search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

KTO ZDOBĘDZIE OSCARY? Typowanie zwycięzców

Karol Barzowski

24 lutego 2019

REKLAMA

To już dziś! W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy zdobywców Oscarów A.D. 2018. Czy po całym sezonie nagród jest jeszcze szansa na jakieś zaskoczenia, czy może wszystko już wiadomo? Które filmy i którzy twórcy uważani są za największych faworytów? Czy możemy liczyć na statuetki dla Zimnej wojny? Zapraszam do zapoznania się z moimi przewidywaniami.

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Film Roma

Nominowani: Roma, Kafarnaum, Złodziejaszki, Zimna wojna, Never Look Away

Wygra: Roma

Możliwa niespodzianka: Zimna wojna

Powinien wygrać: Złodziejaszki

Cztery lata temu rozentuzjazmowany Paweł Pawlikowski dziękował Akademii za Oscara przyznanego Idzie – była to pierwsza polska produkcja nagrodzona w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Chcielibyśmy powtórki, ale pozycja Romy jest po prostu zbyt wysoka. Wygrana z tytułem, który otrzymał aż 10 nominacji i jest głównym faworytem ceremonii, byłaby sensacją. Co prawda zagraniczni eksperci wskazują, że jedynym filmem, który może włączyć się do walki o statuetkę, jest właśnie Zimna wojna, ale nie nastawiajmy się. Wydaje się, że Oscar musi w tym roku pojechać do Meksyku. Szkoda, bo Zimna wojna to film lepszy od Idy. A od Romy minimalnie również – przynajmniej w moim odczuciu. Tych dwóch największych rywali, Pawlikowskiego i Cuaróna, mógłby pogodzić Hirokazu Koreeda – jego Złodziejaszki zrobiły na mnie duże wrażenie. Na taki werdykt chyba jednak nie ma szans.

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

spider=uniwersum

Nominowani: Iniemamocni 2, Ralph Demolka w internecie, Spider-Man Uniwersum, Wyspa psów, Mirai

Wygra: Spider-Man Uniwersum

Możliwa niespodzianka: Iniemamocni 2

Powinien wygrać: Spider-Man Uniwersum

W 2005 roku Iniemamocni zdobyli Oscara za najlepszy film animowany. Teraz, po 14 latach, rodzina superbohaterów ma szansę na powtórzenie tego osiągnięcia. Będzie o to jednak bardzo trudno. Faworytem jest Spider-Man Uniwersum i w obiektywnym świecie żaden inny werdykt nie powinien w ogóle wchodzić w grę. To wybitna animacja – oryginalna i zachwycająca energią. Zestaw nominowanych jest bardzo solidny i różnorodny, w innym roku mógłby wygrać tak naprawdę każdy z tych filmów, ale 2018 to rok Spider-Man Uniwersum.

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

RBG film dokumentalny Ruth Bader Ginsburg

Nominowani: RBG, Free Solo, Jutro albo pojutrze, O ojcach i synach, Hale County This Morning, This Evening

Wygra: RBG

Możliwa niespodzianka: Free Solo

Powinien wygrać: Jutro albo pojutrze lub Free Solo

Zwycięstwo w tej kategorii stało się sprawą otwartą po tym, jak największy faworyt Won’t You Be My Neighbor? nie został w ogóle nominowany. Podobną sytuację mieliśmy zresztą w zeszłym roku – wtedy w najlepszej piątce zabrakło miejsca dla Jane. Bardzo cieszyłbym się z nagrody dla Jutro albo pojutrze oraz Free Solo – oba te dokumenty, choć bardzo różne, potrafią zachwycić. RBG jest z kolei wyborem bezpieczniejszym, bardzo aktualnym, jeśli chodzi o tematykę. W końcu niedawno premierę miał również film fabularny o Ruth Bader Ginsburg. Ten tytuł dobrze wpisuje się w aktualne nastroje społeczno-polityczne, jest zresztą niezwykle solidną filmową robotą, i to właśnie jemu daję największe szanse na statuetkę. Tak naprawdę w tej kategorii może się jednak zdarzyć wszystko.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Film Roma

Nominowani: Never Look Away, Roma, Zimna wojna, Faworyta, Narodziny gwiazdy

Wygra: Roma

Możliwa niespodzianka: Faworyta lub Zimna wojna

Powinien wygrać: Roma

Bardzo chcielibyśmy, aby Łukasz Żal, po nominacji z 2015 roku za Idę (dzielonej z Ryszardem Lenczewskim), tym razem wyszedł z gali ze statuetką. Prestiżowa nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych sprawiła, że Polak wciąż jest w grze. Faworytem jednak nie będzie. Właściwie od momentu premiery Romy na festiwalu w Wenecji mówi się, że Oscar za zdjęcia powędruje do Alfonso Cuaróna. To on zdobył nagrodę BAFTA, Critics’ Choice oraz wyróżnienie NSFC, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Oba filmy zrealizowano w czerni i bieli, porównania nasuwają się same, i w większości opinii przeczytać można, że zdjęcia w Romie robią większe wrażenie. Eksperci w swoich typowaniach są raczej zgodni i nie dają wielkich szans Żalowi. Niektórzy wskazują nawet, że bardziej prawdopodobne byłoby zwycięstwo Robbiego Ryana za oryginalne zabiegi operatorskie w Faworycie. Bardzo trzymam kciuki za polski film, ale trzeba przyznać, że zdjęcia w Romie są naprawdę wyjątkowe.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Green Book kadr z filmu

Nominowani: Faworyta, Green Book, Pierwszy reformowany, Vice, Roma

Wygra: Green Book

Możliwa niespodzianka: Faworyta

Powinien wygrać: Faworyta lub Green Book

To będzie jedna z ciekawszych kategorii podczas dzisiejszej gali. Szanse Green Book oraz Faworyty oceniane są bardzo podobnie. Green Book zgarnął Złoty Glob, Faworyta nagrodę BAFTA. Wyróżnienie Gildii Scenarzystów powędrowało zaś do autorów Eighth Grade – a nie otrzymali oni nominacji do Oscara. Czy do gry może włączyć się Roma? Nie wydaje mi się. Scenariusz nie jest z pewnością najmocniejszą stroną tej produkcji. Niespodzianki szybciej upatrywałbym w Pierwszym reformowanym, w ramach podsumowania długiej i bogatej kariery Paula Schradera. Mimo pracy przy Taksówkarzu i Wściekłym boku do tej pory nie miał on nawet nominacji do złotego rycerzyka. Może akademicy będą chcieli mu zadośćuczynić. Bardzo trudno typować w tej kategorii – Faworyta nie znalazła się w najlepszej piątce scenariuszy według Gildii Scenarzystów, natomiast Green Book został mocno skrytykowany przez rodzinę pianisty Dona Shirleya, który jest jednym z dwóch głównych bohaterów filmu. Trzymam kciuki za obie produkcje, a minimalnie większe szanse daję Green Book.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Czarne bractwo Spike Lee
Nominowani:
Ballada o Busterze Scruggsie, Can You Ever Forgive Me?, Gdyby ulica Beale umiała mówić, Narodziny gwiazdy, Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Wygra: Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Możliwa niespodzianka: Can You Ever Forgive Me?

Powinien wygrać: Czarne bractwo. BlacKkKlansman

W odróżnieniu od kategorii scenariuszy oryginalnych tutaj sprawa jest raczej jasna. Nagroda powędruje do tercetu autorów odpowiedzialnych za Czarne bractwo. BlacKkKlansman. I w tym stosunkowo słabym zestawie nominowanych będzie to sprawiedliwy werdykt. Jeśli któryś film miałby zagrozić Czarnemu bractwu, w grę wchodzą tylko dwa tytuły – Can You Ever Forgive Me? oraz Gdyby ulica Beale umiała mówić. Pierwszy otrzymał nagrodę Gildii Scenarzystów, drugi – Critics’ Choice. Nowa produkcja Barry’ego Jenkinsa na początku sezonu wydawała się głównym faworytem, ale im dalej w las, tym wyróżnień było mniej. Brak nominacji w głównej kategorii dowodzi, że akademicy nie byli zachwyceni filmwm Gdyby ulica Beale umiała mówić. Stawiam na Spike’a Lee i spółkę.

REKLAMA