search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Carrie

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

ROK PRODUKCJI: 1976
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Brian De PalmaWYSTĄPILI:
Sissy Spacek
Piper Laurie
Amy Irving
William Katt
Nancy Allen
John Travolta
Betty Buckley

Nieśmiałej dziewczynie Carrie White nikt w szkole nie lubi. Ma kłopoty z zawieraniem przyjaźni, nie dość tego w domu jej matka Margaret jest niemalże opętana religią i solidnie uprzykrza życie dziewczynie. Pierwsza menstruacja Carrie przynosi jedynie nieodwracalny wstrząs psychiczny i zdolności kinetyczne, które przy okazji odkrywa. Na zbliżający się doroczny szkolny bar zostaje zaproszona (za namową Sue Snell) przez Tommy’ego Rossa. Szczęśliwa Carrie nie podejrzewa nawet, że to podstęp uknuty wraz z Billym Nolanem, który będzie kosztował ją i wszystkich bawiących się ogromnie dużo. Znakomita ekranizacja powieści Stephena Kinga, pełna nieustającego napięcia, przygnębiającego klimatu i olśniewającego finału, który na stałe przeszedł do historii kina. Ten film jest klasą samą w sobie, a reżyser świadomie zrezygnował z “taniego” straszenia, na rzecz sugestywnych i niepokojących scen, mających dodać filmowi niezwykłej plastyczności i osobliwej atmosfery. Klasyka.

TYTUŁ POLSKI: Furia: Carrie 2
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Kaat SheaWYSTĄPILI:
Emily Bergl
Jason London
Amy Irving
Dylan Bruno
J. Smith-Cameron
Mena Suvari

Rachael Lang to “nieprzystosowana” nastolatka, która bardzo przeżywa samobójczą śmierć swej przyjaciółki Lisy, będącej jednocześnie bodźcem do nasilenia się jej niewytłumaczalnych zdolności telekinetycznych. Próbuje pomóc nad opanowaniem tych zdolności przez dziewczynę, pracująca z młodzieżą Sue Snell, pamiętającą Carrie White i wydarzenia sprzed 23 lat kobieta. Rachael darzy też głębokim uczuciem Jessego. Jednak kiedy koleżanki ze szkoły pokazują na forum publicznym ukradkiem nagraną kasetę, na której można zobaczyć oboje kochających się, Rachael nie wytrzymuje i daje upust swej wściekłości. W żaden sposób nie można stawiać na równi drugiej części z pierwowzorem. Wydaje się, że ta część to jedynie bezczelne podpinanie się pod znany tytuł, bo żadnej Carrie tu nie ma, a podobna tematyka jest przedstawiona w typowy dla filmów dla młodzieży sposób – banalnie i irytująco. Łącznikiem fabularnym okazuje się jedynie Sue Snell i to, że Rachael jest córką ojca Carrie (czyli przyrodnią siostrą poprzedniej bohaterki filmu). Film ten to zwykły fajerwerk i tzw. horror młodzieżowy, nie posiadający ani w warstwie wizualnej, ani fabularnej klasy poprzednika. Pusta, momentami męcząca rozrywka, marnie próbująca naśladować oryginał.

CIEKAWOSTKI:

 

  • W 2002 roku powstała telewizyjna wersja Carrie w reżyserii Davida Carsona. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Angela Bettis.
  • Nazwa szkoły “Bates High” nawiązuje do legendarnego filmu Alfreda Hitchcocka Psycho i postaci właściciela motelu Normana Batesa.
  • W obu filmach wystąpiła jedynie Amy Irving grając Sue Snell.
  • Istnieje alternatywne zakończenie części drugiej, w którym “w roli głównej” występuje… wąż.
  • Carrie to pierwsza powieść Stephena Kinga przeniesiona na duży ekran.
  • W niektórych krajach ocenzurowano sceny z nagą Nancy Allen z pierwszej części.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Zdolności scenarzystów hollywoodzkich w tej kwestii są niezmierzone, więc wkrótce może taki “kwiatek” ujrzeć światło dzienne, zwłaszcza, że nazwisko Kinga zawsze “chwyta”, choć on z sequelami swoich filmów nie ma kompletnie nic wspólnego (patrz: seria Children Of The Corn).

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA