search
REKLAMA
News

Lucas komentuje zarzuty, że w “Star Wars” są “sami biali faceci”. “To są kosmici!”

Lucas jest gościem festiwalu w Cannes.

Łukasz Budnik

25 maja 2024

REKLAMA

Jednym z gości festiwalu w Cannes jest George Lucas, który przy okazji wziął udział w spotkaniu z widzami i odniósł się do krytycznych komentarzy na temat Star Wars, skupiając się na uwagach, że w pierwszych sześciu częściach nie ma zróżnicowania rasowego.

Lucas stwierdził:

Mówili, że to wszystko biali faceci. To są kosmici! Ideą było to, że akceptujemy te postaci bez względu na to, jakie są, bez różnicy, czy są duże i włochate, czy zielone. Wszyscy są równi. (…) W pierwszym filmie było trochę ciemnoskórych Tunezyjczyków, w drugim Billy Williams, a w prequelach Sam Jackson, który był jednym z najważniejszych Jedi.

Lucas dodał, że jedynymi istotami w Star Wars, które doświadczają dyskryminacji, są roboty.

W ten sposób chciałem powiedzieć, że ludzie zawsze prędzej czy później będą coś dyskryminować. Już teraz, gdy mówimy o AI, uważamy, że nie można ufać robotom.

CANNES, FRANCE - MAY 24: George Lucas speaks on stage at rendez-vous with George Lucas at the 77th annual Cannes Film Festival at Palais des Festivals on May 24, 2024 in Cannes, France. (Photo by Kristy Sparow/Getty Images)

Twórca odniósł się też do krytyki tego, jak w Star Wars przedstawione są kobiety.

Jak myślicie, kto w tych historiach jest prawdziwym bohaterem? Kim jest księżniczka Leia? Ona stoi na czele rebelii, próbuje ją ratować biorąc ze sobą dzieciaka, który nic nie wie, i gościa, który uważa, że wie wszystko. Podobnie królowa Amidala. Kobieta nie staje się bohaterką dlatego, że ma spodnie. Mogą nosić sukienki, cokolwiek chcą. Chodzi o ich mózgi i umiejętność myślenia oraz planowania.

Lucas podczas ceremonii zamknięcia otrzyma honorową Złotą Palmę. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA