search
REKLAMA
Wpadki

Na błędnym kursie. Wpadki w serii PIRACI Z KARAIBÓW

Łukasz Budnik

17 września 2020

REKLAMA

Dziś Piraci z Karaibów kojarzą się być może ze zmęczeniem materiału i odcinaniem kuponów (przypomnijmy, że na horyzoncie czai się reboot z Margot Robbie w roli głównej!) ale niegdyś seria rozpoczęta przez Gore’a Verbinskiego była prawdziwym fenomenem. Dziś poświęcamy jej kolejną odsłonę cyklu z filmowymi wpadkami. 

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)

Nieproszony gość

Końcówka filmu. Dzięki pomocy Elizabeth i Willa Jack uniknął śmierci przez powieszenie i triumfalnie powrócił na pokład Czarnej Perły. W załodze słynnego pirata najprawdopodobniej bardzo chciał się znaleźć członek ekipy filmowej, bo przemknął w kadr i zajął sobie miejsce na dalszym planie z jego lewej strony. Niestety, trudno nie zauważyć jego wyróżniającego się kowbojskiego kapelusza i białej koszulki, tak innej od kostiumów obsady. 

Gdzie ten fort?

W filmie dwa razy widzimy niemal identyczne ujęcie – niemal, bo w pierwszym (nocnym) wyraźnie da się zauważyć fort, którego z jakiegoś powodu brakuje później za dnia, gdy na miejsce zbliżają się Jack i Will.

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)

Drobna różnica

Gdy bohaterowie walczą na kole, Jack wpada do środka i zaczyna biec w nim niczym chomik. Po chwili uderza go w głowę jeden z prętów rozmieszczonych wokół koła, a Sparrow wypada na trawę. Ten gag de facto nie mógłby mieć miejsca, ponieważ w innym ujęciu wyraźnie widać, że pręty są nad Jackiem, a nie umieszczone na wysokości jego czoła.

Która to strona?

Jeszcze jedna wpadka związana z kołem – gdy pod koniec walki upada ono do wody, drewniany, ułamany element znajduje się u góry. W kolejnym ujęciu koło zmienia już ułożenie i to metalowy element skierowany jest ku górze. Co ciekawe, później położenie koła wraca do pierwotnego stanu.

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)

Pojawiam się i znikam

W scenie pertraktacji warto przyjrzeć się temu, co dzieje się ze skórzanym mankietem na ręce Jacka – znika on i pojawia się pomiędzy kolejnymi ujęciami, choć nic nie wskazuje na to, by Sparrow miał naprzemiennie zdejmować go i nakładać na dłoń.

Szybkie golenie

Podobna wpadka ma miejsce w scenie, w której Beckett rozmawia z Davy Jonesem na pokładzie Latającego Holendra. W ostatecznym montażu musiano wykorzystać ujęcia pochodzące z dwóch różnych podejść do tego fragmentu, da się bowiem zauważyć, że z chwili na chwilę zmienia się stopień zarostu Toma Hollandera – modyfikacji ulega również jego peruka.

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)

Różnica wzrostu

Wzrost Jacka Sparrowa po raz kolejny będzie przedmiotem wpadki. W scenie, w której pirat walczy z przebraną za niego Angelicą, wyraźnie widać, że oboje są tego samego wzrostu (a przynajmniej Depp i dubler Penelope Cruz). Gdy po walce Jack i Angelica prowadzą rozmowę, jest ona wyraźnie niższa od swojego towarzysza.

Magiczne pióro

Pod koniec filmu Barbossa otrzymuje kapelusz. Gdy nakrycie głowy pokazane jest z daleka, nie ma żadnych dodatków – w kolejnym kadrze pojawia się jednak pióro, które je zdobi.

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

Który palec?

Gdy Jack rozmawia z graną przez Kayę Scodelario Cariną, w pewnym momencie wskazuje na Henry’ego za pomocą palca wskazującego lewej ręki. Przynajmniej do czasu cięcia, bo już w kolejnym ujęciu widzimy, że Sparrow ma wyciągniętą prawą rękę.

Kłopotliwe okna

Na koniec ciekawa wpadka związana z… liczbą okien. Kiedy Jack jest wewnątrz banku, da się zauważyć że pod sufitem są trzy okna ustawione w rzędzie. Gdy jednak twórcy pokazują nam budynek od zewnątrz, okno jest już tylko jedno, i to całkiem niewielkie.

Zdjęcia pochodzą ze strony Movie Mistakes. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA