search
REKLAMA
News

Nie żyje KATARZYNA ŁANIEWSKA. Miała 87 lat

Łukasz Budnik

7 grudnia 2020

REKLAMA

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Informację o śmierci aktorki przekazał Związkowi Artystów Scen Polskich jej wnuk. Miała 87 lat.

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 roku w Łodzi.  Jej ojciec został zamordowany jako „element niebezpieczny” w Auschwitz, zaś sama Łaniewska wraz z matką i rodzeństwem przeżyła powstanie warszawskie. Po wojnie uczęszczała do PWST w Warszawie, którą ukończyła w 1955 roku. Także w latach 50. rozpoczęła swoją karierę aktorską. Mogliśmy oglądać ją w teatrze oraz takich filmach i serialach jak Sublokator, Abel, twój brat, Gruby, PrzesłuchaniePlebaniaSmoleńsk (ten film uznawała za najważniejszy w karierze) oraz trzy części serii Kogel-mogel. Pracowała także na planie czwartej odsłony tej ostatniej. Występowała w programie Ziarno.

Poza karierą aktorską prowadziła także działalność polityczną.  W latach 70. związała się z opozycją antykomunistyczną, a w 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Była także bezpartyjną kandydatką do Senatu w roku 2011.

Żegnamy.

Fotka główna: MW Media

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA