search
REKLAMA
Remake

INFILTRACJA. Oryginał i remake

Michał Fedorowicz

1 stycznia 2012

infernal affairs 2002
REKLAMA

 

Rok produkcji:
2002Kraj:
Hong KongReżyseria:
Wai Keung Lau
i Siu Fai Mak

Scenariusz:
Felix Chong
i Siu Fai Mak

Rok produkcji:
2006Kraj:
USA / Hong KongReżyseria:
Martin Scorsese

Scenariusz:
William Monahan

 

Zuchwałość przywódcy lokalnej mafii od dłuższego już czasu doskwiera miejscowym policjantom, którzy wreszcie postanawiają zdobyć przeciw niemu niezbite dowody i przyskrzynić go na dobre. W tym celu przygotowują swojego agenta, by ten zinfiltrował gangsterskie szeregi i donosił stróżom prawa na swojego “nowego szefa”. Policjanci nie wiedzą jednak, że również pośród własnych ludzi znajduje się szczur. Lecz gdy kilka kolejnych akcji kończy się niepowodzeniem, zdają sobie sprawę z jego obecności i zlecają swojemu człowiekowi zidentyfikowanie i wskazanie mataczącej wtyczki. Niemal w tym samym momencie, świetnie się maskujący fałszywy gliniarz dostaje od swojego prawdziwego szefa rozkaz namierzenia agenta donoszącego dla policji. Rozpoczyna się wyścig, w którym stawką jest zachowanie życia oraz odzyskanie własnej tożsamości…

Chan Wing Yan (Tony Leung)

Lau Kin Ming (Andy Lau)

Hon Sam (Eric Tsang)

Wong Chi Shing (Anthony Wong)

Billy Costigan (Leonardo DiCaprio)

Colin Sullivan (Matt Damon)

Frank Costello (Jack Nicholson)

Oliver Queenan (Martin Sheen)

Akcja filmu rozgrywa się w Hong Kongu i dotyczy polowania na bossa Triady, zajmującego się głównie handlem prochami z narkotykowym kartelem z Tajlandii. Akcja filmu rozgrywa się w irlandzkiej części amerykańskiego miasta Boston i również dotyczy polowania na mafijnego bossa, który w remake’u jednak para się nie tylko handlem nielegalnymi używkami.
Głównymi bohaterami wersji oryginalnej są Chan Wing Yan (dobry glina, szpiegujący dla policji wśród Triady) oraz inspektor Lau Kin Ming (mafijna wtyczka, działająca na zlecenie Triady). Poza nimi ważne są też postacie szefa szefów hongkońskiej mafii, Hon Sama oraz nadkomisarza Wong Chi Shinga, który jako jedyny zna prawdziwą tożsamość Yana (jego pomocnik, widziany w początkowych fragmentach filmu, prawdopodobnie został zamordowany). Na dalszym planie mamy zaś panią psycholog Lee Sum Yee, którą podrywa Yan, a także narzeczoną Minga, Mary – pisarkę nie potrafiącą dokończyć swojej nowej powieści. W remake’u pierwsze skrzypce grają Billy Costigan (dobry glina, pochodzący z biednej, często zadzierającej z prawem rodziny) oraz Colin Sullivan (dla którego drugim ojcem już od dziecka był lokalny gangster, wychowujący go na wtyczkę w policji). Odpowiednikiem Sama w remake’u jest Frank Costello, prywatnie niestabilny emocjonalnie sadysta, oficjalnie miejscowa szycha wśród przestępców, za którym jak cień kroczy French, dobry przyjaciel i w pewnym sensie doradca. Postać nadkomisarza została rozbita na trzy różne postacie: znających tożsamość Costigana kapitana Queenana i sierżanta Dignama (którego odpowiednik można znaleźć w Infernal Affairs II i Infernal Affairs III) oraz kapitana Ellerby’ego (którego część cech posiada postać analogiczna z oryginału – inspektor Cheung), głównodowodzącego poszczególnymi akcjami, których celem było przyłapanie Franka Costello na łamaniu prawa. Na dalszym planie mamy postać pani psycholog Madolyn, z którą umawia się Sullivan, a która jest połączeniem dwóch postaci znanych z oryginału: Lee Sum Yee i Mary.
Szef szefów, Sam, podkłada policji więcej niż jedną wtyczkę, co jest otwarcie pokazane zaraz na początku filmu. Wydaje się, iż Costello, lokalna szycha wśród bandziorów i główny szwarccharakter w remake’u, infiltruje szeregi policji tylko jednym swoim człowiekiem, którym opiekuje się już od dawna. Dopiero pod koniec filmu okazuje się, iż Costello miał przynajmniej dwóch swoich ludzi wśród stróżów prawa.
Yan zostaje wyrzucony ze szkoły kadetów na prośbę nadkomisarza Shinga i zaczyna infiltrować Triadę, by po kilku latach dostąpić zaszczytu asystowania (i szpiegowania) samego bossa. Cała operacja, w której bierze udział trwa ponad dziesięć lat, z czego ostatnie trzy to szpiegowanie głównego celu policji. Billy Costigan kończy szkołę kadetów, lecz potem, na prośbę kapitana Queenana, zgadza się pójść na kilka miesięcy za kratki, by uzyskać wiarygodność w przestępczym światku. I udaje mu się to bardzo szybko, gdyż zaledwie w przeciągu kilku miesięcy staje się zaufanym człowiekiem Franka Costello.
Yan i Ming spotykają się już na początku filmu, w sklepie ze sprzętem hi-fi, gdzie Yan, zastępując na chwilę na sklepowym stanowisku swojego przyjaciela, doradza Mingowi zakup odpowiednich głośników. Costigan i Sullivan nigdy ze sobą nie rozmawiają, aż do momentu pamiętnej, początkowo niemej, rozmowy przez telefon komórkowy.
Jak wspomniano wcześniej, Sam zajmuje się handlem narkotykami i jedna z jego wymian, ta z początkowych fragmentów filmu, zostaje przerwana dzięki interwencji policji. Boss traci na tym bardzo dużo pieniędzy i zaczyna podejrzewać, że w jego szeregach jest człowiek policji. Poza tym  na posterunku policji dochodzi do bezpośredniego spotkania szefa miejscowej Triady z nadkomisarzem. Mniej więcej w połowie filmu ma miejsce transakcja pomiędzy Irlandczykami a Chińczykami – Costello wykupuje od Azjatów procesory warte kilka milionów dolarów. Akcji nie udaje się przerwać z powodu  niekompetencji (jak się później okazuje – celowej) agentów FBI odpowiedzialnych za monitoring terenu. Queenan i Dignam spotykają się później z Costello na przystani promowej – próba zastraszenia.
W sytuacjach wymagających dyskrecji, Yan porozumiewa się z nadkomisarzem przy pomocy alfabetu Morse’a. Poza tym, pliki z tożsamością Yana są zabezpieczone hasłem również zapisanym przy użyciu tego alfabetu. Costigan porozumiewa się z Queenanem przy pomocy SMSów wysyłanych ze zwykłej komórki. (A hasłem w komputerze kapitana Queenana jest imię i nazwisko Costigana).
Yan próbuje poderwać panią psycholog, z którą co jakiś czas ma terapię. Pani psycholog nie jest w żaden sposób związana z Mingiem. Costigan umawia się, a następnie spędza noc z panią psycholog, która okazuje się narzeczoną Sullivana. Z remake’u znika postać pisarki, będącej w oryginale dziewczyną mafijnej wtyki w policji.
Sam był szefem szefów – ponad nim nie stał już nikt. Costello był lokalnym szefem, który w dodatku donosił FBI na inne grube ryby przestępczego światka.
Film kończy się tragicznie dla dobrego głównego bohatera – zostaje zastrzelony w windzie przez drugiego człowieka Sama, który również zinfiltrował szeregi policji (jego z kolei zabija Ming, zacierając za sobą ślady). Zły gliniarz tryumfuje, a film kończy się sceną pogrzebu Yana, na którym Ming salutuje nieżyjącemu już przeciwnikowi. Infernal Affairs jest pierwszą częścią trylogii, której trzecia część skupia się głównie na postaci zwycięzcy piekielnej gry. Film kończy się tragicznie dla obu bohaterów. Costigan zostaje zastrzelony przez innego pracującego w policji człowieka Costello, który potem ginie z ręki Sullivana. Narzeczona Sullivana, będąc w ciąży (nie wiadomo, czy ojcem dziecka jest Sullivan czy może Costigan), odchodzi od niego, a sam Sullivan zostaje po kilku miesiącach zastrzelony przez sierżanta Dignama, który zresztą nigdy nie darzył go sympatią. Tym samym furtka do kontynuacji w postaci remake’u Infernal Affairs III (część druga jest prequelem) zostaje zamknięta.

REKLAMA