search
REKLAMA
Zestawienie

Razem w ŻYCIU i w FILMIE. Wspólne występy słynnych aktorskich par

Jakub Piwoński

4 września 2019

REKLAMA

Choć dzielą wspólne życie, nie przeszkadza im to (lub nie przeszkadzało) pracować razem i tworzyć pamiętne duety kinowe. Oto kilka przykładów słynnych aktorskich par, które zaliczyły wspólny występ w filmie.

Tom Cruise i Nicole Kidman

Swego czasu jedna ze słynniejszych par aktorskich Hollywood, acz dziś niewielu chyba o tym pamięta. Cruise i Kidman byli małżeństwem przez bite dwanaście lat, od 1990 do 2002 roku. Poznali się na planie dramatu Tony’ego Scotta Szybki jak błyskawica (1990). Razem zagrali także w Za horyzontem (1992) Rona Howarda oraz w ostatnim filmie Stanleya KubrickaOczach szeroko zamkniętych (1999). Mówi się, że to właśnie praca przy słynnym erotycznym thrillerze rozpoczęła proces rozkładu tego małżeństwa. Cruise miał wkrótce zostawić Kidman dla gorącej Penélope Cruz – innej bohaterki tego zestawienia.

Richard Burton i Elizabeth Taylor

Z siedmiu małżeństw, jakie przeżyła słynna diwa kina Elizabeth Taylor, najgorętsze z punktu widzenia medialnego okazało się to z aktorem Richardem Burtonem. Para dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu – w 1964 roku i w 1975, niespełna rok po rozwodzie. Choć związek nie przetrwał, do dziś uznawany jest za jeden ze słynniejszych w Hollywood. Wspólny występ w Kto się boi Virginii Woolf(1966) pokazał światu to, co często skrywało się za blichtrem czerwonego dywanu – że Burton i Taylor równie mocno się kochali, co nienawidzili. O tej relacji nakręcony został nawet film telewizyjny Burton i Taylor z 2013 roku.

Javier Bardem i Penélope Cruz

Gorąca hiszpańska para ma bogate relacje robocze. Choć wystąpili razem w kilku filmach, w tym tytułach takich jak Szynka, szynka (1992) czy Vicky Cristina Barcelona (2008), to dopiero w Kochając Pabla, nienawidząc Escobara (2017) spotkali się na planie jako małżeństwo. Ich romans rozpoczął się podczas zdjęć do pierwszego z wymienionych filmów, ale szybko się skończył, ponieważ partnerzy chcieli oddzielnie kontynuować swoje kariery. Ich ponowne zespolenie nastąpiło u Woody’ego Allena, gdzie tak dobrze zagrali małżeńskie tarcia, że Cruz dostała za swoją rolę Oscara. Ich ostatni wspólny występ można podziwiać we Wszyscy wiedzą (2018) Asghara Farhadiego.

Kurt Russell i Goldie Hawn

Jeden z nielicznych przypadków hollywoodzkiego związku, który trwa już przez długie lata (choć nie został sformalizowany). Są parą nieprzerwanie od 1984 roku. Zdołali zagrać razem w czterech filmach. W 1968 roku, gdy spotkali się na planie komediowego musicalu Disneya The One and Only, Genuine, Original Family Band, jeszcze nic między nimi nie iskrzyło. Aż do czasu ponownego wspólnego występu, tym razem u Jonathana Demme’a w Szybkiej zmianie (1984). Później zagrali jeszcze razem w filmie Dama za burtą (1986) i Kronice Świątecznej (2018).

Brad Pitt i Angelina Jolie

Brangelina, jakim to mianem prasa określała tą słynną aktorką parę, od pewnego czasu już nie istnieje. Po burzliwym romansie zapoczątkowanym na planie Pana i Pani Smith (2005), po pięciu latach małżeństwa, adopcjach dzieci i amputacjach piersi – para finalnie rozstała się w 2019 roku. Wcześniej dali jednak kinu jeden wspólny występ w filmie Nad morzem (2015). Czyżby tematyka kryzysu małżeńskiego przerobiona w tym autorskim projekcie Jolie w konsekwencji udzieliła się parze? Wszystko na to wskazuje, ponieważ dokładnie w 2016 roku Jolie złożyła pozew o rozwód.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA