search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

JEDENASTKA KOŃCZY PIĘTNASTKĘ. Powody, dla których MILLIE BOBBY BROWN czeka wielka kariera

Filip Pęziński

19 lutego 2019

millie bobby brown
REKLAMA

Dokładnie piętnaście lat temu w hiszpańskiej Marbelli przyszła na świat Millie Bobby Brown, dziś znana jako brytyjska aktorka i modelka, gwiazda netfliksowego Stranger Things. Mimo młodego wieku Brown może pochwalić się niezwykle bogatym doświadczeniem zawodowym. A biorąc pod uwagę jej dotychczasowe osiągnięcia, wszystko wskazuje na to, że czeka ją jeszcze większa kariera. 

Ma 15 lat i jest cenioną aktorką

millie bobby brown

Zadebiutowała na małym ekranie w 2013 roku, grając młodą Alicję w serialu fantasy Once Upon a Time in Wonderland. Rok później dostała swoją pierwszą znaczącą rolę w serialu stacji BBC America – Intruders. W tym samym roku pojawiła się gościnnie w serialu kryminalnym Agenci NCIS. W 2015 roku zagrała kolejne gościnne role w serialach – komediowej Współczesnej rodzinie oraz serialu medycznym Chirurdzy. W końcu w 2016 roku na platformie streamingowej Netflix zadebiutował serial Stranger Things z dwunastoletnią wtedy Millie Bobby Brown w jednej z głównych ról. Serial okazał się jednym z największych hitów amerykańskiego giganta, a Brown w przejmującej i niezwykle dojrzałej roli Jedenastki pokochał cały świat. W tym roku premierę ma mieć trzeci sezon produkcji, a aktorka pojawi się także w znaczącej roli w filmie Godzilla II: Król potworów, który to występ będzie jej kinowym debiutem. Aktorka powtórzy rolę w zapowiedzianym na przyszły rok Godzilla vs. Kong.

Ma 15 lat i jest najmłodszą producentką w Hollywood

millie bobby brown

Kolejną rolą Millie Bobby Brown ma być Enola Holmes, młodsza siostra Sherlocka, o której studio Legendary planuje stworzyć całą serię filmów. Jej postać występuje w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a, jednak sama bohaterka nie została wymyślona przez brytyjskiego autora i pojawiła się w literaturze dopiero w XXI wieku. Zadebiutowała w 2006 roku w powieści dla młodzieży The Case of the Missing Marquess autorstwa Nancy Springer. Będzie to ekranowy debiut tej postaci. Co jednak najciekawsze – Brown będzie także produkowała film, co uczyni ją najmłodszym producentem w historii Hollywood.

Ma 15 lat i siedem nagród oraz dwanaście nominacji na koncie

millie bobby brown

Millie Bobby Brown, mimo młodego wieku i ograniczonej praktycznie do jednej znaczącej roli filmografii, może pochwalić się też aż siedmioma uznanymi nagrodami ze świata kina i kultury oraz nominacją do dwunastu kolejnych. W 2017 roku zdobyła Saturna w kategorii najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki w serialu telewizyjnym, Złoty Popcorn (nagroda MTV) w kategorii najlepsza rola telewizyjna, a Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych nagrodziła ją i jej serialowych kolegów jako najlepszy zespół aktorski w serialu dramatycznym. Rok później odebrała nagrodę Teen Choice jako ulubiona aktorka w serialu fantasy/science fiction, dwa kolejne Złote Popcorny (ponownie w kategorii najlepsza rola telewizyjna oraz po raz pierwszy za najlepszy moment muzyczny), a głosem Kids Choice została wybrana ulubioną aktorką telewizyjną. Dwukrotnie nominowana była do prestiżowej nagrody Emmy – w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym.

Ma 15 lat i jest najmłodszą ambasadorką UNICEF w historii

millie bobby brown

Millie Bobby Brown poszła też za przykładem starszych kolegów i koleżanek z branży i zaangażowała się w działania prospołeczne. 20 listopada 2018 roku w Nowym Jorku otrzymała tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Mianowanie odbyło się w siedzibie organizacji w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, a czternastoletnia wtedy Brown była najmłodszym w historii Ambasadorem UNICEF. Gwiazda Stranger Things będzie wspierała organizację w zwiększaniu świadomości na temat praw dzieci oraz problemów dotykających młodzież, takich jak brak edukacji, bezpiecznego miejsca do nauki i zabawy czy wpływ przemocy, dręczenia i ubóstwa na życie dzieci.

Ma 15 lat i jest rozchwytywaną osobowością medialną

millie bobby brown

Zakres zainteresowań Brown nie kończy się na działalności okołofilmowej i społecznej. Gwiazda Netfliksa aktywnie działa na Instagramie, gdzie jej życie śledzi ponad 18 milionów obserwujących, spełnia się jako modelka, pojawia się na okładkach największych światowych gazet, występuje w teledyskach (m.in. grupy Maroon 5 czy rapera Drake’a, z którym prywatnie się przyjaźni), jest twarzą kampanii reklamowych – wcześniej Calvina Kleina, a ostatnio nowej odsłony gry Sims. Jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek pojawiła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi według magazynu “Time”.

Jak myślicie, czego życzyła sobie Millie Brown, zdmuchując urodzinowe świeczki? Czy zostały jej jeszcze jakieś marzenia do spełnienia?

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA