search
REKLAMA
Znalezione w sieci

10 THRILLERÓW polecanych przez QUENTINA TARANTINO. Lista tytułów

Łukasz Budnik

4 sierpnia 2020

REKLAMA

Quentin Tarantino to reżyser, który często dzieli się z widzami swoimi ulubionymi filmami, jak również tymi, które miały wpływ na jego twórczość. Twórca zdradził na przykład, który film uważa za najlepsze dzieło ostatniej dekady. Na portalu Taste of Cinema pojawiają się z kolei zestawienia tematyczne – dzieliliśmy się już z wami horrorami, westernami i kultowymi filmami polecanymi przez reżysera, teraz przyszedł czas na listę thrillerów. 

Tutaj znajdziecie oryginalny tekst, poniżej zaś jego skrót. Tytuły zostały wybrane na podstawie wypowiedzi Tarantino w rozmaitych wywiadach.

1. Kaliber 45 (1981) – historia kobiety, która zostaje zgwałcona dwa razy podczas jednego wieczoru i poprzysięga zemstę na wszystkich mężczyznach. Tarantino inspirował się między innymi tym filmem podczas tworzenia Death Proof.

2. J.S.A. (2000) – koreański thriller, który w 2009 roku Tarantino nazwał jednym z dwudziestu najlepszych filmów od 1992 roku, gdy sam nakręcił debiutanckie Wściekłe psy.

3. Długi postój na Park Avenue (1974) – w filmie tym czterech napastników napada na wagon metra – co ciekawe, mają oni pseudonimy pochodzące od kolorów (m.in. Pan Niebieski), dokładnie tak jak bohaterowie Wściekłych psów.

4. U progu tajemnicy (1945) – antologia, w której Tarantino najbardziej chwalił segment opowiadający o brzuchomówcy.

5. Ptak o kryształowym upierzeniu (1970) – debiutancki film Dario Argento. Tarantino w swoim Death Proof wprost zacytował jedną scenę z tej produkcji, wykorzystując nawet ten sam podkład muzyczny (moment, w którym Mike robi zdjęcia dziewczynom).

“Bullitt”

6. Kulisty piorun (1977) – jeden z ulubionych filmów Tarantino, na cześć którego reżyser nazwał swoją firmę dystrybucyjną (Rolling Thunder Pictures). Nie działała ona długo, ale zajmowała się dystrybucją kultowych, niezależnych produkcji.

7. Bullitt (1968) – Tarantino złożył w Death Proof hołd także filmowi ze Steve’em McQueenem – tablica rejestracyjna Mike’a ma taki sam numer jak ta w aucie bohatera Bullitta.

8. Wściekłe pięści (1972) – Tarantino jest fanem filmów sztuk walki – Wściekłe pięści zainspirowały go przy tworzeniu sceny walki w finale Kill Bill.

9. Ucieczka gangstera (1972) – kolejny film ze Steve’em McQueenem na liście i kolejny, którym Tarantino inspirował się przy tworzeniu Death Proof.

10. Gorzki (2009) – zainspirowana filmami Giallo produkcja bardzo przypadła Tarantino w roku premiery, który nazwał ją wówczas jednym z najlepszych filmów ostatnich miesięcy.

Ile z tych filmów widzieliście?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA