search
REKLAMA
Archiwum

JACKASS. SERIA

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

jackass
REKLAMA

JACKASS: THE MOVIE

Właściwie ten film to niejako znak czasów. Znana z serialu MTV “Jackass” ekipa, postanowiła zrealizować film kinowy. I podobnie jak w serialu, pozbawiony fabuły. Naprędce zrealizowano kilka scenek (z koszem zakupowym), a resztę oparto na wybitnie mało wyszukanych gagach, w których chłopaki robią z siebie kompletnych idiotów. Poziom żartów stoi na naprawdę niskim poziomie, ale – co najważniejsze – jest śmiesznie! To totalna jazda bez trzymanki, w której główni “bohaterowie” ryzykują zdrowie, a nawet życie, by zabawić publikę. Robią ze swoim ciałem takie rzeczy, że trudno uwierzyć, że wychodzą z tego cało. Oczywiście idiotyczne zabawy stają się mało zabawne w momencie, kiedy pojawiają się elementy, w których przeważa fetor fekaliów. Staje się to wówczas zwyczajnie obrzydliwe. Na szczęście większość kuriozalnych akcji, do których wciągani są również niczego nieświadomi przechodnie, może doprowadzić do łez (o ile zaakceptuje się taki rodzaj humoru). 

TYTUŁ POLSKI: Jackass: Świry w Akcji
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jeff Tremaine

WYSTĄPILI:
Johnny Knoxville
Bam Margera
Steve-O
Chris Pontius
Ryan Dunn
Jason Acuna
Preston Lacy

 

JACKASS NUMBER TWO

Sprawdziło się za pierwszym razem, musi wyjść i za drugim. Kolejna porcja niewybrednych żartów, happeningów i akcji z cyklu “hard core”. Całość rozpoczyna i zamyka scena rodem z musicalu – i to właściwie musi wystarczyć za fabułę. Po raz kolejny ekipa Jackass-ów solidnie masuje przeponę zwolennikom humoru wybitnie charakterystycznego, w którym nie ma miejsca na inteligentne zagrywki. To proste, prostackie, wręcz chamsko prostackie zagrywki, od których momentami włos jeży się na głowie. Jak przystało na rasowy sequel, jest więcej i więcej. Niestety smuci fakt, że więcej uwagi poświęcono akcjom powodującym odruchy wymiotne u widza.

Aktorzy którzy POWINNI zagrać w MCU i kogo mogliby zagrać

TYTUŁ POLSKI: Jackass 2: Świry w Akcji
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jeff Tremaine

WYSTĄPILI:
Johnny Knoxville
Bam Margera
Steve-O
Chris Pontius
Ryan Dunn
Jason Acuna


JACKASS 2.5

Po raz kolejny ekipa Jackass-ów udowadnia, że okaleczanie ciała (a raczej reakcje na to) może być zabawne, że mężczyźni to (w tym przypadku mniej zrównoważone) wieczne dzieciaki i dosłownie każdy powód jest dobry do zabawy. Tym razem godzinny film został złożony ze scen, które nie weszły do “Jackass Number Two”. Niestety to widać – całość się dłuży, żarty bywają naprawdę żenujące (to jeszcze pół biedy; szkoda, że są mało zabawne). Ale wciąż znaleźć można naprawdę zabójcze motywy. Film raczej dla fanów “gatunku”.

ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Jeff Tremaine

WYSTĄPILI:
Bam Margera
Preston Lacy
Dave England
Chris Pontius
Jacon Acuna
Ehren McGhehey
Steve-O

 

JACKASS 3D

Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Jackass grupa po dłuższej przerwie ponownie spotkała się na planie by zabawić gawiedź swym niewyszukanym humorem, często przekraczającym granice dobrego smaku. Ponownie całość jest dość zróżnicowana, choć tym razem wydaje się, że sporą część oparto na “obrzydliwościach” co niestety nie owocowało bólem brzucha (ze śmiechu). Część najsłabsza, mająca trzy kapitalne skecze/gagi, całość mogła się zmieścić w półgodzinnym odcinku. Zbędnym posunięciem było też zastosowanie technologii 3D. Poza wszystkim, to mimo tego, iż widać, że twórcy nie mają już tyle werwy i młodość już za nimi to dzielnie się trzymają i wciąż są dobrymi kumplami.

10 NAJDROŻSZYCH teledysków wszech czasów

ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jeff Tremaine

WYSTĄPILI:
Johnny Knoxville
Bam Margera
Preston Lacy
Dave England
Chris Pontius
Jacon Acuna
Ehren McGhehey
Steve-O

 

JACKASS 3.5

Sytuacja podobna jak w przypadku realizacji drugiej części filmu kinowego. Również przy realizacji trzeciej dużej produkcji zostało tyle materiału, że ekipa Jackass zdecydowała z tego skompilować kolejną pół-produkcję. Odsłona 3.5 cierpi na tę samą przypadłość co 2.5. Dobre pomysły można policzyć na palcach jednej ręki, reszta to zwyczajne zapychacze, męczące niźli masujące przeponę. Okazać się jednak może, że jest to ostatni akcent tej grupy, zatem być może po latach produkcję te będzie sie oglądać z większą tolerancją.

JAMES GUNN twierdzi że Martin Scorsese krytykował Marvela żeby zrobić reklamę Irlandczykowi

ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Jeff Tremaine

WYSTĄPILI:
Johnny Knoxville
Bam Margera
Preston Lacy
Dave England
Chris Pontius
Jacon Acuna
Ehren McGhehey
Steve-O

CIEKAWOSTKI

 

 • Cykl kinowy wyewoluował z serialu MTV “Jackass”, który gościł na antenie tej stacji w latach 2000-2002. Przez 3 sezony zrealizowano 27 odcinków. Twórcami serii są Jeff Tremaine i Spike Jonze.
 • Do grupy Jackass-ów należą: Johnny Knoxville, Chris Pontius, Steve-O, Ryan Dunn, Dave England, Jason “Wee-Man” Acuna, Ehren McGhehey, Preston Lacy i Brandon DiCamillo.
 • Ogromny sukces serii telewizyjnej i kinowej zaktywizował lokalne grupy amatorów, robiących równie zwariowane rzeczy, co Knoxville i spółka. Niektóre całkiem nieźle sobie poradziły przekraczając kolejne granice. Najsłynniejsza to “Dirty Sanchez”, która poza serialem dla MTV, zrobiła wzorem kolegów zza oceanu również film kinowy.
 • Część ekipy próbowała lub próbuje swych sił w tradycyjnych filmach. Najwięcej udaje się grać Johnny’emu Knoxville’owi.
 • W jednym z odcinków “Jackass” chłopaki uczestniczą w wyścigu samochodowym przez całą Europę. Pojawiają się w Polsce – w Kołbaskowie i Malborku. Doceniają urodę pań stojących przy autostradzie;).
 • Steve-O i Chris Pontius zrealizowali kolejny serial dla MTV – “Wild Boyz” (w którym gościnnie pojawiają się członkowie ekipy Jackass). Po czterech sezonach (32 odcinki) duet zrezygnował z realizacji cyklu. Jedną z przyczyn była śmierć Steve’a Irwina, słynnego “łowcy krokodyli”.
 • Bam Margera wraz ze swoimi rodzicami realizuje serię “Viva La Bam” (w którym gościnnie pojawiają się członkowie ekipy Jackass). Dotychczas zrealizowano 5 sezonów (41 odcinków). Przez krótki czas był również członkiem zespołu Limp Bizkit.
 • Ryan Dunn zrealizował w 2005 roku dla MTV serię “Homewrecker”. Liczy ona 8 odcinków.
 • Steve-O zrealizował siedmioodcinkowe reality show “Dr. Steve-O”.
 • Preston Lacy w lutym 2008 roku wystartował z “The Preston Lacy Show”.
 • W 2007 roku premierę miała gra “Jackass: The Game”.
 • Gościnnie w filmach pojawiają się tacy goście, jak Brad Pitt, Tony Hawk, Luke Wilson, John Waters, Ville Valo z kapeli Him, zespół Three-6-Mafia czy Shaquille O’Neal.
 • “Jackass 2.5” został udostępniony za darmo w Internecie.
 • W prologu “Jackass 3D” pojawia się gościnnie legendarny duet Beavis & Butt-head wyjaśniający zasady działania technologii 3D.
 • W czerwcu 2011 roku, tydzień przed premierą “Jackass 3.5” w wypadku samochodowym zginął Ryan Dunn.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wydawało się to tylko kwestią czasu, natomiast po nieoczekiwanej śmierci Dunna, to może być koniec Jackassów. Czas pokaże, jak członkowie grupy sobie z tym faktem poradzą.

Tekst z archiwum film.org.pl

REKLAMA