search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy kultowego serialu EKSTRADYCJA?

Łukasz Budnik

30 marca 2021

ekstradycja kiedys dzis
REKLAMA

9 listopada 1995 roku w telewizji pokazany został pierwszy odcinek serialu Ekstradycja z Markiem Kondratem w roli głównej. Aktor wcielał się w nadkomisarza policji Olgiera Halskiego, tropiącego handlarzy narkotyków, rosyjską mafię i walczącego z korupcją. Z innymi problemami zmagał się w życiu prywatnym.

Ekstradycja pokazywała realia państwa lat 90. w ramach ustanowionej III RP i pokazywała nie tylko działalność przestępców, lecz także organów ścigania. Doczekała się 3 sezonów składających się łącznie z 25 odcinków, a w ciągu emisji przez serial przewinęło się mnóstwo znanych twarzy polskiego kina i telewizji. W dzisiejszym odcinku “Kiedyś/dziś” przyjrzymy się wybranym – zaznaczamy, że tylko tym, którzy zadebiutowali w serii pierwszej.

Marek Kondrat – Olgierd Halski

Kondrat nie kontynuuje już kariery aktorskiej (ostatni raz pojawił się na ekranie dziesięć lat temu w Małej maturze), ale od czasu Kilera zdążył jeszcze zachwycić widzów wspaniałą rolą w Dniu świra Marka Koterskiego. Pojawił się też m.in. w filmach Pieniądze to nie wszystko oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

Witold Dębicki – Stefan Sawka

Swoją bogatą filmografię Dębicki zaczął zapełniać już w latach sześćdziesiątych. Po Ekstradycji pojawiał się jeszcze w takich produkcjach, jak Gorący temat, Samo życie, Tango z aniołem, Plebania oraz Pierwsza miłość. Oprócz telewizji, oglądać go można było także na ekranach kin, np. w Skrzydlatych świniach.

Małgorzata Pieczyńska – Sabina Borkowska

Pieczyńska swoją karierę poświęca głównie na występy w teatrze oraz telewizyjne. Po Ekstradycji oglądaliśmy ją w takich produkcjach, jak 13 posterunek, Quo Vadis, Psie serce, Pensjonat pod różą, Na dobre i na złe, Kryminalni oraz M jak miłość.

Aleksandra Rosińska – Basia

Rosińska miała zaledwie siedem lat, gdy wcieliła się w Basię, córkę Olgierda Halskiego. Pojawiła się we wszystkich trzech serii, po drodze wystąpiła jeszcze w Kochaj i rób co chcesz oraz Bożej podszewce. Nie kontynuowała ścieżki aktorskiej, za to skończyła studia prawnicze, pracowała jako statystka i chciałaby nagrać płytę.

Renata Dancewicz – Beata

Dancewicz wcieliła się w Ekstradycji w opiekunkę Basi i jednocześnie kochankę Halskiego. W kolejnych latach aktorka pojawiła się m.in. w Tato, E=mc2, 33 sceny z życia oraz Bejbi blues. Od początku emisji występuje także w serialu Na wspólnej, gdzie gra Weronikę Wilk.

Lew Rywin – Innokietij Iwanow

Rywin przez lata działał głównie jako producent – gościnnie pojawiał się w produkowanych przez siebie filmach, ale zagrał też role w Bracie naszego Boga, Karierze Nikosia Dyzmy oraz 13 posterunku 2. Później wpadł w konflikt z prawem. W 2002 roku zaproponował Adamowi Michnikowi zamieszczenie w ustawie o radiofonii i telewizji zapisu umożliwiającego Agorze kupno kanału telewizyjnego Polsat w zamian za 17,5 mln dolarów dla SLD i prezesurę kanału dla siebie. Michnik potajemnie nagrał propozycję Rywina i później ujawnił zapis rozmowy, a w efekcie wobec Rywina zostało wszczęte śledztwo. Producent został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny za pomoc w płatnej protekcji ze strony nieustalonej grupy osób. Później skazywany był jeszcze za korupcję i fałszowanie dokumentacji.

Zdzisław Wardejn – Peter Novotny

Już za kilka tygodni Wardejn będzie obchodzić 91. urodziny. W jego bogatej filmografii znajdziemy dziesiątki tytułów – w latach po Ekstradycji zagrał jeszcze między innymi w Na dobre i na złe, Plebanii, Kryminalnych, Bożym Ciele oraz trzeciej części serii Kogel-mogel.

Tomasz Kozłowicz – Kamil Zybertowicz

Kozłowicz pojawił się w pierwszej serii Ekstradycji, a później występował jeszcze m.in. w Barwach szczęściaNa wspólnej oraz Glinie. Pracował także w dubbingu – to jego głosem mówił Quasimodo z Dzwonnika z Notre Dame.

Wojciech Wysocki – Andrzej Szawłowski

Wysocki pojawił się w pierwszej serii oraz dwóch odcinkach drugiej. W kolejnych latach występował m.in. w Klanie, Miodowych latach, Samym życiu oraz Ranczu. Udzielał się także w dubbingu – choćby w Ostatnim Jedi jego głosem przemawiał u nas Luke Skywalker.

Maria Pakulnis i Paweł Wilczak

Aktorzy wcielili się w Ekstradycji w role kochanków. Pakulnis w kolejnych latach pojawiała się w takich produkcjach, jak Pierwsza miłość, Tylko miłość, Miłość nad rozlewiskiem, Prawo Agaty, Porady na zdrady czy Planeta singli 3, a ostatnio mogliśmy ją oglądać w Osieckiej. Z kolei Wilczak grał w takich filmach i serialach, jak SforaNa dobre i na złeUsta ustaPan T. Ostra randka.

Aleksy Awdiejew – Zajcew

Awdiejew po Ekstradycji pojawił się jeszcze w zaledwie kilku produkcjach, m.in. w Złotopolskich, Tajemnicy Twierdzy Szyfrów oraz Pułkowniku Kwiatkowskim. Kontynuował też karierę muzyczną, a w 2005 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Krzysztof Kolberger – Jerzy, szef UOP (zmarły)

Kolberger zmarł już 10 lat temu, ale po Ekstradycji zdążył jeszcze zagrać w kilku filmach i serialach. Wśród nich były między innymi dwie serii Sfory (i filmowa wersja serialu), Oficer, W pustyni i w puszczy Gavina Hooda, Katyń, Popiełuszko: Wolność jest w nas. Pośmiertnie pojawił się w Sierpniowe niebo. 63 dni chwały z 2013 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA