search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Co ma wspólnego TENET z INCEPCJĄ? W sieci pojawiła się ciekawa interpretacja

Łukasz Budnik

8 września 2020

REKLAMA

Jeszcze przed premierą Tenet dużo mówiło się o tym, że nowy film Christophera Nolana budzi skojarzenia z jednym z jego najsłynniejszych dzieł – Incepcją (krążyły nawet plotki, że to rodzaj sequela). Próby połączenia obu produkcji nie ustają także po premierze nowego filmu reżysera. 

Na portalu Screen Rant pojawił się tekst Simona Gallaghera, w którym autor sugeruje, że w Tenet Nolan sięgnął po koncept zaszczepiania pomysłów znany już właśnie z Incepcji i to na nim opiera się misja Protagonisty, który ma zapobiec wybuchowi trzeciej wojny światowej i uratować świat.

Uwaga na spoilery.

Gallagher pisze:

Choć “Tenet” nie jest bezpośrednim sequelem “Incepcji”, sam John David Washington potwierdził, że filmy są ze sobą powiązane. (…) To nie tylko seria skoków zaprojektowanych by uratować ludzkość, lecz napad na umysł wymierzony w samego Protagonistę. (…) Od momentu gdy Protagonista budzi się ze swojego testu i zostaje zapoznany ze słowem “Tenet” oraz tajemniczym gestem, podejmuje próbę odkrycia prawdy o inwersji, podróżach w czasie i planie na zniszczenie świata. Planem organizacji Tenet jest zaszczepienie pomysłów w taki sposób, aby Protagonista uświadomił sobie, że sam musi założyć tę organizację w przyszłości i poświęcić się walce ze spiskiem przyszłego antagonisty.

Autor dodaje:

Moment na statku jest drugim razem, gdy pomysł zostaje zaszczepiony w jego głowie – słowo mówi mu nie tylko o tym, jak nazwać organizację, lecz także jak zainicjować finałowy plan. (…) Pierwszym zaszczepionym pomysłem jest ten, że Protagonista musi chcieć poświęcić wszystko dla sprawy, co też robi poprzez wybór, by “umrzeć”. Wszystko co następuje potem (…) jest zaprojektowane by zaszczepić ideę, że to Protagonista musi założyć Tenet – jego trening, test, wymiana statków, skoki, wszystko to elementy wielkiej incepcji rozpoczętej przez samego Protagonistę z przyszłości. Co więcej, ignorancja przejawiana czasem przez Protagonistę jest kluczem do sukcesu, bo idea musi narodzić się w nim sama.

Co sądzicie o takiej interpretacji? Pełen tekst możecie przeczytać TUTAJ

Zdjęcie główne: Screen Rant

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA