Sequele

SEQUELE – Każdy sposób dobry

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Każdy Sposób Dobry
ROK PRODUKCJI: 1978
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: James FargoWYSTĄPILI:
Clint Eastwood
Sondra Locke
Geoffrey Lewis
Beverly D’Angelo
Walter Barnes
George Chandler

Zarabiający na życie uliczny bokser Phil Beddoe, często przesiadujący w pobliskich barach, zakochuje się w gwiazdce muzyki country Lynn Halsey-Taylor. Po spędzeniu kilku fantastycznych dni, dziewczyna, nie uprzedzając Phila, nagle wyjeżdża. Nie bacząc na nic, Beddoe wraz ze swym przyjacielem Orvillem Boggsem (promotorem) i wygranym podczas walki orangutanem Clyde’m wyrusza w długą podróż swoją ciężarówką w poszukiwaniu ukochanej. Żeby nie było tak prosto ścigają ich policjanci, upokorzeni przy przegranej barowej bójce i skompromitowany gang motocyklistów-nazistów “Czarnych Wdów”. Mocno przeciętna komedia. Zdecydowanie najsłabsza rola Clinta Eastwooda, pozbawiona emocji i wyraźnie nieudana, w której aktor chyba jednak się mocno męczył. Sam film stał się sporym sukcesem finansowym (jednym z większych Eastwooda) zapewne za sprawą przesympatycznego Clyde’a. Żarty momentami żenujące, reżyseria poprawna i to chyba tyle, co można o tej produkcji powiedzieć. Co ciekawe, pomysł szalonych nazistów wykorzystano później w The Blues Brothers.

TYTUŁ POLSKI: Jeśli Tylko Potrafisz
ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Buddy Van HornWYSTĄPILI:
Clint Eastwood
Sondra Locke
Geoffrey Lewis
William Smith
Harry Guardino
Ruth Gordon

Lata robią swoje i Phil Beddoe dorabiający na boku w ulicznych walkach bokserskich ma ochotę zrezygnować z tego intratnego interesu. Namawia go do tego dziewczyna Lynn Halsey-Taylor. Próba zerwania z tą profesją, dzięki lokalnej mafii nie udaje się. Bandyci porywają Lynn, aby zmusić Phila do walki ze znajomym Jackiem Wilsonem. Nie pozostaje mu nic innego, jak na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Za pomocą gołych pięści oczywiście. Sequel jakościowo jest porównywalny. To jednorazowa, średnich lotów rozrywka, która mechanicznie powiela największe wady oryginału. Scenariusz jest bliźniaczo podobny, z tymi samymi rozwiązaniami, a niektóre sceny są niemal identyczne. Film jest zdecydowanie za długi.

CIEKAWOSTKI:

  • W obydwu częściach zagrali: Clint Eastwood, Geoffrey Lewis, Sondra Locke, Ruth Gordon, Dan Vadis oraz gang “Czarnych Wdów” czyli Roy Jensen, Bill McKinney, William O’Connell i John Quade.
  • W drugiej części Clyde’a zagrał inny orangutan niż w oryginale, który wkrótce po zakończeniu zdjęć zmarł.
  • Trenerem Clinta Eastwooda do Every Which Way But Loose był Al Silvani – ten sam, który przygotowywał Sylvestra Stallone do roli w Rockym.
  • Na potrzeby sequela Clint Eastwood zaśpiewał wraz z Rayem Charlesem piosenkę country “Beers To You”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Pewnie nie, bo Clint w tym wieku podążył w zupełnie innym kierunku artystycznym, i kręci zgoła odmienne filmy, aniżeli takie błahe komedyjki. Już prędzej Warner Bros namówi go na powrót do roli “Brudnego Harry’ego”.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane