search
REKLAMA
News

Horror “X” zachwyca krytyków. “Absolutny triumf”

“X” zadebiutował na festiwalu SXSW.

Łukasz Budnik

15 marca 2022

x film 4
REKLAMA

Na festiwalu SXSW zadebiutował X – nowy oryginalny horror studia A24, które wyprodukowało także m.in. Midsommar Lighthouse. Do sieci trafiły już pierwsze recenzje, a ich autorzy nie kryją zachwytu. 

Fabuła horroru opowiada o filmowcach, którzy w 1979 roku zjawiają się na terenie farmy w Teksasie, aby zrealizować tam film pornograficzny. Ich gospodarzami jest podejrzane starsze małżeństwo zaciekawione projektem grupy. Wraz z nadejściem zmroku rozpoczyna się przemoc. W filmie występują Brittany Snow, Jenna Ortega, Scott Mescudi i Mia Goth, zaś reżyserią zajął się Ti West, mający w dorobku także Dom diabła oraz The Inkeepers. West jest też scenarzystą filmu. było realizowane w Nowej Zelandii, a prace na planie skończyły się w marcu 2021 roku.

W serwisie Rotten Tomatoes zebrano na ten moment 15 recenzji, a wszystkie z nich są pozytywne – średnia ocen to 8,4/10. Krytycy piszą, że to absolutny triumf; przekracza oczekiwania, zmusza do myślenia, a Westowi bez problemu udaje się zbudować napięcie i wprowadzić grozę. Pojawiają się stwierdzenie, że film zadowoli fanów slasherów i kina eksploatacji, a reżyserowi świetnie udało się uchwycić klimat takich produkcji, jak oryginalna Teksańska masakra piłą mechaniczną. Znakomicie radzi sobie obsada, która tworzy na ekranie wiarygodne postaci, a West w swoim scenariuszu udanie pochyla się nad zagadnieniem starzenia się i siły, jaką daje piękno. Wszystkie dotychczasowe recenzje znajdziecie tutajWynik procentowy może ulec zmianie wraz z pojawieniem się kolejnych recenzji.

Podczas festiwalu West zdradził, że tuż po nakręceniu zrealizował także prequel filmu, w którym wystąpiła Mia Goth. Aktualnie trwa postprodukcja. Reżyser celuje także w kolejną część, aby dopełnić trylogię.

X trafi do dystrybucji w USA 18 marca.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA