search
REKLAMA
News

Powstanie film o pożarze KATEDRY NOTRE DAME

Łukasz Budnik

17 czerwca 2020

REKLAMA

W kwietniu 2019 roku światem wstrząsnął pożar ikonicznej paryskiej katedry Notre Dame. Płomienie objęły wówczas dach budowli i XIX-wieczną sygnaturkę, a także rozprzestrzeniły się na jedną z wież. W akcji gaszenia brało udział niemal 400 strażaków, a pożar udało się powstrzymać po niemal 12 godzinach od jego zgłoszenia. Odbudowa zniszczonych elementów może potrwać latami, ale już dwa dni po pożarze zebrano na to 800 milionów euro. Tymczasem “Deadline” ogłosiło, że powstanie film o tych wydarzeniach, zatytułowany Notre Dame On Fire.

Produkcja ma pokrywać czas 24 godzin i pokazać splot wydarzeń który doprowadził do pożaru (zaznaczmy, że jego oficjalna przyczyna nie została jeszcze ogłoszona). Wymieszane zostaną materiały archiwalne oraz te nakręcone bezpośrednio na potrzeby filmu. Reżyserem projektu jest Jean-Jacques Annaud, twórca Siedmiu lat w Tybecie oraz Wroga u bram. Zajął się on także scenariuszem, wraz z Thomasem Bidegainem. Filmowiec zapewnia, że przygotowując się do realizacji przejrzał mnóstwo dokumentów na temat tego wydarzenia i poznał sporo osób które były w jego centrum.

Tworzymy film, który będzie wyglądać jak fikcja, ale jest jak najbardziej oparty na prawdziwej historii. Jest niczym thriller – emocjonujący, poruszając. Thomas i ja nie śmieliśmy samemu wymyślać przebiegu wydarzeń.

Według reżysera twórcy nie będą polegać na CGI, lecz na efektach praktycznych, a budżet ma wynieść około 30 milionów dolarów. Annaud nie zamierza zatrudniać gwiazd, lecz postawić na mniej znanych aktorów. Twórca zapowiedział, że film atmosferą będzie przypominać Lot 93. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, zdjęcia rozpoczną się pod koniec tego roku.

Interesuje was taki projekt?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA