search
REKLAMA
News

Zdaniem TOMA HANKSA kina przetrwają dzięki MARVELOWI i innym dużym franczyzom

Weronika Lipińska

28 grudnia 2020

REKLAMA

Branża rozrywkowa ponosi ogromne straty finansowe wskutek obostrzeń nakładanych podczas pandemii COVID-19. Kiniarze są jednymi z tych, którzy obrywają najmocniej – kina są zamykane jako jedne z pierwszych i otwierane jako jedne z ostatnich.

Szczególnie w USA, gdzie odnotowano olbrzymią, największą na świecie liczbę zarażonych, sytuacja jest dramatyczna. W przerwie między lockdownami doprowadziło to m.in. do decyzji o wypuszczeniu ostatniego filmu Christophera Nolana, Tenet, do kin najpierw w kilkudziesięciu innych krajach, a dopiero później w USA. Najnowsze widowisko science fiction autora Incepcji było chyba najbardziej wyczekaną premierą tego roku. Nie tylko przez widzów i fanów reżysera na całym świecie, ale też przez całe środowisko filmowe. Presja, jaka ciążyła na twórcach była niemała, jako że Tenet został wyznaczony do przywrócenia przyzwoitej frekwencji w kinach i przetarcia szlaków dla kolejnych dużych tytułów. Teraz już wiemy, że wielkie nadzieje nie zostały spełnione. Film zarówno nie osiągnął oczekiwanego progu finansowego, jak i pandemia doprowadziła do ponownego zamknięcia kin i kolejnych przesunięć dużych premier.

Jednak Tom Hanks pozostaje dobrej myśli. Podczas jednego z wywiadów promujących jego ostatni film, Nowiny ze świata, podzielił się optymistyczną opinią na temat przyszłości kin w przemyśle rozrywkowym i związku dużych franczyz jak Marvel Cinematic Universe z ich przetrwaniem.

Czy kina będą nadal istniały? Oczywiście, że tak. W pewnym sensie, kiedy już się podźwigną i otworzą na nowo, będą mieć większą swobodę w wyborze filmów, które chcą wyświetlać. (…) a duże wydarzenia filmowe będą rządzić w kinach. Ponieważ po tym [po pandemii], żeby zapewnić frekwencję, będziemy musieli mieć Marvel Universe i inne franczyzy, a niektóre z tych filmów są świetne. Muszą powstawać duże rzeczy, ponieważ oglądanie ich w domu na kanapie może umniejszać ich walor wizualny.

Nowiny ze świata to western, w którym Tom Hanks wciela się w kapitana Jeffersona Kidda, weterana Wojny Secesyjnej, który jeździ od miasta do miasta i dzieli się opowieściami z dalekiego świata. Podczas podróży napotyka Johannę, dziewczynkę uprowadzoną prze Indian i wychowaną jako jedna z nich, która teraz ma zostać zwrócona swojemu wujostwu. Kidd podejmuje się transportu dziewczynki. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA