search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy DOMU, słynnego polskiego serialu?

Łukasz Budnik

24 sierpnia 2020

REKLAMA

Wyreżyserowany przez Jana Łomnickiego i napisany przez Jerzego Janickiego oraz Andrzeja Mularczyka serial Dom to klasyk polskiej telewizji i jednocześnie jedna z najdłużej emitowanych produkcji tego typu – 25 odcinków, podzielonych na cztery serie, zostało nadanych na przestrzeni dwudziestu lat, między 1980 a 2000 rokiem.

W serialu przedstawiającym perypetie mieszkańców z kamienicy przy ulicy Złotej oglądamy ich życie po powrocie do zniszczonej Warszawy w czasach komunistycznych. Dom przeplatany był fragmentami kronik i ukazywał ówczesne nastroje.

W produkcji tej wystąpiła cała plejada gwiazd – wiele z nich niestety zmarło już kilka lub kilkanaście lat temu (w tym Wirgiliusz Gryń lub Wacław Kowalski, który grał Ryszarda Popiołka). Dziś przyglądamy się, co słychać u części z aktorów występujących w serialu; pod uwagę zostali wzięci ci, którzy żyją do dziś.


Tomasz Borkowy – Andrzej Talar

Odtwórca roli Andrzeja Talara w roku 1982 (w czasie, gdy produkcja serialu była wstrzymana ze względu na stan wojenny) wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie przyjął pseudonim Tomasz Bork i pojawił się w kilku produkcjach, między innymi Nieznośnej lekkości bytu i w jednym z odcinków Doktora Who. Dziś mieszka w Edynburgu, gdzie prowadzi szkołę aktorską. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Universal Arts, organizacji prowadzącej i programującej dwa teatry festiwalowe.

Ewa Serwa – Ula Siekierko

Kariera Ewy Serwy trwa do dzisiaj – przez lata pojawiła się ona w wielu innych serialach (na przykład w Pograniczach w ogniu oraz Pensjonacie pod Różą), występowała w teatrze oraz pracowała w dubbingu.

Tomasz Mędrzak – Leszek Talar

Mędrzak grał rolę Leszka Talara przez pełne 20 lat emisji Domu. Aktora tego kojarzyć można jednak nie tylko z tego występu – jego pierwszą rolą był bowiem Staś Tarkowski z pierwszej ekranizacji W pustyni i w puszczy. Mędrzak skupia się głównie na karierze teatralnej. Na ekranie pojawiał się jeszcze w kilku innych serialach.

Jolanta Żółkowska – Basia Lawinówna

Aktorka występowała w serialu między 1980 a 2000 rokiem, w międzyczasie zahaczając o inne telewizyjne produkcje, w tym Trędowatą oraz Na Wspólnej. Pracowała także w teatrze i udzielała się w dubbingu.

Joanna Pacuła – Ewa Szymosiuk

Pacuła wystąpiła w pierwszej serii Domu, po czym wyjechała za granicę i rozpoczęła karierę międzynarodową. Doczekała się nawet nominacji do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w Parku Gorkiego (1983), pojawiła się też m.in. w Tombstone, Wybrańcu śmierci oraz serialu Ucieczka z Sobiboru. Trafiała na listy najpiękniejszych kobiet świata, porównywano ją do Lauren Bacall.

Halina Rowicka – Ewa Szymosiuk-Talar

Aktorka dołączyła do obsady w 1996 roku (na miejsce Joanny Pacuły, która opuściła serial) i wcieliła się w rolę Ewy Talar, drugiej żony Andrzeja. Po występie w serialu Rowicka pojawiła się jeszcze w kilku innych popularnych polskich serialach, w tym w Samym życiu, Kryminalnych, M jak miłość, a ze świeższych tytułów – w Lekarzach.

Zbigniew Buczkowski – Henio Lermaszewski

Myślę, że nie jest przesadą stwierdzenie, że Buczkowski jest jednym z najbardziej zapracowanych i kojarzonych drugoplanowych aktorów ostatnich kilku dekad. W serialu Dom oglądaliśmy go w latach 1980-2000 w roli Henia Lermaszewskiego, a w międzyczasie występował jeszcze choćby w takich produkcjach jak filmy o Ambrożym Kleksie, Misiu, Graczykach, Świętej wojnie, Zabij mnie glino, Mistrzu i Małgorzacie oraz wielu, wielu innych.

Jan Englert – Rajmund Wrotek

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów do dziś pozostaje aktywny zawodowo – nie tylko gra (po występie w serialu widzieliśmy go jeszcze choćby w Kilerze, Katyniu, Ekstradycji czy Czasie honoru), ale też wykłada na warszawskiej Akademii Teatralnej oraz jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie. W serialu Dom wcielał się w Rajmunda Wrotka.

Ewa Błaszczyk – Zoja Furman

Dla aktorki rola w serialu była jedną z pierwszych w karierze. Później pojawiała się na ekranie jeszcze w takich produkcjach jak Dekalog IX, Nic śmiesznego, Miasteczko, Adam i Ewa i Samo życie, a z nowszych produkcji w Fudze. Jest też działaczką charytatywną. W 2000 roku zmierzyła się z tragedią, gdy jej sześcioletnia wówczas córka zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę.

Jerzy Bończak – Edward Prokop

Kolejny charakterystyczny aktor, którego oglądać mogliśmy w całym mnóstwie produkcji, między innymi w Misiu, Alternatywy 4, Psach, Ogniem i mieczem, czy – ostatnio – w Panu T. Do obsady Domu dołączył w 1996 roku jako dozorca Edward Prokop.

Bożena Dykiel – Halina Jańczak

Współcześnie Bożenę Dykiel najłatwiej skojarzyć chyba z występu w Na Wspólnej, gdzie gra od 2003 roku. Poza tym aktorka pojawiła się jeszcze np. w Alternatywy 4Dekalogu VII, Plebani oraz kilku filmach o perypetiach Adasia Miauczyńskiego.

Tomasz Stockinger – Karol Lang

Tomasza Stockingera nie trzeba nikomu przedstawiać dzięki roli w Klanie, gdzie od 1997 roku wciela się w postać Pawła Lubicza, choć na koncie ma także występy w Znachorze lub Zespole adwokackim. Ostatnio widziany był w 365 dniach, gdzie zagrał epizodycznie ojca głównej bohaterki.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA