search
REKLAMA
Zestawienie

ULUBIONE FILMY wielkich GWIAZD kina

Filip Pęziński

12 kwietnia 2020

REKLAMA

Zarówno trwająca od kliku tygodni samoizolacja, ale też – jak co roku – okres świąt sprzyjają odświeżaniu ulubionych klasyków kina. Na pewno macie swoje ulubione tytuły, które oglądaliście wiele razy, a i tak chętnie wrócilibyście do nich chociażby w tej chwili. Nie inaczej jest z gwiazdami kina.

Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem wybranych aktorów i ich ulubionych filmów.

Tom Hanks – 2001: Odyseja kosmiczna


Ulubionym filmem uwielbianego przez widzów Toma Hanksa jest klasyk kina science fiction w reżyserii Stanleya Kubricka – 2001: Odyseja kosmiczna. Aktor często dzieli się swoją miłością do filmu, a ostatnio wziął udział w rozmowie z okazji czterdziestolecia Odysei: „Możesz oglądać w kółko i wciąż zastanawiać się nad jego znaczeniem”. Hanks miał widzieć film czterdzieści razy (czyżby oglądał go co roku od dnia premiery?).

Julianne Moore – Dziecko Rosemary

W wywiadzie dla „The New York Times” słynna aktorka jako swój ulubiony film wybrała Dziecko Rosemary Romana Polańskiego. „To pierwszy film, który przychodzi mi do głowy, kiedy myślę, co chciałabym obejrzeć” – powiedziała Moore i dodała: „Wow, kocham początek tego filmu”.

Nicolas Cage – Czarnoksiężnik z Oz

Ulubionym filmem Nicolasa Cage’a jest Czarnoksiężnik z Oz – kultowy musical z 1939 roku: „Dzieci wciąż są nim oczarowane, podobnie dorośli, i nikt nigdy nie potrafił się zbliżyć do uczucia towarzyszącego temu seansowi. I to musical. Dodatkowo, to pierwsze wprowadzenie koloru do filmu. […] No i występ i głos Judy Garland […]”.

Heath Ledger – Czarnoksiężnik z Oz

Także nieodżałowany Heath Ledger wymieniał Czarnoksiężnika z Oz jako swój ulubiony film, ale powód, który podawał, był dużo bardziej prozaiczny. Jak twierdził australijski aktor, był to jedyny film, który rodzice pozwalali mu oglądać w dzieciństwie.

Zoe Saldana – Terminator

Zoe Saldana jako swój ulubiony film wymieniła oryginalnego Terminatora z 1984 roku. Jak mówi, kocha go, bo pomógł jej zrozumieć, jaką aktorką chce być. Z tej perspektywy praca z Jamesem Cameronem – reżyserem Terminatora – przy Avatarze musiała być dla niej naprawdę niezwykłym, magicznym przeżyciem.

Morgan Freeman – King Kong (1933)

Ulubioną produkcją Morgana Freemana jest tytuł, który był jednocześnie pierwszym filmem obejrzanym przez gwiazdora – oryginalny King Kong z 1933 roku. Obejrzał go jako sześciolatek i do dziś uważa za najlepszą inkarnację tej historii (pamiętajmy, że film doczekał się już trzech remake’ów/rebootów).

Emily Blunt – Szczęki

Gwiazda znana m.in. z Na skraju jutra i Cichego miejsca swoim ulubionym filmem nazywa Szczęki Stevena Spielberga. Jak mówi, widziała go około trzydziestu razy i uważa za perfekcyjny film.

Amy Adams – Przeminęło z wiatrem

Ulubiony film Amy Adams (Ostre przedmioty, Nowy początek)? Na to pytanie niezwykle ceniona i popularna aktorka odpowiada bez wahania – Przeminęło z wiatrem z 1939 roku, z niezapomnianym duetem Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em w rolach głównych. Twierdzi, że jest obsesyjnie zafascynowana tym amerykańskim klasykiem: „Jest taki romantyczny – suknie, dramat, wojna? Uwielbiam też amerykańską historię, która była moim ulubionym szkolnym przedmiotem. Miałam bzika na punkcie Przeminęło z wiatrem”.

David Duchovny – Chinatown

Znany serwis Rotten Tomatoes zapytał Davida Duchovny’ego o jego ulubiony film, a ten odpowiedział: „Wybieram Chinatown. To prawdziwy pokaz znakomitej narracji, reżyserii i aktorstwa. Wydaje mi się, że Polański jest wybitnym reżyserem”. Ciekawe, czy wpływ na jego wybór miało polskie, zauważalne w nazwisku pochodzenie.

ZendayaHarry Potter (seria)

„Ludzie mówią, że jestem szalona, ale oglądam Harry’ego Pottera codziennie” – mówi Zendaya. Młoda aktorka ostrzega, że nie warto odwiedzać jej w domu, jeśli nie ma się ochoty na jedną z części filmowej serii, bo na pewno właśnie będzie ją oglądała.

Które tytuły są wam najbliższe? Z którą gwiazdą najchętniej wybralibyście się na wspólny seans? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. 

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA