search
REKLAMA
Zestawienie

Jak wyglądają dziś gwiazdy trylogii INDIANA JONES?

Zobaczcie, jak prezentują się dziś aktorzy znani z klasycznych przygód słynnego archeologa.

Filip Pęziński

12 czerwca 2021

REKLAMA

Aktualnie trwają zaawansowane prace na planie piątej odsłony przygód Indiany Jonesa, a dziś marka kończy 40 lat. To właśnie 12 czerwca 1981 roku premierę mieli kultowi Poszukiwacze zaginionej Arki. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem aktorów z klasycznej trylogii i przyjrzeniu się, jak prezentują się dziś.  

Harrison Ford – Indiana Jones

Harrisona Forda nikomu nie trzeba przedstawiać. To jedna z największych ikon amerykańskiego kina. Oprócz roli Indiany Jonesa we wszystkich filmowych odsłonach serii doskonale znany jest z m.in. Gwiezdnych wojen, Łowcy androidów czy Ściganego. W ciągu ostatnich lat powrócił do swoich kultowych ról – Hana Solo i Ricka Deckarda. Aktualnie pracuje nad piątą odsłoną przygód Indiany Jonesa. Premiera już w przyszłym roku.

Karen Allen – Marion Ravenwood

Chociaż jej filmografia liczy prawie 60 pozycji, to Karen Allen nie może pochwalić się żadną rolą porównywalną do kultowej kreacji Marion z Poszukiwaczy zaginionej Arki. Do roli powróciła w czwartej odsłonie serii. Ostatnio oglądać mogliśmy ją w netfliksowskim Co widać i słychać.

Paul Freeman – René Belloq

Podobnie jak w przypadku Karen Allen, dla Paula Freemana także rola w pierwszym Indianie pozostaje tą najbardziej charakterystyczną. Poza Poszukiwaczami zaginionej Arki wystąpił też np. w Hot Fuzz czy filmowej wersji Power Rangers. Ostatnio na ekranie widziany w 2019 roku.

John Rhys-Davies – Sallah

Rhys-Davies nie pojawia się już w filmach, które dałyby mu taką popularność jak pierwsza i trzecia odsłona Indiany Jonesa oraz Władca Pierścieni, jednak pozostaje aktywny zawodowo, także w dubbingu. Użyczył swojego głosu np. w Aquamanie Jamesa Wana.

Kate Capshaw – Willie Scott

Rola w Indianie Jonesie i Świątyni Zagłady rozpoczęła na dobre karierę Kate Capshaw, która wcześniej znana była bardziej jako modelka. W 1991 roku wyszła za mąż za Spielberga i po urodzeniu ich pierwszego dziecka znacznie ograniczyła występy ekranowe. W XXI wieku wystąpiła tylko w dwóch produkcjach. I było to na samym początku tego stulecia.

Jonathan Ke Quan – Short Round

Rola młodego pomocnika doktora Jonesa była jego ekranowym debiutem. Rok później zagrał w nie mniej kultowych Goonies. Potem jego kariera straciła dynamikę i do dziś kojarzony jest z tymi dwoma dziecięcymi rolami.

Alison Doody – dr Elsa Schneider

Pochodzącą z Irlandii aktorkę znać powinni wszyscy fani popkultury. Nie tylko ze względu na rolę doktor Elsy w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie, ale też z uwagi na udział w jednej z odsłon przygód Jamesa Bonda (w Zabójczym widoku partnerowała Rogerowi Moore’owi) oraz Kopalniach króla Salomona.

Julian Glover – Walter Donovan

Znany aktor teatralny, który mocno zaznaczył swoją obecność także na małym i wielkim ekranie. Oprócz roli w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie oglądać mogliśmy go epizodycznie w Imperium kontratakuje oraz nie tak dawno w Grze o tron. Ostatni raz na ekranie widziany w 2018 roku, kiedy gościnnie pojawił się w serialu Netfliksa Black Earth Rising.


Denholm Elliott (zmarły w 1992 roku) – Marcus Brody 

Udział w Poszukiwaczach zaginionej Arki rozpoczął najlepszą dekadę w karierze aktora (zwieńczoną większą rolą w trzeciej odsłonie serii). Został on wtedy nominowany do Oscara za rolę w filmie Pokój z widokiem oraz czterokrotnie zdobył nagrodę BAFTA. Prywatnie los nie był dla niego równie łaskawy – 1987 roku aktor zachorował na HIV, a rok później zdiagnozowano u niego AIDS. Zmarł 6 października 1992 roku.

Amrish Puri (zmarły w 2005 roku) – Mola Ram 

Chociaż zagrał w imponującej liczbie 213 produkcji, to większość z nich stanowiły nieznane dla zachodniego widza produkcje z rodzimych Indii. Zatem to właśnie rolą antagonisty w Świątyni Zagłady na dobre zapisał się w historii kina. Zmarł w 2005 roku – miał wówczas 72 lata.

Sean Connery (zmarły w 2020 roku) – Henry Jones Senior 

Niezaprzeczalnie jedna z największych gwiazd serii. Sean Connery to ikona światowego kina, którą podziwiać mogliśmy m.in. w serii filmów o Bondzie, Imieniu róży, Nietykalnych oraz oczywiście trzeciej odsłonie serii o Indianie Jonesie, gdzie zagrał ojca tytułowego bohatera. Connery zmarł niecały rok temu w wieku 90 lat.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA