nagradzany reżyser i scenarzysta zmienił nazwisko z przyczyn aż nazbyt oczywistych. Chyba nawet używanie drugiego imienia – Lawrence – nie pomogłoby mu uniknąć skojarzeń. Zmiana nastąpiła, kiedy Albert miał 19 lat, a on sam, tłumacząc się z tego kroku, wyjaśniał z humorem, że prawdziwy Einstein zmienił nazwisko na takie, które brzmi bardziej inteligentnie.

Ben Kingsley – Krishna Pandit Bhanji

Urodzony w północno-wschodniej Anglii Ben Kingsley jest synem angielskiej aktorki i pochodzącego z Kenii lekarza o hinduskich korzeniach. Za swoje niezwykłe zasługi na polu sztuki został uhonorowany przez królową brytyjską Orderem Imperium Brytyjskiego, a przez rząd hinduski Orderem Padma Shri. Nazwisko zmienił na początku swojej drogi zawodowej. Jak sam twierdzi, Ben było imieniem, jakim w Anglii nazywano jego ojca, natomiast Kingsley jest nawiązaniem do jego dziadka, który handlował przyprawami korzennymi (King of the Cloves).

Diane Keaton – Diane Hall

Diane Keaton za rolę Annie Hall w filmie o tym samym tytule otrzymała Oscara. Czy wiedzieliście, że ze swoją bohaterką dzieli nazwisko? Urodzona w 1946 roku aktorka jest córką inżyniera budowlanego Johna Newtona Halla. Keaton jest – podobnie jak w przypadku Meg Ryan – panieńskim nazwiskiem babci Diane i także w tym przypadku zostało użyte, kiedy Diane wstąpiła do aktorskiego związku zawodowego (Actors’ Equity Association), jako że inna aktorka o imieniu i nazwisku Diane Hall widniała już w jego rejestrach.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA