search
REKLAMA
News

Reżyser DIUNY opowiada o CZERWIACH PUSTYNI. “Mają duszę”

Łukasz Budnik

12 września 2020

diuna czerw e1599933234684
REKLAMA

Z ust kinomanów nie schodzi Diuna, nadchodzące widowisko science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve, które ma trafić na ekrany 18 grudnia tego roku. Niedawno zadebiutował zwiastun, na końcu którego zobaczyliśmy, jak w widowisku science fiction będą prezentować się czerwie pustyni. 

W powieści Franka Herberta czerwie to stwory, który z wyglądu przypominają pierścienice, są jednak gigantyczne – mogą mierzyć nawet ponad 400 metrów długości i mieć 40 metrów średnicy. Po planecie Arrakis przemieszczają się głównie pod ziemią, jednak plemię Fremenów potrafi wykorzystywać je jako środek transportu, zaś zęby czerwi wykorzystywane są jako święte oręże, krysnoże. Ich istnienie to tajemnica – gdy ktoś je zobaczy, musi uzyskać pozwolenie Fremenów aby opuścić Arrakis. W rozmowie z magazynem EW, Villenuve powiedział kilka słów na temat tych istot.

Gdy tylko postanawiasz zekranizować “Diunę”, zaczynasz się zastanawiać nad tematem czerwi. To centralna figura historii Diuny, potężna kreatura zamieszkująca głęboką pustynię, więc kiedy ją tworzyliśmy, zależało mi na tym by można było uwierzyć, że może przetrwać w tych warunkach. (…)  Ma pewne cechy prehistoryczne, bo żyje w surowym środowisku. Nie spieszyliśmy się. Uwielbiam efekt końcowy. Było dla mnie ważne zrozumieć, że to ogromne stworzenie ma duszę, że jest czczone niemal jak istota boska.

 

To nie pierwszy raz, gdy Villeneuve mówi o czerwiach. Kilka tygodni temu wspominał o ich projektowaniu:

Rozmawialiśmy o każdym możliwym detalu, który urzeczywistniłby taką bestię, od tekstury skóry, przez sposób, w jaki otwiera usta, aż do systemu w jaki spożywa jedzenie w piasku. Zaprojektowanie ich i znalezienie odpowiedniego kształtu, który wyglądałby na prehistoryczny, zajęło nam cały rok.

Arrakis, znana też jako tytułowa Diuna, to najważniejsza planeta w świecie Herberta. Znajdują się tam złoża melanżu, substancji która wydłuża ludzkie życie i umożliwia ponadwymiarowe podróże. Na Diunę przybywa książę Leto I Atryda wraz z lady Jessiką i synem Paulem oraz ich armią – wkrótce bohaterowie natykają się na Fremenów.

W filmie Villeneuve’a występują Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Dave Bautista, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, Josh Brolin oraz Oscar Isaac.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA