search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy, którzy PRAWIE zagrali JOKERA

Łukasz Budnik

9 października 2019

REKLAMA

Joker Todda Phillipsa, w którym fantastyczny aktorski popis dał Joaquin Phoenix, to już kolejne filmowe wcielenie tytułowej postaci, o którym z pewnością jeszcze długo będzie głośno – podobnie jak o interpretacjach Jacka Nicholsona i Heatha Ledgera. Okazuje się, że niewiele brakowało, abyśmy wspominali tu inne nazwiska – do roli słynnego antagonisty Batmana przymierzanych było bowiem więcej aktorów. Przykłady poniżej. 

Frank Sinatra

Frank Sinatra

W latach sześćdziesiątych w antagonistę Batmana wcielał się Cesar Romero, tworząc pierwsze znane ekranowe wcielenie tej postaci (i przy okazji jedynego Jokera z wąsem pod warstwą makijażu). Zanim Romero został obsadzony, chęć zagrania Jokera wyrażał Frank Sinatra. Tę wieloletnią plotkę potwierdził później Burt Ward (występujący w roli Robina), dodając, że znany aktor i piosenkarz był co najmniej niepocieszony, że rola Jokera przeszła mu koło nosa. Wcielanie się w Klauna w tak campowej wersji przygód Batmana z pewnością byłoby interesującym urozmaiceniem kariery tego artysty, choć trudno sobie wyobrazić jego interpretację tej postaci.

Willem Dafoe

Nazwisko Dafoe wielokrotnie przewija się przy okazji tematu postaci Jokera. Internauci i fani świata Batmana zgodnie twierdzą, że aktor z powodzeniem mógłby wcielić się w tę postać, i podpierają swoją tezę fotomontażami z Dafoe w charakterystycznym makijażu (przykład znajdziecie na zdjęciu ilustrującym ten tekst). Nie da się ukryć, że plastyka twarzy aktora mogłaby być wspaniałym narzędziem przy kreowaniu Jokera. Dafoe nigdy oficjalnie nie zaproponowano tej roli, choć od scenarzysty Sama Hamma dowiedział się, że był rozważany przed rozpoczęciem zdjęć do Batmana Tima Burtona. Ostatecznie Jokera zagrał Jack Nicholson, będący pierwszym wyborem studia, a Dafoe kilkanaście lat później wcielił się w innego kultowego antagonistę – Zielonego Goblina w Spider-Manie Sama Raimiego.

Brad Dourif

Znany między innymi z Laleczki Chucky (użyczał głosu tytułowemu bohaterowi) oraz Władcy Pierścieni aktor był brany pod uwagę do roli w Batmanie przez Tima Burtona. Na przeszkodzie stanęło jednak studio Warner Bros., które odmówiło zatrudnienia Dourifa do roli Jokera. Powodem było oczywiście faworyzowanie Nicholsona, z którym zresztą Dourif spotkał się wcześniej na planie Lotu nad kukułczym gniazdem.

Robin Williams

Robin Williams

Być może trudno wyobrazić sobie Robina Williamsa jako antagonistę terroryzującego mieszkańców Gotham City (choć jednocześnie nie ma wątpliwości, że ze swoim talentem wywiązałby się z zadania), ale i on wyrażał chęć występu w filmie Tima Burtona. Niestety, jak w przypadku Dourifa, studio od początku miało swoje zdanie na ten temat i mocno naciskało na to, żeby w Jokera wcielił się Nicholson. Williams musiał więc obejść się smakiem, choć o tym, że chętnie zagrałby tę postać, mówił jeszcze przed premierą Mrocznego Rycerza.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA