search
REKLAMA
Zestawienie

Stresujące HORRORY, które ZSZARGAJĄ CI NERWY

Które horrory są wyjątkowo stresujące?

Michalina Peruga

12 listopada 2022

horrory nerwy
REKLAMA

Kino grozy często trzyma nas na krawędzi fotela. Z powodu brutalnych scen bywa niezwykle niepokojące i stresujące. Oto sześć horrorów, które doszczętnie zszargają wam nerwy.

Pluję na twój grób (1978)

Niewiele jest w kinie obrazów tak traumatyzujących jak sceny gwałtów. Obok filmu Nieodwracalne (2002) Gaspara Noé czy Ostatni dom po lewej (1972) sceny przemocy z filmu Pluję na twój grób absolutnie wstrząsające. To film z nurtu rape and revenge, w którym zgwałcona bohaterka odgrywa się na swoich oprawcach. Główną bohaterką filmu Meira Zarchiego jest Jennifer (Camille Keaton), młoda pisarka, która wyjeżdża do domku w lesie, aby tam w spokoju pracować nad swoją nową książką. Jest przekonana, że piękne okoliczności przyrody nastroją ją pozytywnie do pisania. Niestety pobyt poza miastem okaże się koszmarem. Na Jennifer zwraca uwagę grupa prymitywnych mężczyzn z okolicznej wioski. Oprawcy brutalnie gwałcą kobietę, kilkakrotnie na nią napadając. Chociaż Jennifer zrewanżuje się bandytom, obejrzane w filmie sceny całkowicie zszargają wam nerwy.

Cannibal Holocaust (1980)

Nadzy i rozszarpani lub po prostu Cannibal Holocaust w reżyserii Ruggero Deodato to jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów grozy, jaki powstał. Po jego premierze wiele osób było przekonanych, że to film snuff, czyli taki, który przedstawia prawdziwe morderstwa i tortury. W niektórych krajach wszczęto nawet śledztwo i przesłuchiwano twórców filmu, w wielu innych – film był zakazany. Nakręcony w konwencji found footage Cannibal Holocaust opowiada historię ekipy filmowej z antropologiem Haroldem Monroe (Robert Kerman) na czele, która wyrusza w głąb amazońskiej dżungli, aby odnaleźć zaginionych jakiś czas wcześniej innych filmowców. Zamiast nich napotykają jednak na rdzenne plemię kanibali. Film zawiera wyjątkowo brutalne sceny gwałtów oraz morderstw na ludziach i zwierzętach, które skutecznie zszargają wam nerwy.

Funny Games (1997)

Film Austriaka Michaela Hanekego, co prawda świetny, jest w stanie całkowicie zszargać nerwy. Po obejrzeniu Funny Games uczucie niepokoju nie opuszcza przez długi czas, a w dodatku ciężko czuć się bezpiecznie we własnym domu z powodu tego, co przytrafia się bohaterom filmu. Trzyosobowa rodzina, żona, mąż i syn, jedzie na wakacje do domku nad jeziorem. Ich spokój zostanie zmącony za sprawą dwóch psychopatów. Funny Games to bardzo interesujący film na poziomie meta, będący formą głębszych rozważań na temat przemocy w kinie. To przede wszystkim jednak brutalny i drastyczny film, a psychologiczna gra, którą oprawcy prowadzą ze swoimi ofiarami, potrafi skutecznie zszargać nerwy.

Shutter – Widmo (2004)

Ten tajski horror to prawdopodobnie jeden z najbardziej przerażających azjatyckich horrorów z początku lat dwutysięcznych. Opowiada historię fotografa Tuna (Ananda Everingham), który wracając wraz ze swoją dziewczyną z imprezy, potrąca w nocy kobietę i ucieka z miejsca wypadku. Od tej pory prześladują ich nocne koszmary i wizje tajemniczej postaci, pojawiającej się na zdjęciach Tuna. Cały film jest przerażający, jednak to wstrząsające zakończenie potrafi zupełnie zszargać nerwy i sprawić, że będziecie o nim myśleli przez wiele tygodni.

Najście (2007)

Ciężarna Sarah (Alysson Paradis) uczestniczy w wypadku samochodowym wraz ze swoim mężem. Niestety jej ukochany nie przeżywa wypadku, a Sarah zostaje sama w zaawansowanej ciąży i w żałobie. Wigilię spędza w samotności, a termin jej porodu już minął. Prosi swojego pracodawcę Jean-Pierre’a, żeby w razie czego zawiózł ją do szpitala. Późnym wieczorem do jej drzwi puka nieznana kobieta (Béatrice Dalle), która prosi ją o możliwość skorzystania z jej telefonu. Sarah odmawia z obawy przed wpuszczeniem nieznajomej do swojego domu. Kobieta jednak w końcu dostaje się do środka i próbuje skrzywdzić Sarah i jej dziecko. Francuskie Najście to film wyjątkowo brutalny, niemalże fetyszyzujący przemoc na ekranie, niemniej jednak dobrze zrealizowany.

Ludzka stonoga (2009)

Niemiecki lekarz, chirurg dr Heiter (Dieter Laser) porywa trzy osoby – dwie podróżujące po Europie Amerykanki i Japończyka. Zamyka ich w położonej w środku lasu willi, gdzie planuje przeprowadzić na nich szokujący eksperyment medyczny. Postanawia połączyć ze sobą układy pokarmowe trójki ludzi tak, aby tworzyli jeden funkcjonujący organizm. Ten holenderski horror jest chyba najbardziej znany ze swojego absurdalnego, odpychającego pomysłu na fabułę. Ludzka stonoga to połączenie absolutnie wszystkiego, co najobrzydliwsze, ze słabo zrealizowanym filmem, jest to w stanie skutecznie zszargać nerwy.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA