search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy serialu SKINS? Trzy generacje bohaterów

“Skins” to produkcja kultowa – jak potoczyły się losy aktorów w nim występujących? Niektórzy zrobili niemałe kariery.

Łukasz Budnik

28 czerwca 2021

REKLAMA

Dziś w cyklu “Kiedyś/dziś” skupimy się na Skins (znanym u nas także jako Kumple), brytyjskim serialu opowiadającym o życiu nastolatków z Bristolu, który wśród wielu widzów ma teraz status kultowego – także w Polsce.

Cechą charakterystyczną produkcji stworzonej przez duet Bryan Elsley – Jamie Brittain (prywatnie ojciec i syn) jest to, że co dwa sezony zmieniała się w niej obsada. W ten sposób utworzyły się tak zwane generacje – poniżej znajdziecie aktorów występujących we wszystkich z nich. Łącznie Skins doczekało się 7 sezonów – po dwóch na każdą generację i finałowego, w którym wróciliśmy do kilku znanych już postaci.

W zestawieniu wzięci zostali pod uwagę wyłącznie młodzi bohaterowie serialu, bez rodziców czy nauczycieli.

PIERWSZA GENERACJA (2007-2008)

Nicholas Hoult – Tony Stonem

Hoult jest jednym z tych członków obsady, którzy zrobili karierę w Hollywood. Aktor znany jest dziś między innymi z serii X-Men, Mad Maxa: Na drodze gniewu, Tolkiena czy Faworyty. Do telewizji powrócił na dłużej za sprawą Wielkiej z Elle Fanning w tytułowej roli Katarzyny. Aktualnie Houlta można oglądać na ekranach w filmie Ci, którzy życzą mi śmierci.

Mike Bailey – Sid Jenkins

Bailey nigdy nie zagrał już postaci, która przyniosłaby mu podobną popularność, co Sid. W latach po Skins wystąpił w filmie We are the Freaks oraz internetowym serialu Hers and History; ten ostatni tytuł był ostatnim w jego portfolio, bo potem Bailey zawiesił karierę aktorską i dziś pracuje jako nauczyciel.

Hannah Murray – Cassie Ainsworth

Murray pojawiała się od czasu Skins zarówno w filmach (Mroczne cienie, God Help The Girl), jak i serialach, jednak jej drugim najbardziej rozpoznawalnym występem pozostaje Gra o tron, gdzie zagrała Goździk, ukochaną Sama Tarly’ego. W 2018 roku pojawiła się u boku Matta Smitha w filmie Charlie Says – Smith zagrał Charlesa Mansona, zaś Murray Leslie Van Houten. Aktorka powtórzyła rolę Cassie w 2013 roku w siódmym sezonie Skins.

Joe Dempsie – Chris Miles

Dempsie zasłynął nie tylko jako Chris ze Skins, lecz także jako Gendry z wspominanej już Gry o tron, gdzie pojawił się w latach 2011-2013 i 2017-2019. Jego inne role to w większości przypadków także występy telewizyjne (na dłużej zagrzał miejsce w Tajnym układzie z Markiem Strongiem), choć pojawia się też w filmach, m.in. w Tęskniąc za miłością Netfliksa.

Larissa Wilson – Jal Fazer

Wilson debiutowała w Skins, ale podobnie jak Bailey, nie wsiąkła w aktorstwo i później pojawiła się gościnnie jedynie w kilku innych serialach oraz filmie Tormented, gdzie ponownie spotkała się z koleżanką z planu Skins April Pearson. Dziś nie pojawia się już na ekranie.

April Pearson – Michelle Richardson

Pearson zagrała we wspomnianym wyżej Tormented oraz kilku innych filmach i serialach telewizyjnych (między innymi Dates oraz Kiss Me First, oba tworzone przez Bryana Elsleya, odpowiedzialnego także za Skins), żaden jednak nie był większym sukcesem. Aktualnie przeprowadza wywiady z innymi aktorami, z reguły także znanymi ze Skins.

Mitch Hewer – Maxxie Oliver

Odtwórca roli Maxxiego pojawił się od czasu Skins w niewielkiej liczbie produkcji, choć w Britannia High zdobył jedną z głównych ról. Wystąpił też w brytyjskim Na sygnale oraz filmach Nightlight i Behaving Badly, gdzie towarzyszyła mu między innymi Selena Gomez.

Dev Patel – Anwar Kharral

Patel to kolejna gwiazda Hollywood w tym zestawieniu. Skins było jego aktorskim debiutem, a szansę na karierę wykorzystał doskonale. Już w 2008 roku pojawił się w oscarowym Slumdogu. Milionerze z ulicy, a później występował w takich produkcjach, jak Hotel Marigold, Newsroom, Chappie, Lion. Droga do domu (nominacja do Oscara!) i The Personal History of David Copperfield. Już wkrótce zobaczymy go w głównej roli w The Green Knight, wystąpi też w reżyserowanym przez siebie Monkey Man.

Aimee-Ffion Edwards – Sketch

Aktorka dołączyła do obsady w drugim sezonie, grając postać raczej nielubianą przez fanów. W kolejnych latach występowała jeszcze m.in. w Peaky Blinders, Loaded oraz Detectorists.

Kaya Scodelario – Effy Stonem

Kolejna popularna aktorka z grona. Spośród wymienionych tu osób Scodelario najdłużej zagrzała miejsce w Skins, bo pojawiła się także w drugiej generacji i była tam wiodącą postacią, a do roli wróciła jeszcze w siódmym sezonie. W latach po serialu oglądaliśmy ją między innymi w piątej części Piratów z Karaibów, serii Więzień labiryntu, Pełzającej śmierci, Podłym. Okrutnym. Złym oraz serialu Spinning Out. Scodelario zagra także w reboocie serii Resident Evil, zatytułowanym Resident Evil: Welcome to Raccoon City.

Daniel Kaluuya – Posh Kenneth

Tegoroczny zdobywca Oscara za rolę w Judaszu i Czarnym Mesjaszu. Kaluuya nie tylko wystąpił w serialu, lecz także był jednym z jego scenarzystów. W kolejnych latach pojawił się w wielu serialach, w tym w drugim odcinku antologii Czarne lustro. Na dużym ekranie grał jeszcze m.in. w Sicario, Czarnej Panterze oraz oczywiście Uciekaj! – przy okazji tej ostatniej roli także miał szansę na Oscara.

Na kolejnej stronie znajdziecie drugą generację.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA