search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Hostel

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Eli RothWYSTĄPILI:
Jay Hernandez
Derek Richardson
Eythor Gudjonsson
Barbara Nedeljáková
Jana Kaderabkova
Jana Havlickova

Dwaj amerykańscy turyści Paxton i Josh gustujący głównie w seksturystyce za namową poznanego w Holandii Oliego wyruszają na Słowację. Pragną rozkoszować się pięknem tamtejszych studentek. Na miejscu, meldując się w jednym z hosteli, poznają piękne Natalię i Swietłanę. Dobrej zabawy nie psuje nawet fakt zniknięcia Oliego. Imprezy i seks w końcu jednak się kończą, gdy znika Josh. Paxton rozpoczyna poszukiwania, które doprowadzają go do szokującej prawdy. Jego kolega został uwięziony i poddany bestialskim torturom. Rozpoczyna się walka o życie. Jeden ze sztandarowych obrazów nurtu “torture porn” kina mainstreamowego. Wraz z Saw przekroczył wiele granic w pokazywaniu brutalności na ekranie. Niestety, poza epatowaniem brutalnością niewiele ma do zaoferowania. Ciężko się utożsamiać z bohaterami, bo są (prawie) bezdennie głupi, scenariusz jest kiepski, jedynie finał może wywoływać jakieś emocje. Miłośnicy gore natomiast mogą docenić kilka bardzo solidnie zrealizowanych scen, obfitujących w hektolitry filmowej krwi i kilogramy rozparcelowywanego ludzkiego mięsa. Dla amatorów celuloidowej rzeźni.

TYTUŁ POLSKI: Hostel II
ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Eli RothWYSTĄPILI:
Lauren German
Vera Jordanova
Heather Matarazzo
Milan Knazko
Roger Bart
Richard Burgi
Bijou Phillips
Jay Hernandez

Na wycieczkę na Słowację decydują się trzy studiujące we Włoszech dziewczęta. Decyzja zapada po delikatnej sugestii niedawno poznanej Axelle. Po przybyciu na miejsce, studentki zatrzymują się w oferującym znakomitą zabawę hostelu. Podczas wieczornych dożynek porwana zostaje Lorna, wcześniej zlicytowana przez żądnych krwi i mordu zwyrodnialców z całego świata. Wkrótce do niej dołączają Beth i Whitney, mające stać się ofiarami tortur dwóch amerykańskich “turystów”. Sequel jest bezpośrednią kontynuacją, odsłaniającą bardziej wątek morderczej organizacji. Jednak wbrew regule sequela wcale nie jest tu więcej scen przemocy, seksu czy tortur. Niestety, nie zyskał na tym skrypt, który okazał się jeszcze bardziej idiotycznym, niż w przypadku oryginału. Nie dość, że fabuła jest absolutnie przewidywalna, to Rothowi nie udaje się wykrzesać choćby namiastki elementu zagrożenia. Zachowanie bohaterów jest kompletnie niewytłumaczalne, a rozwiązanie wątku dwóch Amerykanów powoduje kompletną blokadę w zwojach mózgowych i możność napisania o nim tylko jednego: “brak komentarza”. Podobnie rzecz się ma z potwornie słabym finałem. Jednym słowem film jeszcze gorszy, po którym nawet miłośnicy torture porn mogą czuć się rozczarowani (choć scena dekapitacji Lorny może się podobać – nie, nie jestem chory). Dla wytrwałych.

TYTUŁ POLSKI: Hostel III
ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / CinePix
REŻYSERIA: Scott SpiegelWYSTĄPILI:
Kip Pardue
Brian Hallisay
John Hensley
Sarah Habel
Skyler Stone
Thomas Kretschmann
Zulay Henao

Czwórka kolegów wyjeżdża na wieczór kawalerski Scotta. Wyjazd zorganizowany przez Cartera początkowo przebiega pomyślnie. Wkrótce zostają zaproszeni na prywatną imprezę na obrzeżach Las Vegas. Upojna noc kończy się zaginięciem jednego z nich. Przyjaciele postanawiają go odnaleźć, wracając do klubu, w którym oddawali się zabawie. Na miejscu okazuje się, że klub spełnia również inną funkcję. Drugi sequel Hostela został zrealizowany od razu na rynek dvd/blu-ray. I widać to w każdym aspekcie filmu. Tani aktorzy, czyli tanie aktorstwo, tani scenarzyści, czyli miałki scenariusz i producent na stołku reżyserskim, czyli oszczędności pełna gębą. Sam film jest chyba poważną odpowiedzią na komediowy hit Kac Vegas, opowiadający bliźniaczą historię, jednak bez jakiegokolwiek rzemiosła. Z cyklu “wypisał” się jego twórca Eli Roth, a epigoni niestety nie podołali zadaniu i zrobili film gorszy od poprzedników. Bohaterowie są żałośnie papierowi, a to, co stanowiło dla niektórych główny atut, czyli profesjonalne sceny gore, w niewyjaśnionych okolicznościach wyparowały. To stworzyło warunki na położenie nacisku na inne aspekty, jak choćby pogłębienie psychologii ofiar i katów. Niestety, na ten aspekt twórcy nie wpadli, fundując nam żenujący spektakl miałkości i nijakości, bezguścia i filmowej degrengolady.

CIEKAWOSTKI:

  • Jedynie Jay Hernandez powtórzył swoją rolę w drugiej części.
  • W pierwszej części w epizodach pojawili się reżyser filmu Eli Roth i legendarny twórca japoński Takashi Miike.
  • Mimo że akcja pierwszych dwóch filmów serii dzieje się na Słowacji, zdjęcia były kręcone w Czechach.
  • W produkcję dwóch pierwszych filmów zaangażowany był Quentin Tarantino.
  • Wypaczony obraz Słowacji, prezentowany w Hostelach bardzo dotknął nawet jej najwyższe władze. Film dyskutowany był na oficjalnych obradach parlamentu.
  • Ruggero Deodato, reżyser Cannibal Holocaust zagrał epizodyczną role kanibala w Hostel: Part II.
  • Aktorska para filmowych kolegów z sequela, czyli Rogert Bart i Richard Burgi, spotkała się wcześniej na planie serialu Desperate Housewives.
  • W pierwszych dwóch częściach przez krótką chwilę bohaterowie oglądają Pulp Fiction. Ze słowackim dubbingiem.
  • Barbara Nedeljakova i Jana Kaderabkova, czyli Natalia i Swietłana, pojawiają się w sequelu jedynie… na zdjęciu, stojącym na komodzie w domu Saszy.
  • Rolę szefa i organizatora licytacji i tortur zagrał Milan Kňažko. Jest on byłym słowackim ministrem kultury i uczestnikiem “aksamitnej rewolucji”. Bronił filmu i nieprawdziwego obrazu jego kraju, twierdząc, że jest to czysta fikcja i nie należy Hostela brać na poważnie.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

W najbliższym czasie nie należy spodziewać się czwartego filmu. Choć historia tajnego bractwa jest na tyle otwarta, że w dalszej przyszłości z pewnością to nastąpi.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA