search
REKLAMA
News

Reżyserka PSICH PAZURÓW krytykowana za “zbędną” uwagę o Serenie i Venus Williams

Jane Campion zwróciła się do sióstr Williams podczas odbierania nagrody za reżyserię “Psich pazurów”.

Łukasz Budnik

14 marca 2022

psie pazury
REKLAMA

Podczas wczorajszego rozdania Critics’ Choice Awards Psie pazury zostały nagrodzone statuetką dla najlepszego filmu, a Jane Campion otrzymała także wyróżnienie indywidualne za scenariusz i reżyserię. Twórczyni jest dziś krytykowana za żartobliwą uwagę na temat Sereny i Venus Williams, którą poczyniła podczas jednego z przemówień. 

Campion w kategorii reżyserskiej rywalizowała z takimi twórcami, jak Steven Spielberg, Kenneth Branagh, Paul Thomas Anderson, Denis Villeneuve oraz Guillermo del Toro. W trakcie przemowy zwróciła się do sióstr Williams, o których ojcu, Richardzie, traktuje film King Richard: Zwycięska rodzina. Najpierw powiedziała, że jest zaszczycona, przebywają z nimi w jednym pomieszczeniu, a później dodała:

Venus i Serena, jesteście wspaniałe, jednak nie mierzycie się z facetami – ja muszę.

Po zakończeniu gali w sieci pojawiły się komentarze, że uwaga Campion była zupełnie zbędna i brzmiała tak, jakby reżyserka nie sądziła, że siostry mierzyły się kiedykolwiek z seksizmem, mizoginią i rasizmem. Dziennikarze stwierdzili w swoich tweetach, że Campion mogła wytknąć seksizm przemysłowi filmowemu bez wciągania w to sióstr; niektórzy odebrali słowa reżyserki jako przytyk w stronę adresatek.

AKTUALIZACJA: Campion odniosła się do kontrowersji, nazywając swój komentarz nieprzemyślanym i zaznaczyła, że nie chciała umniejszać siostrom Williams. Podkreśliła, że Serena i Venus mierzyły się z mężczyznami i otwierały furtki dla kobiet, a ona sama nie chce minimalizować zasług wspaniałych kobiet. Na końcu oświadczenia przeprosiła siostry. 

O Campion było ostatnio głośno także względu na wypowiedź Sama Elliotta, który skrytykował Psie pazury i stwierdził, że wszyscy kowboje wyglądają w niej jak chippendalesi. Aktor dodał, że nie uważa, że praca reżyserki odzwierciedla, jak naprawdę wyglądało życie w tamtych czasach i stwierdził, że przez cały film pojawiają się aluzje do homoseksualności. Campion w odpowiedzi nazwała wypowiedź Elliotta seksistowską i stwierdziła, że aktor patrzy na nią jak na kobietę, nie jak na twórczynię.

Psie pazury mają aż 12 szans na Oscara – żaden inny film nie zdobył w tym roku większej liczby nominacji.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA