search
REKLAMA
News

Nie żyje SEAN CONNERY. Słynny aktor miał 90 lat

Łukasz Budnik

31 października 2020

connery nie zyje
REKLAMA

Kilka miesięcy po 90. urodzinach odszedł Sean Connery, uwielbiany aktor, który miał na koncie kilkadziesiąt ról, w tym Jamesa Bonda – był pierwszą osobą, która sportretowała na ekranie agenta 007. O śmierci aktora poinformowały zagraniczne media, m.in. Deadline. Nie podano przyczyny śmierci (aktualizacja: według BBC Connery umarł we śnie, a w ostatnim czasie miał złe samopoczucie).

Connery urodził się 25 sierpnia 1930 r. w Edynburgu. Swoją edukację zakończył w wieku 13 lat, a cztery lata później wstąpił do marynarki wojennej. Tam jednak się nie odnalazł i w wieku 18 lat zajął się kulturystyką. Czas na aktorstwo przyszedł w połowie lat 50., na początku w środowisku teatralnym. W 1962 roku na ekrany kin trafił Doktor No., pierwszy film z serii o Bondzie. Connery grał go jeszcze w sześciu innych filmach (w tym jednym będącym nieoficjalną częścią cyklu).

125 Pasażerka

Oglądaliśmy go w takich produkcjach jak Imię różyPowrót Robin HoodaTwierdza, Indiana Jones i ostatnia krucjata, Nietykalni, Nieśmiertelny, Polowanie na czerwony październik, O jeden most za daleko i wielu innych. Tutaj przeczytacie zestawienie jego wartych uwagi ról.

W 2000 królowa Elżbieta nadała mu tytuł szlachecki – Knight Bachelor. Laureat m.in. Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA.

Sean Connery przebywał na aktorskiej emeryturze.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA