search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

“Dekalog” Kieślowskiego powraca w zrekonstruowanej wersji

Dawid Myśliwiec

14 sierpnia 2016

REKLAMA

Wielkimi krokami zbliża się premiera zrekonstruowanej cyfrowo wersji Dekalogu, która we wrześniu pojawi się zarówno na ekranach amerykańskich kin, jak i na DVD i Bluray nakładem niezawodnego Criterionu. Dziesięcioczęściowe przedsięwzięcie Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, które niegdyś komplementował sam Stanley Kubrick, zostało pieczołowicie zrekonstruowane i skonsultowane z operatorami poszczególnych filmów (a było ich aż dziewięciu – jedynie Piotr Sobociński senior pracował przy dwóch częściach Dekalogu, trzeciej i dziewiątej).

Wielkie dzieło Kieślowskiego, którego amerykańską wersję przygotować chciał sam George Clooney, nawet po ponad dwóch dekadach od premiery nie straciło na aktualności. Każdy z odcinków serii, która debiutowała na antenie Telewizji Polskiej, nawiązuje do jednego z dziesięciu przykazań, poruszając istotne problemy moralne.

DEKALOG I

Krzysztof (Henryk Baranowski), profesor semantyki i pasjonat komputerów, wychowuje swojego syna Pawła w duchu nauki, podczas gdy jego siostra Irena jest osobą głęboko wierzącą. Podczas zaledwie jednej doby oboje zostają zmuszeni do zakwestionowania swoich systemów wartości.

DEKALOG II

Skrzypaczka Dorota (Krystyna Janda) kocha dwóch mężczyzn: swego śmiertelnie chorego męża oraz kolegę muzyka, który jest ojcem jej nienarodzonego dziecka. Dorota uzależnia decyzję o urodzenia dziecka od diagnozy na temat stanu zdrowia męża. Oczekując jednoznacznej oceny sytuacji od lekarza, zmusza go do podjęcia niezwykle ważnej decyzji dotyczącej przyszłości młodej dziewczyny.

DEKALOG III

W wigilijny wieczór Ewa (Maria Pakulnis) podstępem wywabia z mieszkania swego byłego kochanka Janusza (Daniel Olbrychski). Podczas nocy spędzonej na wędrowaniu po mieście i rozmowach, kobieta zmusza ukochanego do dokonania wyboru pomiędzy nią a rodziną.

DEKALOG IV

Michała (Janusz Gajos) i jego studiującą córkę Ankę (Adriana Biedrzyńska) łączy niezwykła więź, wykraczająca poza tradycyjne rozumienie relacji rodzic-dziecko. Gdy na jaw wychodzi informacja, iż Michał i Anka mogą nie być ze sobą spokrewnieni, oboje muszą ponownie zdefiniować uczucie, które ich łączy.

DEKALOG V (w dłuższej, kinowej wersji znany jako Krótki film o zabijaniu)

Dwudziestoletni Jacek (Mirosław Baka) bestialsko morduje taksówkarza. Jego adwokatem zostaje młody idealista Piotr (Krzysztof Globisz), który jest przeciwny karze śmierci. Szczera relacja bohaterów sprawia, iż prawnik jeszcze mocniej zaczyna wierzyć w daremność odbierania życia komukolwiek.

DEKALOG VI (w dłuższej, kinowej wersji znany jako Krótki film o miłości)

Tomek (Olaf Lubaszenko) fascynuje się starszą od siebie sąsiadką Magdą (Grażyna Szapołowska). Wkrótce znajomość przeradza się w opętańcze uczucie, które niszczy psychikę chłopaka.

DEKALOG VII

W liceum Majka (Maja Barełkowska) urodziła dziecko, którego wychowaniem zajęli się jej rodzice (Anna Polony i Władysław Kowalski). Gdy dziewczyna dojrzewa do macierzyństwa, jej matka nie godzi się na oddanie dziecka córce. Zmusza to Majkę do podjęcia dramatycznych decyzji, które zaważą na relacjach rodziny.

DEKALOG VIII

Zofia (Maria Kościałkowska) w czasie wojny odmówiła pomocy ukrywającej się młodej Żydówce (Teresa Marczewska), która po latach ponownie zjawia się w jej życiu. Zofia zostaje zmuszona do skonfrontowania się ze swoimi dawnymi decyzjami.

DEKALOG IX

Roman (Piotr Machalica) i Hanka (Ewa Błaszczyk) są kochającym się małżeństwem, ale impotencja mężczyzny sprawia, że jego ukochana angażuje się w romans z młodszym mężczyzną. Doprowadzony na skraj załamania nerwowego Roman zaczyna wątpić w miłość żony i własną wolę życia.

DEKALOG X

Ojciec Jerzego (Jerzy Stuhr) i Artura (Zbigniew Zamachowski) umiera, zostawiając po sobie wartościową kolekcję znaczków pocztowych. Początkowo bracia chcą spieniężyć dorobek ojca, jednak gdy uświadamiają sobie jej faktyczną wartość, postanawiają kontynuować jego pasję. Im bardziej jednak angażują się w filatelistykę, tym bardziej niedorzeczne staje się ich postępowanie.

Wydanie Criterionu to doskonała okazja, by przypomnieć sobie wielkie dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, więc jeżeli macie luźne 80 dolarów, będziecie mogli wymienić je na zrekonstruowany cyfrowo Dekalog już 27 września.

Dawid Myśliwiec

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA