search
REKLAMA
Ranking

10 najlepszych piosenek z serii o JAMESIE BONDZIE. Ranking czytelników

Łukasz Budnik

2 marca 2021

REKLAMA

W oczekiwaniu na przekładaną wciąż premierę Nie czas umierać, w zeszłym tygodniu zaprosiliśmy was do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą piosenkę z czołówek filmów, których bohaterem jest James Bond.

Wzięte pod uwagę zostały wszystkie utwory pojawiające się w oficjalnych produkcjach o 007.  Oto dziesiątka piosenek, które otrzymały najwięcej waszych głosów.

10. Jack White and Alicia Keys – Another Way To Die (2008)

Piosenka napisana przez Jacka White’a pojawiła się w drugim Bondzie z udziałem Daniela Craiga. To pierwszy utwór z serii o Bondzie śpiewany w duecie. Choć Another Way to Die zostało dobrze przyjęte jako autonomiczna piosenka, po premierze pojawiły się głosy, że nie pasuje do cyklu o 007.

09. Gladys Knight – Licence To Kill (1989)

Utwór amerykańskiej wokalistki stał się przebojem w Europie (między innymi w Wielkiej Brytanii i Szwecji, gdzie przez kilka tygodni znajdował się na szczycie listy) i był popularny w Kanadzie – nieco gorzej poradził sobie w Stanach Zjednoczonych.

8. Duran Duran – A View To A Kill (1985)

Geneza powstania piosenki jest nietypowa – na jednej z imprez basista zespołu Duran Duran spytał producenta Alberta Broccoli, kiedy zatrudni kogoś “porządnego” do stworzenia utworu do Bonda. Sytuacja ta stała się przyczynkiem do poważnych rozmów i ostatecznie grupa stworzyła piosenkę wraz z Johnem Barrym. Wciąż jest to jedyny utwór z filmów o Bondzie, który trafił na szczyt listy US Billboard Hot 100.

6. Garbage – The World Is Not Enough (1999) [ex aequo]

Piosenka śpiewana przez Garbage została skomponowana przez Davida Arnolda i odbiega stylistycznie od poprzednich dokonań grupy, aby wpasować się w klimat filmów o Bondzie. Zespół nagrał swoje partie piosenki podczas trasy koncertowej po Europie, pozostając w kontakcie z Arnoldem, który z kolei w Londynie pracował nad akompaniamentem orkiestry. Słowa piosenki odzwierciedlają fabułę filmu z perspektywy jego antagonistki.

6. A-ha – The Living Daylights (1987) [ex aequo]

Pierwotną wersję tej piosenki stworzył John Barry, ostatecznie jednak w filmie znalazła się w wersja grupy A-Ha. Zespół nie dogadywał się z Barry – on sam twierdził, że współpraca z A-ha była “wykańczająca”. Gitarzysta Pål Waaktaar mówił jednak, że Barry dodał od siebie element, który uczynił piosenkę bardziej “bondowską”. Utwór znalazł się rok później na albumie “Stay on These Roads”.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA