search
REKLAMA
News

Wpływy ze sprzedaży biletów w USA MNIEJSZE o 80%. Chiny wyprzedziły Hollywood

Weronika Lipińska

4 stycznia 2021

tenet 8
REKLAMA

Jak podaje The Hollywood Reporter, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia oraz zamknięcia kin, wynik amerykańskiego box office za 2020 rok spadł o 80% w stosunku do 2019.

Przychód ze sprzedaży biletów w Stanach Zjednoczonych wyniósł ok. 2,3 miliarda dolarów i tym samym po raz pierwszy w historii ustąpił Chinom, które zarobiły 2,7 milarda. W porównaniu z rokiem 2019, w którym amerykański box office wyniósł 11,4 miliarda dolarów, jest to ok. 80-procentowy spadek. Tymczasem Chiny oprócz historycznego wyprzedzenia USA, zaskoczyły też innymi sukcesami na przekór pandemii. M.in. chiński blockbuster wojenny Ba Bai (ang. The Eight Hundred) zarobił blisko 440 milionów dolarów zajmując w światowym box offisie pierwsze miejsce.

W normalnych warunkach rynkowych to duże produkcje hollywoodzkie dominują na świecie. Tymczasem największym sukcesem kasowym Hollywood jest Bad Boys for Life wytworni Sony, którego premiera odbyła się jeszcze w połowie stycznia ubiegłego roku. Natomiast Tenet, którego międzynarodową premierę kinową w sierpniu Warner Bros. zaryzykowało pomimo pandemii, zarobił ok. 362 milionów.

Oczywiście żaden kraj nie uniknął ogromnych strat finansowych spowodowanych COVID-19. Światowy box office za miniony rok jest szacowany na ok. 70% niższy niż w roku 2019.

REKLAMA