search
REKLAMA
Ranking

KTO NAPRAWDĘ ROZWIĄZUJE SPRAWY KRYMINALNE W USA

Ola Okońska

10 sierpnia 2016

REKLAMA

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście amerykański procedural, na pewno błyskawicznie zdaliście sobie sprawę z tego, że policja w USA jest niekompetentna. Nie dość, że nie potrafi zdobyć żadnej istotnej informacji ani skojarzyć ze sobą dwóch prostych faktów, to jeszcze często o popełnienie makabrycznych zbrodni oskarża niewinne osoby. Sytuację ratują pewne wyjątkowe indywidua, które odwalają za policjantów całą robotę. No dobrze, pozwalają im od czasu do czasu pomachać bronią albo wykonać telefon do przełożonego, ale to wszystko. Przed wami zestawienie osób, które naprawdę rozwiązują sprawy kryminalne w Ameryce.

iZombie

1. Koronerzy

Martwe ciało w pierwszej kolejności trafia na stół koronera. To jego zadaniem jest stwierdzenie m.in. czasu i przyczyny zgonu. Czasem do rozwiązania sprawy wystarczy mu przeszkolenie medyczne i zaawansowany sprzęt, innym razem morderca jest zbyt sprytny, by zostawić po sobie ślady. Wtedy niezwykle pomocne okazują się postaci z nadnaturalną tajemnicą, jak choćby zombie Liv Moore (iZombie) czy nieśmiertelny Henry Morgan (Forever). Praca w kostnicy to idealna fucha dla zombie: nikt niczego nie podejrzewa, mózgi same wpadają w ręce, a w dodatku można rozwiązać sprawę morderstwa pro bono. Zjadając mózgi, Liv ma przebłyski życia ich właścicieli, co znacznie ułatwia znalezienie zabójcy. Henry z kolei ma dwieście lat na karku, świetną pamięć i dedukuje nie gorzej niż Sherlock Holmes. Fakt, że ekspresowo wraca do życia, też pomaga, na przykład w ustaleniu, czym otruto denata, kiedy nie ma czasu czekać na wyniki analizy.

157309.1

2. Prywatni detektywi

Serialowi prywatni detektywi sprawiają wrażenie, że ich praca jest banalnie prosta i mógłby ją wykonywać dosłownie każdy. Powłóczą się trochę za niewiernym małżonkiem, zrobią kilka zdjęć z zaparkowanego samochodu, czasem założą podsłuch. Ze sprawami lżejszego kalibru zazwyczaj radzą sobie nastoletnia Weronika Mars (Weronika Mars) czy Shawn Spencer (Świry) – wyjątkowo spostrzegawczy facet, który postanowił udawać medium. Trudniejsze przypadki zazwyczaj spadają na barki kogoś, kto ukrywa nadnaturalne zdolności, jak supersilna Jessica Jones (Jessica Jones) czy wampir Mick St. John (Pod osłoną nocy).

cal-lightman-hd_86103-1920x1200

3. Naukowcy

Nieocenioną pomocą okazują się naukowcy. Czasem policjanci potrzebują zasięgnąć opinii specjalisty, innym razem nie potrafią sobie bez nich poradzić. Doktor Cal Lightman (Magia kłamstwa), który spędził całe życie, studiując tajniki ludzkiego zachowania i mimiki, przydaje się zatem, by sprawdzić, czy podejrzany mówi prawdę. Doktor Daniel Pierce (Pułapki umysłu) – ekscentryczny neuropsychiatra chorujący na schizofrenię – pomaga FBI przy pacjentach cierpiących na choroby psychiczne. Z kolei Charlie Eppes (Wzór) to genialny matematyk, który z łatwością analizuje poszlaki, odnajdując w nich niewidoczne dla zwykłego oka schematy i algorytmy.

6a013485bf5b22970c019b01f80297970c

4. Przestępcy

Bywa, że policja potrzebuje kogoś, kto światek kryminalny zna od podszewki, wtedy z pomocą przychodzą przestępcy. Wystarczy zaoferować im w sekrecie immunitet albo wyjście z więzienia i nagle okazuje się, że policja łapie kryminalistów, o istnieniu których nie miała nawet pojęcia. Problem w tym, że jak na przestępcę przystało – zawsze mają ukryty cel. Idealnymi przykładami są Neal Caffrey (Białe kołnierzyki) – fantastyczny fałszerz lub Raymond Reddington (Czarna lista) – jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie.

intelligence_cbs_josh_holloway

5. Ulepszeni ludzie

Gdy nie wystarcza koroner, detektyw, naukowiec ani przestępca, na arenę wkraczają ulepszeni ludzie. Czy to na skutek tajnego eksperymentu, czy zwykłego wypadku nabywają zdolności dalece wykraczające poza to, co uznaje się za normę. Vincent Keller (Piękna i bestia) czy Jimmy Pritchard (Drugie życie) zyskują supersiłę i wytrzymałość godną pozazdroszczenia. Gabriel Vaughn (Intelligence) potrafi wpływać na technologię siłą umysłu przy użyciu chipa, który mu wszczepiono. Z kolei Jake Foley (Agent przyszłości) łączy oba rodzaje zdolności dzięki nanorobotom w jego krwiobiegu.

nathanweb

6. Konsultanci

Wszyscy, którzy nie wpisują się w powyższe ramy, zyskują enigmatyczne miano konsultanta. W roli konsultantów świetnie spisują się Richard Castle (Castle) – pisarz kryminałów, Brian Finch (Limitless) – stosujący eksperymentalny narkotyk czy nawet sam Lucyfer (Lucyfer).

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA