search
REKLAMA
News

Nie żyje ANNA KARINA, legenda francuskiego kina

Łukasz Budnik

15 grudnia 2019

REKLAMA

Jak poinformował agent Anny Kariny, Laurent Balandras, słynna francuska aktorka pochodzenia duńskiego zmarła w sobotę po wieloletniej walce z rakiem. Muza i była żona Jean-Luca Godarda miała 79 lat. 

Prawdziwe nazwisko Anny Kariny to Hanne Karen Blarke. Aktorka urodziła się w w Kopenhadze 22 września 1940 roku. Matka Kariny prowadziła sklep z sukniami, zaś ojciec pływał na statku jako kapitan – opuścił rodzinę, gdy Karina miała roczek. Dzieciństwo aktorki nie było usłane różami – przez kilka lat mieszkała z dziadkami, potem trafiła do rodziny zastępczej, a wreszcie wróciła do matki. Często jednak uciekała z domu.

W Danii Karina dorabiała sobie śpiewając w kabaretach i występując w reklamach – mając zaledwie 14 lat wystąpiła z kolei w krótkim metrażu Iba Schmedesa, nagrodzonym w Cannes. W 1958 przeniosła się do Paryża, gdzie poznała Coco Chanel – to właśnie ona wymyśliła pseudonim artystki. Na dobre kariera Kariny rozkręciła się gdy wystąpiła w filmie Godarda pt. Żołnierzyk (wcześniej odmówiła roli w Do utraty tchu), a w 1961 otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za rolę w produkcji Kobieta jest kobietą. 

Z Godardem, który został później jej mężem, zrealizowała osiem produkcji, stając się jedną z gwiazd francuskiej Nowej Fali. Łącznie wystąpiła w ponad 80 filmach i 7 serialach. W 1988 roku otrzymała nominację do Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w Cayenne Palace.

Francuski minister kultury stwierdził, że kino francuskie zostało dziś osierocone i straciło jedną ze swoich legend.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA