search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Hot shots!

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Guild, Imperial
REŻYSERIA: Jim AbrahamsWYSTĄPILI:
Charlie Sheen
Cary Elwes
Valeria Golino
Lloyd Bridges
Kevin Dunn
Kristy Swanson

Zamieszkały pośród Indian Topper Harley, były pilot myśliwca, za namową komandora Jamesa Blocka wraca do służby, do jednostki “Zmęczona Łasica”. Okazuje się, że piloci w niej służący mają “nierówno pod sufitem”. Wśród nich jest jeden, który stara się o serce Ramady – Kent Gregory. Wkrótce Topper otrzymuje super ściśle tajne zadanie zbombardowania zakładów nuklearnych pewnego groźnego dyktatora. Niestety, nie wszystkim zależy, aby ta misja się powiodła. Reżyser Jim Abrahams robi to, co mu wychodzi najlepiej: parodiuje przeboje hollywoodzkie bez żadnego tabu, mieszając kpinę z absurdem, i ironię z bezczelnością. Dostaje się wszystkim, a w szczególności filmom Toma Cruise’a. Charlie Sheen wydaje się być stworzonym do takich ról, wiekowy już Lloyd Bridges również. To niestety jeden z lepszych ostatnich filmów Abrahamsa, bo o tych z przełomu wieków lepiej zapomnieć. Jednym słowem stary dobry styl ZAZ-u.

TYTUŁ POLSKI: Hot Shots II
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jim AbrahamsWYSTĄPILI:
Charlie Sheen
Valeria Golino
Lloyd Bridges
Richard Crenna
Brenda Bakke

Ponownie wyciszony i unikający cywilizacji Topper Harley musi wrócić na prośbę CIA do czynnej służby. Opuszcza swą oazę spokoju, czyli buddyjską świątynię i wyrusza z misją ratunkową do Iraku, aby odnaleźć drużynę ratunkową, która szukała drużyny ratunkowej, która… pojechała, aby uwolnić więźniów amerykańskich – ofiary wojny w Zatoce Perskiej. W tzw. międzyczasie spotka swą dawną ukochaną Ramadę i masę wrogów w postaci żołnierzy irackich. Sequel tym razem bierze na warsztat filmy z połowy lat 80-tych, o jednoosobowych armiach w postaci Rambo, Commando czy Terminatora. Przedni absurdalny humor sięga tu swych wyżyn, kpiąc ile się da nawet z tak poważnych produkcji o Wietnamie, jak Apocalypse Now. Film po tylu latach od premiery nie starzeje się i wciąż śmieszy, stając się jednocześnie najbardziej brutalnym filmem w historii kina 🙂 Wielka szkoda, że reżyser nie decyduje się na powrót Harleya w trzeciej części, tylko miesza się w tak wątpliwe projekty jak Scary Movie.

CIEKAWOSTKI:

  • W obydwu częściach wystąpili: Charlie Sheen, Valeria Golino, Lloyd Bridges i Ryan Stiles (ten ostatni zagrał dwie różne postaci).
  • Filmy należy oglądać do samego końca napisów końcowych, bo tam również można odnaleźć kilka gagów.
  • W części drugiej wszystkie bohaterki mają na drugie imię Rodham, tak jak Hillary Clinton.
  • Richard Crenna parodiuje sam siebie, czyli pułkownika Trautmanna z cyklu Rambo.
  • W drugiej części bohater grany przez Charlie’go Sheena spotyka na rzece Martina Sheena (ojca), który parodiuje swą rolę z filmu Apocalypse Now.
  • Pełny oryginalny tytuł drugiej części to: Hot Shots! Part Deux The Exploitation. Takin’ it to the Bank.
  • Prawdziwe imię Toppera to Sean.
  • Niektóre zwiastuny drugiej części informowały, że rolę Saddama Hussajna zagrał… sam Saddam Hussajn.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic o tym nie słychać, ale z przyjemnością obejrzałbym dobrą parodię obecnych hitów z Hollywood, bo o taką dziś trudno.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA