search
REKLAMA
Zestawienie

DZIURY FABULARNE i absurdy w popularnych filmach z PIERWSZEJ DEKADY XXI wieku

Tym razem omawiamy dziury fabularne i absurdy w 10 popularnych produkcjach z pierwszej dekady XXI wieku.

Łukasz Budnik

4 września 2021

wpadki 2000s
REKLAMA

Pisaliśmy już o dziurach fabularnych i absurdach w popularnych filmach z lat 80. i 90. Tym razem skupiamy się na pierwszej dekadzie XXI wieku. Jakie kwestie okazały się problematyczne dla widzów?

Świt żywych trupów (2004)

swit zywych trupow

Według zasad rządzących światem przedstawionym w remake’u wyreżyserowanym przez Zacka Snydera (i napisanym przez Jamesa Gunna), jedynie ugryzienie przez zombie może sprawić, że ofiara także się nim stanie – jeśli zostanie zabita w inny sposób, pozostanie martwa. Niestety film nie wyjaśnia, w jaki sposób doszło zatem do wybuchu apokalipsy – przez kogo została ugryziona osoba, która została zombie? Być może Snyder i Gunn postanowili zostawić tę kwestię do interpretacji, choć po fakcie reżyser sugerował, że mogły mieć w tym udział nadnaturalne zjawiska i istoty, np. wilkołak. W samym filmie temat nie został poruszony.

Harry Potter i więzień Azkabanu

harry potter wpadka 1

Zasady Hogwartu są jasne – niepełnoletnim uczniom nie wolno używać magii poza szkołą. Jest to punkt wyjściowy Zakonu Feniksa, gdzie Harry zmuszony jest użyć zaklęcia, co kończy się przesłuchaniem w Ministerstwie Magii i groźbą wydalenia z Hogwartu. Tymczasem na początku Więźnia Azkabanu Harry podświetla sobie różdżką czytaną przez siebie książkę, kilkakrotnie powtarzając zaklęcie „Lumos” – obywa się to oczywiście bez żadnych konsekwencji, choć Harry przebywa w domu mugoli. Z kolei w Komnacie Tajemnic Hermiona za pomocą zaklęcia naprawia Harry’emu okulary.

Mroczny Rycerz

Jedną z najsłynniejszą scen Mrocznego Rycerza jest ta, w której Joker pojawia się na przyjęciu, szukając Harveya Denta. W finale sceny Batman zjawia się, aby go powstrzymać i nakazuje puścić Rachel, co Joker kwituje słynną kwestią o złym doborze słów i wyrzuca kobietę przez okno. Batman oczywiście ją ratuje, ale… co z pozostałymi gośćmi na imprezie? W jaki sposób Joker opuścił budynek niezłapany? Czy Batman powrócił, aby upewnić się, że nikomu nie stała się krzywda?

Spider-Man 2

Harry Osborn zawiera z Doktorem Octopusem układ – jeśli ten drugi dostarczy mu Spider-Man, dostanie potrzebny mu tryt. Według Harry’ego, do superbohatera najłatwiej dostać się za pośrednictwem Petera Parkera. Octopus postanawia skorzystać z jego rady i znaleźć Petera. W jaki sposób nawiązuje z nim kontakt? Ano rzuca w niego samochodem, choć wówczas nie wie, że Parker posiada nadludzkie umiejętności. Gdyby na miejscu Parkera siedział ktoś bez pajęczego zmysłu, zapewne zginąłby na miejscu.

Park Jurajski 3 (2001)

Jedną z najpopularniejszych scen filmu jest ta, w której bohaterowie uświadamiają sobie, że dźwięk telefonu satelitarnego dobiega nie z ich kieszeni, lecz z wnętrza spinozaura który zaczaił się nieopodal i zaczyna ich gonić. Ujawnienie zwierzęcia w taki, a nie inny sposób wzmaga oczywiście efekt dramatyczny, ale ma mało sensu. Już z pierwszej części pamiętamy, jak duże wstrząsy wywoływały kroki T-Rexa, tymczasem spinozaur to jeszcze większy dinozaur (ich waga dochodziła nawet do 7,5 tony) – trudno wyobrazić sobie, by mógł zaczaić się nie tylko niesłyszany, ale też niezauważony.

Gwiezdne wojny: Epizod III – Zemsta Sithów

star wars dziury 2

W Zemście Sithów Yoda, Obi-Wan Kenobi i Bail Organa postanawiają ukryć bliźniaki urodzone przez Padme i rozdzielić je ze sobą. O ile Leia zostaje wywieziona na Alderaan i przyjmuje inne nazwisko, tak Luke trafia pod opiekę wujostwa na Tatooine. Co prawda najciemniej jest pod latarnią, ale wciąż nielogiczne wydaje się „ukrycie” Luke’a na planecie, na której wychował się Vader, u jedynych żyjących członków rodziny, w dodatku z niezmienionym nazwiskiem Skywalker. Obi-Wan miał na niego oko, ale czy to wystarczające zabezpieczenie? Być może więcej wyjaśni nam nadchodzący serial poświęcony Kenobiemu.

Znaki

znaki

W finale filmu okazuje się, że kosmici którzy przybyli na Ziemię mają dużą słabość – wodę. Bohaterom filmu dzięki tej okoliczności udaje się pokonać obcego, który zakradł się do ich domu, rozwiązanie to wzbudziło jednak konsternację wśród widzów. Jeśli kosmici nie znoszą kontaktu z wodą, dlaczego przybyli na planetę, która w większości się z niej składa? Czy podczas ich pobytu na Ziemi nie padał deszcz? Niektórzy widzowie przedstawiali inną interpretację – filmowi kosmici to demony i dlatego rani ich woda w domu pastora.

Mumia powraca

mumia powraca

W sequelu przeboju z 1999 roku wprowadzono wątek, w którym Anck-Su-Namun rozpoznaje w Evelyn (Rachel Weisz) swoją rywalkę z przeszłości – Nefertiri. Nie wiadomo jednak, dlaczego w pierwszej części serii nie nadmieniła tego w żaden sposób, skoro tam także miała kontakt z Evelyn – czy dopiero w sequelu przypomniała sobie, jak wyglądała jej największa przeciwniczka?

Batman – Początek

batman begins8

Liga Cieni pod wodzą Ra’s al Ghula planuje odparować całą wodę w Gotham, aby ulotnić znajdujący się w niej już gaz, który doprowadzi mieszkańców do szaleństwa. Jeśli jednak do ulotnienia gazu wystarczy odparować wodę, to czy nie powinno się to dziać w każdej sytuacji, gdy mieszkańcy Gotham gotują wodę w garnku lub czajniku? Problematyczny byłby także gorący prysznic.

Kill Bill

kill bill

Po latach spędzonych w śpiączce, Panna Młoda musi spędzić wiele godzin żeby znów móc poruszać nogami/palcami. Tego samego problemu z jakiegoś powodu nie ma jednak z rękoma; te sprawne są od samego początku, na tyle, że może pchać nimi koła wózka inwalidzkiego i uderzać drzwiami o głowę swojego oprawcy.

Macie pomysły na wyjaśnienie powyższych kwestii?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA