Sequele

SEQUELE – Maniakalny glina

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Maniakalny Glina
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Muvi
REŻYSERIA: William LustigWYSTĄPILI:
Tom Atkins
Bruce Campbell
Laurene Landon
Richard Roundtree
William Smith
Robert Z’Dar

Na ulicach Nowego Jorku zapanował strach. Nocami grasuje tam seryjny morderca, okrutnie zabijając swe ofiary. Pierwsi świadkowie mówią o sprawcy charakteryzującym się ogromną posturą, ubranym w odświętny strój policyjny. Bezsilna policja prowadzi żmudne śledztwo. Na czele ścigających stoi detektyw Frank McCrae, który aresztuje sierżanta Jacka Forresta. Jego żona właśnie została zamordowana, a pierwsze dowody wskazują właśnie na niego. Maniac Cop to nad wyraz dobra produkcja, ciesząca się sporą sławą wśród miłośników kina akcji z lat 80-tych, niekoniecznie głównego nurtu. Klasyczny, prosty i pełen brutalności obraz (w ciągu pierwszych 15 minut giną 4 osoby). Atutem jest niezły klimat i świetny pomysł na bohatera (a raczej antybohatera), którego twarzy, zgodnie z najlepszymi zasadami budowania strachu i napięcia, nie poznajemy niemal do samego końca. Oczywiście, że scenariusz nie grzeszy oryginalnością, a dialogi nie są na najwyższym poziomie, ale film Lustiga nadrabia atmosferą nocnego Nowego Jorku.

TYTUŁ POLSKI: Maniakalny Glina 2
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: William LustigWYSTĄPILI:
Robert Davi
Claudia Christian
Michael Lerner
Bruce Campbell
Laurene Landon
Leo Rossi
Robert Z’Dar

Matt Cordell (a raczej już Maniakalny Gliniarz) powraca, by dokonać zemsty na tych, którzy przyczynili się do jego skazania. Kolejną ofiarą jego krwawego odwetu jest Jack Forrest i jego dziewczyna. Do akcji wkracza cyniczny glina Sean McKinney z partnerką Susan Rile. Ich zadaniem jest powstrzymać psychopatę. Tymczasem ten łączy siły z innym seryjnym mordercą. Po sukcesie pierwszej części, sequel może pochwalić się większym budżetem, ale z jakością jest już niestety gorzej. Przede wszystkim zabrakło napięcia, całość jak na kino akcji toczy się dość niemrawo, a pomysł z drugim seryjnym mordercą to niewypał zabierający tylko czas i należne miejsce tytułowemu bohaterowi. Te błędy rekompensuje zrealizowana prostymi środkami finałowa strzelanina na posterunku. Wydaje się, że pomysły się skończyły.

TYTUŁ POLSKI: Maniakalny Glina 3
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Artvision
REŻYSERIA: William Lustig, Joel SoissonWYSTĄPILI:
Robert Davi
Caitlin Dulany
Gretchen Becker
Paul Gleason
Jackie Earle Haley
Robert Z’Dar

Kolejny raz powstaje z martwych niezniszczalny Maniakalny Gliniarz, tym razem po to by znaleźć sobie… partnerkę. Wybranka to wzorowa policjantka, która za sprawą manipulacji mediów została niesłusznie oskarżona o morderstwo niewinnych osób. Ponownie do akcji wkracza Sean McKinney, który odkrywa, że w całą sprawę wmieszany jest pewien człowiek zajmujący się… czarną magią. Fabuła filmu brzmi cokolwiek idiotycznie, ale w końcu to B-klasowa produkcja, i to właśnie jest jej atutem:) Zamykająca trylogię część, z wprowadzonym wątkiem voodoo, odmieniła serię, tworząc z tytułowego antybohatera postać ewoluującą w stronę nieśmiertelności i niezniszczalności, podobnie jak to się działo w przypadku legend Jasona Vorheesa i Michaela Myersa. Powrócił świetny klimat, czarny humor i naprawdę solidne sceny akcji, a dodatkowo można znaleźć kilka nawiązań do klasyki jak choćby Bride Of Frankenstein.

CIEKAWOSTKI:

  • Aktor Robert Z’Dar, odtwarzający postać tytułową, zagrał jako jedyny we wszystkich częściach trylogii.
  • Również pracą nad całością cyklu mogą pochwalić się scenarzysta i twórca postaci Larry Cohen i reżyser William Lustig.
  • Jedyne słowa z ust Matta Cordella/Maniac Cop padają w finale trzeciej części. Brzmią “Finish It”.
  • Larry Cohen jest też twórcą (scenariusz i reżyseria) filmu The Ambulance, do którego nawiązał niezłą sceną w Maniac Cop 3: Badge Of Silence.
  • W pierwszej i trzeciej części w epizodycznej roli reportera pojawił się Ted Raimi.
  • Dwukrotnie w cyklu pojawili się Bruce Campbell, legenda B-klasowego kina (1, 2) i Robert Davi (2, 3).
  • W pierwszej części epizodyczną rolę zagrał ceniony pięściarz Jake LaMotta.
  • Jednocześnie z Maniac Cop do kin wszedł inny film o niebezpiecznym stróżu pod tytułem Psycho Cop. Ten doczekał się tylko jednego sequelu, Psycho Cop Returns z 1993 roku.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Na początku nowego wieku pojawiały się informacje, że być może zostanie zrealizowana 4 część. Jednak jak do tej pory nie potwierdzono rozpoczęcia produkcji.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

Ostatnio dodane