search
REKLAMA
News

Nie żyje KRZYSZTOF GRADOWSKI. Był reżyserem m.in. “Akademii Pana Kleksa”

Krzysztof Gradowski miał 77 lat.

Łukasz Budnik

23 czerwca 2021

REKLAMA

Stowarzyszenie ZAiKS poinformowało, że w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski – scenarzysta i reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Reżyser urodził się w Krakowie 26 czerwca 1943 roku. Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi zdobył w 1967 roku, a pierwsze kroki w zawodzie stawiał w WFDiF w Warszawie. Realizował wówczas produkcje o socjologii przestępczości (w tym Obcym wstęp wzbroniony) oraz dokumenty poświęcone konkretnym osobom. W 1983 na ekrany trafiła reżyserowana przez niego Akademia Pana Kleksa, która zyskała popularność także poza granicami naszego kraju. Gradowski nakręcił jeszcze trzy filmy o Kleksie – Podróże Pana Kleksa, Pana Kleksa w kosmosie oraz animowany Tryumf Pana Kleksa. Poza tą serią, miał na koncie m.in. filmy Święty Mikołaj pilnie poszukiwany oraz Dzieje mistrza Twardowskiego.

W swojej karierze był wiele razy nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach, pełnił też pełnił funkcję przewodniczącego Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych oraz wiceprzewodniczącego Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jak czytamy także w podlinkowanym poście, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Uśmiechu.

Żegnamy.

Autorem zdjęcia głównego jest Joanna Pieczara, pojawiło się w artykule portalu Onet z 2014 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA