search
REKLAMA
News

Zmarł JEAN-PAUL BELMONDO. Francuski aktor miał 88 lat

Jean-Paul Belmondo zdobył sławę występem w “Do utraty tchu”.

Łukasz Budnik

6 września 2021

REKLAMA

W wieku 88 lat zmarł Jean-Paul Belmondo – informację tę przekazał jego adwokat, cytowany przez agencję AFP. W sierpniu słynny francuski aktor i producent przeszedł udar mózgu.

Belmondo urodził się 9 kwietnia 1933 roku, a w młodości interesował się boksem. Sam także startował w zawodach; na ringu zawodowym stoczył dwie walki. Na scenie zaczął grać w wieku 17 lat, a karierę filmową rozpoczął w 1955 roku. Sławę przyniosła mu rola Michela Poiccarda/Laszlo Kovacsa w filmie Do utraty tchu Jeana-Luca Godarda; Belmondo stał się jedną z twarzy Nowej Fali francuskiej. W swojej karierze wystąpił jeszcze w takich produkcjach, jak  m.in Człowiek z Rio, Szpicel, Szalony Piotruś i Podróż rozpieszczonego dziecka. Wydał autobiografię “30 lat, 25 filmów”.

W 1986 otrzymał Order Narodowy Zasługi, w 1994 Order Komandora (Commandeur), w 1991 został odznaczony Orderem Narodowej Legii Honorowej. Został też nagrodzony na festiwalu w Wenecji za całokształt pracy.

Tutaj przeczytacie tekst o rolach aktora.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA