search
REKLAMA
Wpadki

Niekoniecznie magiczne WPADKI z filmów o HARRYM POTTERZE

Łukasz Budnik

30 maja 2020

REKLAMA

Od niedawna na Netfliksie oglądać można filmy z serii o Harrym Potterze – co więcej, choć od premiery ostatniej części w przyszłym roku minie 10 lat, to historia o młodym czarodzieju niezmiennie bije rekordy popularności. My także postanowiliśmy po nią sięgnąć, choć w nieco innej formie – skupiając się na wpadkach, których nie można wytłumaczyć nawet magią.

Żeby było sprawiedliwie, wybraliśmy po jednej wpadce z każdej części.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)

Fakt, że Emma Watson wyjątkowo ambitnie podeszła do roli Hermiony Granger, potwierdza chociażby anegdota z planu Harry’ego Pottera i więźnia Azkabanu, gdy na prośbę Alfonso Cuaróna dostarczyła mu liczące kilkanaście stron wypracowanie na temat swojej postaci (dla porównania Daniel Radcliffe napisał jedną stronę, a Rupert Grint nic). Swe zaangażowanie udowodniła już przy okazji realizacji pierwszej odsłony serii, co przyczyniło się właśnie do powstania wpadki – przynajmniej w jednej scenie możemy zaobserwować, jak Watson porusza ustami, bezdźwięcznie wypowiadając kwestie swoich kolegów z planu. Wzięło się to z tego, że – na wszelki wypadek – młoda aktorka nauczyła się nie tylko swoich linijek, lecz także tych wypowiadanych na ekranie przez Harry’ego i Rona. Cóż, to bez wątpienia rzecz, którą zrobiłaby Hermiona.

Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002)

Podczas sceny Klubu Pojedynków jedną z walk toczą ze sobą Harry i Malfoy. Temu pierwszemu udaje się odrzucić Ślizgona zaklęciem na znaczną odległość, gdzie pomaga mu wstać Snape. W tle widzimy pozostałych przedstawicieli domu Slytherin, choć nie tylko – dostrzec można też operatora kamery, który z całą pewnością nie należy do żadnego domu z Hogwartu.

Harry Potter i Więzień Azkabanu

źródło: Movie Mistakes

Na początku filmu Harry pod wpływem złości sprawia, że jego wścibska i nieprzyjemna ciotka nadyma się jak balon i unosi w powietrze. Nic nie wiadomo o tym, by nastolatek użył także czaru zmieniającego kształt domu Dursleyów. Zwróćcie uwagę na to, w którym miejscu znajdują się okno i ławka w zależności od ujęcia. Na wcześniejszym etapie sceny od drzwi oddziela je jeszcze krzew, tymczasem później, gdy wuj Vernon bezskutecznie próbuje uratować swoją siostrę, są one bezpośrednio przy wejściu do domu.

Harry Potter i Czara Ognia

źródło: Movie Mistakes

W mrocznej scenie na cmentarzu Peter Pettigrew odprawia rytuał, który ma przywrócić do życia Lorda Voldemorta. Jednym z elementów tego ponurego procederu jest odcięcie sobie własnej ręki – nim Pettigrew przystępuje do tej okropnej czynności, chowa różdżkę swojego pana z lewej strony płaszcza. Kiedy Voldemort jest już odrodzony i żąda, aby Peter oddał mu różdżkę, Pettigrew wydobywa ją już z prawej kieszeni.

Harry Potter i Zakon Feniksa

źródło: Movie Mistakes

W piątej części jego przygód Harry’ego często nawiedzają wizje związane z Voldemortem. Jedną z nich doświadcza po kłótni z Seamusem Finniganem w pokoju wspólnym Gryffindoru. Błąd związany jest z ubiorem Harry’ego. Gdy dręczy go koszmar, ma na sobie inną koszulkę niż w momencie nagłego przebudzenia. Prawdopodobnie podczas montażu użyto fragmentu z innej sceny, w której Harry doświadcza kolejnej wizji, tym razem związanej z Arthurem Weasleyem.

Harry Potter i Książę Półkrwi

źródło: Movie Mistakes

Gdy Harry i Dumbledore przybywają na początku filmu do domu Horacego Slughorna, kamera pokazuje ich obu od tyłu. Wyraźnie widać wtedy, że Harry jest dużo niższy od swojego towarzysza… Przynajmniej do czasu kolejnego ujęcia, tym razem od przodu. Tutaj Harry jest już niemal równy z Dumbledorem. Być może we wcześniejszym ujęciu ktoś inny zastępował Michaela Gambona?

Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 1

źródło: Movie Mistakes

W jednej ze scen Ksenofilius Lovegood tłumaczy trójce głównych bohaterów, czym są tytułowe Insygnia Śmierci i pomaga sobie narysowaniem znaku, który je symbolizuje. To właśnie przy tej okazji wkradł się błąd montażowy – sposób, w jaki narysowany jest symbol (konkretnie łączenie okręgu z linią) różni się w zależności od tego, jakie ujęcie zostaje pokazane.

Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 2

We wspomnieniach Snape’a, które Harry ogląda za pomocą myślodsiewni, widzimy ceremonię przedziału podczas której do Hogwartu zostali przyjęci między innymi Severus, Lily – mama Harry’ego, James Potter i Syriusz Black. Jak wiedzą wszyscy ci, którzy znają serię, ostatnia wymieniona trójka dostała się do Gryffindoru. Gdy Lily dosiada się do stołu Gryfonów, James i Syriusz mają już na sobie kolory domu. To błąd, jako że dopiero co się do niego dostali – powinni mieć na sobie prostą, czarną szatę bez ozdób (poza herbem) – dokładnie taką jak Lily.

Znacie inne wpadki z tych filmów? Dajcie znać!

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA