publicystyka filmowa

NIEZREALIZOWANE PROJEKTY QUENTINA TARANTINO. Co planował słynny reżyser

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

Quentin Tarantino świętuje dzisiaj 56. urodziny. Mistrzowi amerykańskiego kina, gdybym tylko miał okazję, złożyłbym najserdeczniejsze życzenia, a tymczasem patrzę wstecz i przyglądam się tym projektom, których nie udało mu się ostatecznie zrealizować.

Dajcie znać w komentarzach, który z nich najchętniej byście zobaczyli!

Prequele, sequele i nowe montaże własnych filmów

Rozochocony pracą przy animowanym, poświęconym postaci Lucy Liu segmencie filmu Kill BillTarantino miał wyrazić chęć wyprodukowania także dwóch animowanych prequeli poświęconych, kolejno, postaciom Billa i Panny Młodej. Innym, co jakiś czas powracającym pomysłem, jest Kill Bill 3 – film skupiający się na zemście wymierzonej postaci Umy Thurman przez czarnoskórą dziewczynkę, której matkę zabija właśnie Panna Młoda na początku pierwszej części filmu. A z kolei promując Death Proof, reżyser obiecywał połączoną wersję dwóch wolumenów filmu, którą chciał nawiązywać do idei kina objazdowego.

Nowemu montażowi miał zostać poddany też Django, który powrócić miał do telewizji w rozszerzonej formie czteroodcinkowego miniserialu. Nie każdy też pewnie wie, że początkowo Nienawistna ósemka miała być właśnie sequelem Django i tę pierwotną ideę Tarantino zamierzał zachować w formie książkowej kontynuacji. Być może do projektu reżyser powróci na emeryturze – często bowiem wspomina, że chciałby poświęcić się wtedy pisaniu.

Kolejnym znanym raczej zagorzałym fanom faktem jest pokrewieństwo Vincenta Vegi i Mr Blonde’a (AKA Vica Vegi). Tym filmowym braciom miał być poświęcony prequel Wściekłych psów i Pulp Fiction o wdzięcznym tytule Double V VegaNiestety, Michael Madsen i John Travolta nie stają się młodsi, a Tarantino nigdy nie znalazł czasu na zajęcie się także tym projektem.

Ekranizacje i remaki

Quentin Tarantino słynie z oryginalnych scenariuszy i – wśród dziewięciu zrealizowanych przez niego filmów – tylko Jackie Brown była adaptacją dzieła innego twórcy. A jednak wśród jego niezrealizowanych projektów znalazło się całkiem sporo ekranizacji i remake’ów. Tarantino – na długo przed boomem na ekranizacje komiksów superbohaterskich – zainteresowany był filmem o Luke’u Cage’u, czarnoskórym superbohaterze Marvela, który ostatecznie na ekran został przeniesiony w formie serialu Netflixa. Tarantino chciał go nakręcić dużo wcześniej, bo już po debiutanckich Wściekłych psach, a w roli tytułowej widział Laurence’a Fishburne’a. Innym komiksem, którym zainteresował się reżyser, była pulpowa Modesty Blaise; o jej przygodach zresztą czyta w Pulp Fiction Vincent Vega. Reżyser miał też wyrazić chęć zajęcia się ponowną ekranizacją książki Mniej niż zero, która została przeniesiona na ekran już w 1987 roku w filmie z Robertem Downeyem Juniorem i Jamesem Spaderem w rolach głównych, adaptacją Lashes Less One – książki autora Jackie Brown będącej westernem skupionym wokół czarnoskórego żołnierza i będącego w połowie rdzennym Amerykaninem Apacza, szpiegowską powieścią The Berlin Game (którą czyta z kolei jeden z bohaterów filmowej Jackie Brown) oraz dwoma remake’ami – odświeżoną wersją horroru The Psychic Lucia Fulciego i filmową wersją serialu Kryptonim U.N.C.L.E., ostatecznie zrealizowanego, jak wiemy, przez Guya Ritchiego.

Ostatnio dodane