search
REKLAMA
Zestawienie

HORRORY O MIŁOŚCI idealne na RANDKĘ w HALLOWEEN

Michalina Peruga

26 października 2019

REKLAMA

Gra wstępna (1999)

Gra wstępna, produkcja o wielce obiecującym tytule, rozpoczyna się niemalże jak komedia romantyczna, jednak szybko przypominamy sobie, że to film Takashiego Miike, japońskiego reżysera, który na ekranie słynie z łamania tabu i nadmiaru przemocy. Główny bohater Gry wstępnej, wdowiec w średnim wieku, próbuje znaleźć sobie żonę, prowadząc fałszywe przesłuchania do swojego filmu. Aoyama (Tetsu Sawaki), który chwilami wydaje się bucem, szybko znajduje dziewczynę wydającą się idealną kandydatką na przyszłą małżonkę – to spokojna, nieśmiała była baletnica Asami (Eihi Shiina). Początkowo romantyczna relacja bardzo szybko zmienia się w coś nieoczekiwanego.

Nie oglądaj się teraz (1973)

Życie Johna i Laury Baxterów (Donald Sutherland i Julie Christie) wali się, kiedy w tragicznym wypadku ginie ich córeczka. Przeprowadzają się z Anglii do Wenecji, gdzie John, konserwator dzieł sztuki, ma pracować przy odnowieniu zabytkowego kościoła. W mieście Laura spotyka dwie starsze siostry, które twierdzą, że w swych wizjach widują jej zmarłą córkę. Tajemnicze wizje, w których powtarza się kolor czerwony, rozbite szkło i woda, nachodzą także głównego bohatera.

Nie oglądaj się teraz Nicolasa Roega to psychologiczny horror z wątkiem paranormalnym, ale także opowieść o przeżywającym żałobę małżeństwie, które musi na nowo nauczyć się żyć razem. W czasach swojej premiery film zyskał dość dużą popularność ze względu na zawartą w nim realistyczną  i odważną, jak na tamte czasy, scenę miłosną pomiędzy małżonkami, która, według plotek, miała być niesymulowana.

Mucha (1986)

Klasyk horrorów science-fiction w reżyserii Davida Cronenberga ma silny wątek miłosny – pisał o tym ponad rok temu mój redakcyjny kolega Jan Dąbrowski, fan twórczości reżysera. Na zlocie naukowców ekscentryczny Seth Brundle (Jeff Goldblum) poznaje dziennikarkę Veronicę Quaife (Geena Davis). Seth zaprasza zainteresowaną jego projektem Veronicę do swojego laboratorium, gdzie pokazuje jej swój pomysł na teleportację. Zafascynowana przełomowym odkryciem dziennikarka pisze artykuł na jego temat i wkrótce zaczyna spędzać większość swojego czasu w laboratorium naukowca. Kto widział film, ten wie, co się dalej wydarzy, a kto nie widział, łatwo się domyśli – bohaterowie zakochują się w sobie. Szybko jednak sielanka przeradza się u Cronenberga w horror, stając się tragiczną i przerażającą historią miłosną.

 Pozwól mi wejść (2008)

Szwedzki film Pozwól mi wejść to świetna alternatywa dla wampirycznych love story, dużo lepsza niż seria Zmierzch. Gnębiony w szkole 12-letni Oskar (Kåre Hedebrant) poznaje rówieśniczkę Eli (Lina Leandersson) – bladoskóra dziewczynka właśnie wprowadziła się do sąsiedniego mieszkania. Wkrótce Oskar dowiaduje się, że dziewczynka jest wampirzycą, a mężczyzna, z którym mieszka, przynosi jej dostawy świeżej krwi. Outsiderstwo młodych bohaterów sprawia, że nawiązuje się między nimi przyjaźń. Reżyser umiejętnie łączy ze sobą horror, film o dojrzewaniu oraz film romantyczny o nastoletniej miłości.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA