NIE TYLKO JOHN WILLIAMS. Alan Silvestri wyręczy mistrza w nowym filmie Spielberga

Autor: Jacek Lubiński
opublikowano

Steven Spielberg ma już zaplanowane najbliższe lata. Oprócz wielu projektów, nad którymi trzyma pieczę producenta, mgliście zapowiadanej na rok 2020 kolejnej części Indiany Jonesa oraz adaptacji powieści Davida I. Kertzera The Kidnapping of Edgardo Mortara, którą to autor Listy Schindlera powróci do tematu prześladowania Żydów, uznany reżyser niemal równocześnie zajmuje się dwoma innymi tytułami, które wkrótce będziemy mogli oglądać na dużym ekranie – The PapersReady Player One. W przypadku tego ostatniego doszło właśnie do ciekawej zmiany na stołku kompozytora.

Jak powszechnie wiadomo, stałym współpracownikiem Spielberga jest na tym polu niezawodny John Williams, z którym Steven zrobił dotychczas 27 filmów – za trzy z nich (wspomnianą już Listę…, a także Szczęki i E.T.) maestro otrzymał zresztą zasłużone Oscary. Po drodze były tylko dwa wyjątki – Kolor purpury z 1985 roku zilustrował Quincy Jones, a niedawny Most szpiegów przypadł w udziale Thomasowi Newmanowi. Teraz do tej listy dołącza Ready Player One, za którego ścieżkę dźwiękową odpowiadać będzie… Alan Silvestri (niezapomniany Forrest Gump).

Nie jest to przypadkowy wybór, nawet jeśli początkowo dziwić może brak „przedłużenia kontraktu” z Newmanem, bowiem Silvestri zna się ze Spielbergiem jeszcze z czasów Powrotu do przyszłości, który Spielberg wszak wyprodukował (o innych projektach powstałych pod szyldem Amblin i/lub DreamWorks nie wspominając). Alana polecił mu zresztą sam Williams, który zajęty będzie komponowaniem partytury do The Papers, będącym obecnie w fazie zdjęć. Poza tym już w grudniu tego roku zawita do kin kolejny epizod Gwiezdnych wojen z muzyką Williamsa – Ostatni Jedi. 85-letni kompozytor ma zatem pełne ręce roboty.

The Papers opowiada o skandalu z 1971 roku, kiedy to dziennik The Washington Post zdecydował o publikacji raportu znanego pod nazwą The Pentagon Papers. W filmie wystąpią takie gwiazdy jak Tom Hanks, Meryl Streep, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Bradley Whitford, Alison Brie, Matthew Rhys, Carrie Coon, Jesse Plemons, David Cross, Bruce Greenwood, Tracy Letts, Michael Stuhlbarg i Zach Woods. Za scenariusz odpowiada Liz Hannah. Produkcja wytwórni 20th Century Fox wejdzie do amerykańskich kin najpierw 22 grudnia br. w limitowanej liczbie kopii, a następnie rozszerzy swój zasięg w styczniu kolejnego roku. Polska data premiery jest na razie nieznana.

Ready Player One podejmuje z kolei temat gier komputerowych i wirtualnego świata, do którego muszą wkroczyć główni bohaterowie, aby odnaleźć ukryty bonus, który przyniesie im fortunę. W obsadzie będącego właśnie w postprodukcji filmu znaleźli się Tye Sheridan, Oliva Cooke, Ben Mendelsohn, Win Morisaki, Mark Rylance, Simon Pegg i T.J Miller. Całość oparto na książce Ernesta Cline’a, który wespół z Zakiem Pennem i Erikiem Easonem napisał również scenariusz. Premiera zapowiedziana jest na marzec 2018 – przypuszczalnie także polska, choć to też nie jest jeszcze potwierdzone.

W obu przypadkach za kamerą ponownie staje Janusz Kamiński, a za montaż odpowiada Michael Kahn, czyli dwaj inni stali współpracownicy Spielberga. Alan Silvestri, którego ostatnim filmem byli Sprzymierzeni, ma natomiast w kolejce szumnie zapowiadane Avengers: Infinity War. Tym samym powróci do świata superbohaterów Marvela.

Ostatnio dodane