Sequele

SEQUELE – Koszmar minionego lata

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Koszmar Minionego Lata
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jim GillespieWYSTĄPILI:
Jennifer Love Hewitt
Sarah Michelle Gellar
Ryn Phillippe
Freddie Prinze Jr.
Anne Heche
Bridgette Wilson

Czwórce mieszkańców małej rybackiej osady Southport, świętującej zakończenie szkoły pewnego wieczoru, zdarzyła się rzecz nieprzyjemna. Pijani, potrącają samochodem prowadzonym przez Raya idącego ulicą mężczyznę. Mimo oznak życia, wyrzucają ciało do wody. Mija rok. Julia, jedna z uczestniczek smutnego wydarzenia, wraca do domu na wakacje. Tam czeka na nią list o treści: “wiem, co zrobiłaś minionego lata”. Rozpoczyna się polowanie… Bardzo dobry horror/thriller młodzieżowy. Sprawnie napisany scenariusz, młoda i świeża obsada, napięcie i miła dla ucha ścieżka dźwiękowa to atuty filmu. Na uwagę zasługuje Jennifer Love Hewitt, która po tym filmie stała się jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia.

TYTUŁ POLSKI: Koszmar Następnego Lata
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Danny CannonWYSTĄPILI:
Jennifer Love Hewitt
Freddie Prinze Jr.
Brandy Norwood
Mekhi Phifer
Muse Watson
Bill Cobbs

Julia po wydarzeniach z wakacji z ledwością dochodzi do siebie. Dzięki przypadkowemu konkursowi radiowemu wygrywa bilet na wycieczkę na pewną wyspę. Ku uciesze wszystkich zabiera przyjaciół ze sobą. Niczego nieświadomi bawią się znakomicie. Jednak na wyspie pojawia się pewien znajomy… Człowiek w sztormowym płaszczu z rybackim hakiem znowu zaczyna łowy. Sequel jest nieco słabszy. Lepiej wizualnie prezentuje się Jennifer Love Hewitt, ale wyraźnie brakuje tutaj zaskoczenia i tych emocji, co w pierwszej części. Niemniej film ogląda się przyjemnie.

TYTUŁ POLSKI: Koszmar Kolejnego Lata
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Sylvain WhiteWYSTĄPILI:
Brooke Nevin
David Paetkau
Torrey DeVitto
Ben Easter
Seth Packard
K.C. Clyde

Niewinny żart czwórki nastolatków wobec kolegi, wykorzystujący legendę o rybaku w kapturze i z hakiem w dłoni, staje się przyczyną jego śmierci. Czwartego lipca winni wypadku zapamiętają do końca życia, ale chcąc uniknąć odpowiedzialności zawierają pakt, w którym postanawiają nikomu o występku nie mówić. Mija rok. Cała zamieszana w sprawę grupa dostaje tajemnicze wiadomości od anonimowego nadawcy, z której wynika, że ktoś o sprawie sprzed 12 miesięcy wie. Ginie pierwsza osoba. Zaczyna się polowanie na resztę. Zamykający (jak do tej pory) cykl obraz prezentuje się mizernie. Brakuje choćby odrobiny napięcia, sceny mające budować strach są oklepane i w żaden sposób nie próbują być oryginalne czy choćby ciekawie zaaranżowane, aktorzy (co niestety jest normą w młodzieżowych produkcjach) prezentują poziom polskich telenowel. Niezliczoną ilość dziur scenariuszowych mimo wszystko można przełknąć przy tym, co zaserwował nam scenarzysta w finale, najbardziej kuriozalnym z całości.

CIEKAWOSTKI:

  • Scenariusz do pierwszych dwóch części napisał Kevin Williamson, który po sukcesie filmu Scream wyraźnie zasmakował w horrorach młodzieżowych. Williamson jest autorem bardzo popularnego serialu młodzieżowego Dawson’s Creek czyli Jezioro Marzeń.
  • Seria Koszmarów jest uznawana za mniej udaną kopię trylogii Scream.
  • Aktorzy występujący w pierwszej części – Freddie Prinze Jr. i Sarah Michelle Gellar – to małżeństwo z już kilkuletnim stażem.
  • Ostatnia część trylogii kręcona kamerą cyfrową była skierowana od razu na rynek video.
  • Pierwotnie w trzeciej części mieli wrócić Freddie Prinze Jr., Jennifer Love Hewitt i Brandy Norwood. Skończyło się na planach.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Patrząc na efekt finalny trzeciej części, można spodziewać się najgorszego. Kolejne odcinki powstaną, będą miały coraz dłuższe i coraz bardziej idiotyczne tytuły. Produkcja sequeli od razu na rynek video owocuje kilkoma kolejnymi częściami i pewnie tak będzie w tym przypadku. Poza tym finał trylogii otwiera nowy kierunek tego cyklu.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane